به گزارش هنرآنلاین، جایزه شهید آوینی ویژه‌ نمایش و تقدیر از فیلم‌های مستند منتخب حوزه‌ انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه است که برای ششمین سال متوالی، به عنوان بخش‌ ویژه‌ جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت برگزار خواهد شد.

"جایزه شهید آوینی" از هیئت انتخاب و داوری مجزایی برخوردار است و جایزه‌ برگزیدگان این بخش هم تندیس طلایی، نقره‌ای و برنزی، دیپلم افتخار و مبلغ 150، 120 و 100 میلیون ریال برای کارگردانان سه فیلم اول، دوم و سوم منتخب هیئت داوران است.

سال گذشته سه تندیس طلایی، نقره‌ای و برنزی شهید آوینی به ترتیب به "وحید چاووش" کارگردان فیلم "خاطرات خبرنگار جنگ"، "محمدرضا وطن‌دوست" کارگردان و تهیه‌کننده مستند "لِسِک" و ماهان خمامی‌پور کارگردان "شبیه‎سازی آقای زرد" تعلق گرفت. جایزه ویژه‌ی هیئت داوران هم به پاس حماسه‌ تعهد و تخصص، به دکتر وحید حمیدی شخصیت فیلم "مردان زندگی" ساخته یحیی رضایی اهدا شد.

داوران این دوره‌ جایزه شهید آوینی، آقایان اکبر نبوی، محمدهادی نائیجی و پناه‌برخدا رضایی بودند.

مستندسازان متقاضی شرکت در بخش "جایزه شهید آوینی" سیزدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت تا روز 31 شهریورماه فرصت دارند فرم شرکت در این رویداد را روی وب‌سایت www.irandocfest.ir  تکمیل نموده، از اطلاعات ثبت شده پرینت گرفته، به امضای تهیه‌کننده رسانده و همراه با نسخه فیلم، حداکثر تا دهم مهرماه به دبیرخانه جشنواره ارائه نمایند.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران "سینماحقیقت" را طی روزهای 18 تا 25 آذرماه 1398، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.