به گزارش هنرآنلاین، مستند "فرزند دریا" به مناسبت سالروز شهادت رئیسعلی دلواری مصادف با "روز مبارزه با استعمار انگلیس" سه شنبه12 شهریورماه ساعت 15:30 روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

مصطفی مژدهی‌فر تهیه کننده‌ مستند "فرزند دریا" گفت: این مستند  با محوریت مبارزه ایرانی‌ها با استعمار و غارتگری انگلیسی‌ها، در دو برهه “نبرد دلوار” و “راهزنی دریایی” اخیر لندن را روایت می‌کند.

این تهیه کننده تصریح کرد: این مستند در ابتدا ویژگی‌های شخصیتی “رئیسعلی دلواری” سردمدار نبرد هفت ساله‌ دلوار و نماد مبارزه با استعمار انگلیسی در ایران را تبیین و سپس سیر مبارزات این شخصیت تاریخی و مردم دلوار با انگلیسی‌های متجاوز به جنوب ایران در زمان جنگ جهانی اول را به تصویر می‌کشد.

وی افزود: این مستند در ادامه وارد تحولات روز می‌شود و به واکنش قاطعانه نیروهای مسلح ایران در پاسخ به توقیف غیر قانونی نفتکش ایرانی آدریان دریا به دست انگلیسی‌ها می‌پردازد. اقدامی که در این مستند، همسو با مبارزات ضد استعماری “رئیسعلی دلواری” تعریف می‌شود.

مستند "فرزند دریا" کاری از گروه سیاسی شبکه پنج سیما، به نویسندگی فاطمه رهنما است. این مستند از زبان یک دانشجوی پژوهشگر و ضمن گفتگو با کارشناسان تاریخ و علوم سیاسی روایت می‌شود.