به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موزه سینما، دوشنبه هشتم مهرماه مراسم اختتامیه جشنواره فیلم‌های مستند با موضوع تهران توسط ستاد گردشگری شهرداری تهران و با همکاری موزه سینما در سالن فردوس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مهدی سیف رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران ضمن خیر مقدم به میهمانان و خانواده مرحوم حمید سهیلی، گفت: گردشگری یک صنعت فرابخشی است و بخش‌های مختلفی درگیر موضوع گردشگری هستند. طبیعتاً سینما به‌عنوان یک هنر پیشرو و پیشگام می‌تواند در معرفی جاذبه‌های گردشگری و ایجاد تعلق خاطر شهروندان به اماکن تاریخی و فرهنگی گردشگری بسیار مؤثر باشد.

وی با اشاره به موضوع گردشگری ادامه داد: برگزاری جشنواره‌های مختلف از جمله فیلم در این حوزه مطرح می‌شود و باید در نظر داشته باشیم که هنر سینما به‌عنوان ابزار قوی می‌تواند تسهیل‌کننده ارتباط میان ملت‌ها مؤثر باشد همان‌طور که امروزه ونیز، کن و برلین با جشنواره‌های فیلم شناخته می‌شوند.

هادی آفریده کارگردان فیلم‌های مستند "صف سلام" و "چنارستان" نیز گفت: سینمای مستند به‌عنوان یک ابزار فرهنگی بسیار قدرتمند و کارآمد است و می‌تواند معرف جاذبه‌های گردشگری تاریخی و فرهنگی باشد.

وی در ادامه افزود: سیاست‌گذاری‌های شهرداری تهران به‌عنوان یک نهاد اجتماعی گسترده که امکانات بسیاری در اختیار دارد می‌تواند در تولیدات سینمای مستند درباره تهران، بسیار مؤثر باشد.

در ادامه این مراسم محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به بخشی از برنامه‌های حوزه گردشگری در دوران معاصر کشور و بیان ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کلان‌شهر تهران و تبدیل تهران از معبر گردشگری به مقصد گردشگری تأکید کرد.

وی با اشاره بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت فاخر، وزین و تأثیرگذار هنر هفتم، گفت: تعامل سینما با مدیریت شهری تهران برای بیان تصویری ظرفیت‌ها و جاذبه‌های متنوع تهران با هدف معرفی این کلان‌شهر به‌عنوان مقصد گردشگری ضروری است.

حق‌شناس با بیان اینکه تهران ظرفیت قابل توجهی در جذب گردشگر دارد، افزود: ظرفیت‌ها زمانی به درستی دیده می‌شود که مانند دیگر شهرهای کشورمان شیراز و اصفهان که جایگاه درستی را در زمینه گردشگری کسب کرده‌اند، بتوانیم تصویر درستی از تهران با کمک و همراهی هنر سینما روایت کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته تهران به‌عنوان معبر گردشگری برای گردشگران بوده است، گفت: باید تلاش کنیم که شهر تهران را از منظر فرهنگی و اجتماعی به جایگاه درستی برسانیم و به یک مقصد گردشگری تبدیل کنیم.

در پایان مراسم از زنده‌یاد حمید سهیلی با حضور خانواده ایشان و کارگردانان فیلم‌ها تجلیل به عمل آمد.

مجتبی توسلی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک، مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما، جعفر صانعی مقدم، فرهاد ورهرام، بابک بهداد، هادی آفریده، محسن استادعلی، شهرام میراب اقدم و مهرداد زاهدیان از دیگر حاضران در مراسم بودند.