به گزارش هنرآنلاین، روز گذشته دوشنبه 21 مردادماه سومین گردهمایی اعضای سوینا (سینمای ویژه نابینایان) با نمایش فیلم"آشغال‌های دوست‌داشتنی"با حضور جمعی از نابینایان و هنرمندان در سینما چارسو برگزار شد.

در ابتدای این برنامه گلاره عباسی مؤسس سوینا با اشاره به این که رادیو سوینا نیز رسماً از دوشنبه آغاز به کار کرد و این راه ارتباطی برای آن دسته از نابینایانی است که در چنین برنامه‌هایی حضور ندارند و در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند، گفت: خوشحالم از طریق کانال‌های ارتباطی با جامعه نابینایان می‌توانیم همه در کنار هم از برنامه‌هایی که تدارک دیده می‌شود لذت ببریم.

اکران فیلم

منصور ضابطیان از مهمانان این مراسم هم چند دقیقه‌ای را با مخاطبان این برنامه صحبت کرد و گفت: باید ذوق‌زدگی خودم را از این که در کنار شما هستم ابراز کنم. سال‌ها برنامه‌هایی در تلویزیون ساختیم که برای من به‌شخصه هدفی را دنبال می‌کرد و آن ارتباط با جامعه نابینایان بود. همیشه پخش صدا و صوتی کردن آثار برایم اهمیت ویژه‌ای داشته و جریانی که در تولید کتاب‌های صوتی انجام می‌شود هم اتفاق مهمی است، چرا که راه ارتباطی است تا فاصله‌ها را کم کند. درنهایت امیدوارم فاصله شما با جریان عادی سینما و تماشای فیلم در سالن‌ها و تماشای برنامه‌های تلویزیونی کمتر شود و همه در کنار هم از این برنامه‌ها به یک اندازه لذت ببریم.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: مجموعه‌ای از رمان‌های خوب را کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دهه‌های 40، 50 و 60 منتشر کرد که بسیار کتاب‌های ارزشمند، اما مهجوری است. مدتی است جریانی ایجاد شده تا این کتاب‌ها خوانده شود و مجموعه‌ای از بازیگران مطرح در مرحله اول 13 عنوان کتاب را صوتی کردند که به‌زودی توزیع آن‌ها آغاز می‌شود.

او ادامه داد: در مرحله بعد، 10 رمان ایرانی توسط 10 گوینده مطرح رادیو صوتی خواهد شد و یکی از خوشبختی‌های ما در صوتی کردن این کتاب‌ها این بود که جامعه نابینایان بهتر و بیشتر با کتاب‌ها ارتباط می‌گیرند و با هر کتاب، جهان تازه‌ای را تجربه می‌کنند.

گلاره عباسی در ادامه درباره فعالیت‌های دیگر سوینا گفت: تصمیم گرفتیم با همکاری سوینا و نشر چشمه جلسات نقد و بررسی کتاب‌های صوتی را آغاز کنیم که تا مدتی دیگر این مراسم را پیش رو خواهیم داشت. قطعاً راهنمایی شما جامعه نابینایان می‌تواند به این مسیر کمک کند.

امین تارخ مهمان ویژه این مراسم در ادامه گفت: افتخار بر گلاره عباسی که مبدع چنین حرکتی بود، حرکتی که شاید دهه‌ها و سالیان پیش باید آغاز می‌شد و این خدمت‌رسانی در زمینه فرهنگ و هنر خاصه هنرهای تصویری سینما قطعاً و حتماً به‌وسیله برنامه‌ریزان فرهنگی که مسئولیت‌های اینچنینی دارند باید انجام شود و گاهی فراموش می‌شود و شاید اهمیتی را که می‌بایست ندارد. خوشحالم همه متوجه شدند اگر به چنین حرکت‌های دست نزنند، عزیزانی هستند که بدون خودنمایی چنین حرکاتی را آغاز می‌کنند. این گلایه از برنامه‌ریزان و مسئولین فرهنگی نیست، بلکه نشانه‌ای است که باید به برخی، مسئولیت‌هایشان را یادآوری کرد. افتخار می‌کنم در خدمت شما عزیزان هستم. امیدوارم این حرکت ادامه پیدا کند.

شبنم مقدمی مهمان دیگر این مراسم نیز با اشاره به اقدامات مثبت سوینا بیان کرد: همان‌طور که استاد تارخ اشاره کردند، گلاره عباسی دست به اقدام مثبت فرهنگی زد که حتماً لزومش احساس می‌شد و به او افتخار می‌کنم. می‌دانم چقدر زحمت کشید و دوندگی کرد تا این اتفاق به نتیجه برسد و امیدوارم شاهد پیشرفت سوینا باشیم.

عباسی پیش از رونمایی رسمی سایت سوینا گفت: از آقای تارخ ممنونم که امروز کنار ما هستند. من بازیگری را از کارگاه بازیگری او آغاز کردم و برایم سخت است در حضورشان صحبت کنم. من و شبنم مقدمی در کنار استادمان هستیم و خوشحالم که سایت با حضور آقای تارخ افتتاح می‌شود. همیشه تأکید می‌کنم شما جامعه نابینایان میزبان هستید و ما مهمان شما.

در ادامه امیرحسین سلیمانی از جامعه نابینایان و مسئول راه‌اندازی سایت در کنار امین تارخ، سایت سوینا را با پیام تصویری از شهاب حسینی آغاز کردند.

اکران فیلم

حسینی از طریق پیام تصویری ضمن خوشامدگویی به نابینایان گفت: هم‌وطنان عزیزم سلام. ارادتمند شما شهاب حسینی، آن‌قدر از شنیدن این خبر خوشحال شدم که دلم طاقت نیاورد و خواستم با گرفتن سلفی هم که شده، به سهم خودم خوشامدی بگویم حضور جامعه محترم نابینایان کشورم در سالن‌های سینما. این خبر خوبی است و امیدوارم فیلم‌هایی که در سالن‌ها به شما ارائه می‌شود در شان حضور شما باشد و بتواند اوقات خوبی را برای شما رقم بزند و در زندگی شما مؤثر واقع شود. هر جا هستید در پناه لطف خدا خوب و خوش و سرحال و شاداب باشید.

تارخ در پایان مراسم گفت: خوشحالم که واژه روشندل و روشندلان از این جامعه حذف شد. احساس می‌کنم که واژه روشندلان را کسانی ابداع کردند که خودشان در عین بینا بودن، روشندل هستند. واقعیت این است که نابینایی یک واقعیتی است که جامعه نابینایان پذیرفته و لزومی ندارد ما شفاعت بکنیم و نام دیگری پیدا کنیم و به آن پناه ببریم. افتخار می‌کنم در خدمت شما نابینایان عزیز هستم و احساس می‌کنم که دانش و اندیشه و بیان زیبا، عاطفه، احترام و ادب نزد شما است تا نزد ما.

گرفتن جشن تولد امین تارخ پایان بخش این مراسم بود و در ادامه مخاطبان سوینا به تماشای فیلم"آشغال‌های دوست‌داشتنی" نشستند.

حبیب رضایی، نیما رئیسی و فرشاد آذرنیا از دیگر مهمانان ویژه این مراسم بودند.