به گزارش هنرآنلاین، در هفته‌ای که گذشت خبر شروع پیش‌تولید فیلم سینمایی "مست عشق" به کارگردانی حسن فتحی منتشر شد که فیلمی درباره شمس و مولانا است و قرار است شهاب حسینی و پارسا پیروزفر ایفاگر این نقش‌ها باشند.

طبق گفته فتحی این فیلم در ایران و ترکیه ساخته می‌شود و قرار است بخشی از عوامل تولید و بازیگران این کار نیز از این کشور باشند.

اما در دو روز گذشته برخی از مراجع تقلید نظراتی را درباره ساخت این فیلم ارائه کردند که بحث‌برانگیز شد.

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره حواشی ایجادشده پیرامون ساخت فیلم سینمایی "مست عشق" که درباره بخش‌هایی از زندگی شمس تبریزی و مولانا است، اظهار کرد: پروانه ساخت فیلم‌هایی که در داخل کشور ساخته می‌شوند از سوی وزارت ارشاد صادر می‌شود و این فیلم‌ها پس از کسب مجوزهای لازم به مرحله تولید و سپس نمایش می‌رسند.

وی افزود: درباره فیلم "مست عشق" چون ساخت آن در داخل ایران اتفاق نمی‌افتد، مسیر فیلم‌های داخلی را طی نمی‌کند و طبعاً امکان بررسی فیلمنامه و سایر جزئیات آن در سازمان سینمایی فراهم نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اعلام نظر برخی مراجع نسبت به ساخت فیلم "مست عشق" با تأکید بر اینکه نظرات مراجع قابل احترام است، خاطرنشان کرد: به‌طور طبیعی مسیر استفتاء مسیر کسب نظر مراجع است و طبعاً قابل احترام است، اما قوانین کشور مسیر خود را طی می‌کند.

صالحی یادآور شد: پیش از این سریال‌ها و فیلم‌های متعددی در صداوسیما در ارتباط با شخصیت‌های شمس و مولانا ساخته شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که نگاه وزیر ارشاد نسبت به ساخت این اثر سینمایی چیست، اظهار کرد: چون مسیر تأیید فیلمنامه "مست عشق" طی نشده است، هر گونه قضاوت درباره آن، زودهنگام است. ساخت این فیلم در داخل کشور اتفاق نیفتاده و به همین دلیل ما از آن اطلاعات کافی نداریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: موضوعی که تاکنون مطرح‌شده بازیگر ایفاکننده نقش مولانا است که پیش از این مطرح شده بود یک شخصیت ترک ایفاگر این نقش است، اما این موضوع منتفی شده و قرار است بازیگران نقش شمس و مولانا هر دو ایرانی باشند.

وی در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مراجع تقلید گفت‌وگوهایی درباره موضوعاتی از این دست دارد، تأکید کرد: ما حتماً با مراجع محترم تقلید همواره در گفت‌وگو هستیم. همچنین از سوی دیگر استفتاء از مراجع تقلید روند طبیعی خودش را دارد و هر کس می‌تواند از مرجع تقلید خود سؤال بپرسد؛ مراجع تقلید نیز بر اساس مسائل فقهی نظرات خود را عرضه می‌کنند.