سرویس سینمایی هنرآنلاین: مراسم دومین جایزه آکادمی سینماسینما با حضور تعداد زیادی از اهالی سینما و مطبوعات شنبه‌شب در هتل انقلاب تهران برگزار شد و برندگان هشت بخش با آرای 85 عضو آکادمی شامل سینماگران و منتقدان، از میان فیلم‌های اکران شده در سال 1397 معرفی شدند.

فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به کارگردانی هومن سیدی که در پنج بخش نامزد دریافت جایزه بود, سه جایزه شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین بازیگر مرد برای نوید محمدزاده شد.

جایزه بهترین فیلمنامه‌نویس به محسن امیریوسفی برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی" رسید. زهرا داودنژاد برای "شماره 17 سهیلا" جایزه بهترین بازیگر زن را برد. این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلمساز اول را برای محمود غفاری به همراه داشت.

"بهارستان خانه ملت" به کارگردانی بابک بهداد جایزه بهترین فیلم مستند را از آن خود کرد و جایزه بهترین فیلم کوتاه به "ماچ سینمایی" به کارگردانی کریم لک‌زاده اعطاء شد.

در این دوره جایزه آکادمی سینماسینما در بخش فیلم‌های سینمایی، دو فیلم "مغزهای کوچک زنگ‌زده" و"عصبانی نیستم" با پنج عنوان نامزدی و به دنبال آن "آشغال‌های دوست‌داشتنی" و "خوک" با چهار عنوان نامزدی صدرنشین بودند. "درساژ"، "شعله‌ور"، "بمب یک عاشقانه"، "عرق سرد"، "تنگه ابوقریب" و "شماره 17 سهیلا"، با سه عنوان نامزدی در رده بعدی قرار داشتند.

تقدیر از واروژ کریم‌مسیحی کارگردان باسابقه سینما و اعطای تندیس مهرگیاه "پاسداشت یک‌عمر عشق به سینما" به او، از دیگر بخش‌های مراسم دومین جایزه آکادمی سینماسینما بود که با اجرای جواد یحیوی مجری و بازیگر تلویزیون و سینما برگزار شد.

کریم‌مسیحی پس از دریافت جایزه از سعید پورصمیمی بازیگر فیلم "پرده آخر"، گفت: می‌خواهم یک تشکر کنم از اعضای آکادمی سینماسینما که این لطف را در حق من کردند و به من گفتند، من آمدم ولی واقعیت این است که هنوز توجیه نشدم چرا من؟ برای اینکه معمولاً این بزرگداشت‌ها را یا برای جوانانی می‌گیرند که کاری را شروع کردند برای تشویق یا برای بزرگانی که کاری در سطح جهانی ساختند. مورد سوم برای آدم‌هایی است که یک مدل تودیع است که فکر نمی‌کنم دوستان آکادمی درباره من نظرشان این بوده ولی به هر حال من نمی‌خواهم بروم. من می‌مانم در این سینما…

این هنرمند پیشکسوت ادامه داد: سینما برای ما چوبی است که بندباز آن را در دست گرفته و روی طناب راه می‌رود. اگر چوب را از او بگیرند زمین می‌خورد. سینما را از آدم‌هایی مثل من بگیرند، نمی‌دانیم چه کنیم. ما با این بزرگ شدیم و خواهیم مرد. امیدوارم فرصت دیگری پیش بیاید کار دیگری بسازم.

در این مراسم همچنین نرگس آبیار کارگردان به‌عنوان چهره مؤثر سال 1397 سینمای ایران انتخاب شد. 207 روزنامه‌نگار سینمایی و فعال رسانه‌ای از بیش از 60 رسانه مکتوب، آنلاین، اینترنتی و سمعی و بصری با آرای خود آبیار را از میان تمام شخصیت‌های فعال در سینمای ایران برگزیدند.

آبیار پس از دریافت جایزه چهره برتر سال گفت: خیلی هیجان‌زده هستم برای اینکه کسانی رأی دادند که همیشه نظرشان برای من مهم بوده، آموزگاران من بودند و من از آن‌ها یاد می‌گرفتم و این باعث افتخار من است. همان‌طور که می‌دانید فیلم آخر من در سیستان و بلوچستان بود و بحران آب در آنجا خیلی جدی است و مناطق زیادی در حال خالی شدن از سکنه هستند. این کمپین نذر آب خیلی مهم است، برای اینکه ما سفیر این کمپین شویم تا هم به‌صورت پراکنده به این مناطق آب‌‌رسانی شود. خیلی مهم است که از این مردم مظلوم حمایت کنیم و واقعاً باید شرمنده باشیم که چنین استانی با این محرومیت در کشورمان داریم.

علاوه بر جوایزی که در مراسم دومین جایزه آکادمی سینماسینما از طرف چرم درسا و برند هنگامه به برندگان اهدا ‌‌شد، از طرف بنیاد الگن یک نهال بلوط نیز به برندگان هدیه داده شد. بنیاد الگن پویشی مردمی است که با شعار "جاهای خالی را با درخت پر کنیم" سعی بر مرمت، توسعه و نگهداری از گونه‌های جنگلی و حیات‌وحش زاگرس دارد.

علی‌اکبر صادقی، ابراهیم حقیقی، ابراهیم فروزش، کیانوش عیاری، مهرداد اسکویی، خسرو معصومی، سعید پورصمیمی، ستاره اسکندری، محمد متوسلانی، رضا کیانیان، سیروس الوند، محمدعلی نجفی، حبیب رضایی، عباس یاری، سحر دولتشاهی، باران کوثری، سارا بهرامی، غلامرضا موسوی، مجید مظفری و علی عباسی جزو چهره‌هایی بودند که جایزه برندگان را اعطاء کردند.

جایزه آکادمی سینماسینما به دبیری کیوان کثیریان برگزار می‌شود و کیانوش عیاری رئیس این آکادمی است.

فهرست کامل برندگان دومین دوره جایزه آکادمی سینماسینما به این شرح است:

بهترین فیلم: "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

دیگر نامزدها: "آشغال‌های دوست‌داشتنی" (محسن امیریوسفی) / "بمب؛ یک عاشقانه" (محسن رسول‌اف) / "تنگه ابوقریب" (سعید ملکان) / "خوک" (مانی حقیقی) / "سرو زیر آب" (سید حامد حسینی) / "شعله‌ور" (محمدرضا شفیعی) / "عصبانی نیستم" (رضا درمیشیان)

بهترین کارگردان: هومن سیدی برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

دیگر نامزدها: محسن امیریوسفی، "آشغال‌های دوست‌داشتنی" / محمدعلی باشه آهنگر، "سرو زیر آب" / بهرام توکلی، "تنگه ابوقریب" / مانی حقیقی، "خوک" / رضا درمیشیان، "عصبانی نیستم" پیمان معادی، "بمب؛ یک عاشقانه" / حمید نعمت‌الله، "شعله‌ور"

بهترین فیلمنامه‌نویس: محسن امیریوسفی برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی"

دیگر نامزدها: مانی حقیقی، "خوک" / رضا درمیشیان، "عصبانی نیستم" / حامد رجبی، "درساژ" / هومن سیدی، "مغزهای کوچک زنگ‌زده" / محمود غفاری، "شماره 17 سهیلا" / پیمان معادی، "بمب؛ یک عاشقانه" / حمید نعمت‌الله و هادی مقدم‌دوست، "شعله‌ور"

بهترین بازیگر زن: زهرا داودنژاد برای "شماره 17 سهیلا"

دیگر نامزدها: سارا بهرامی، "دارکوب" / سحر دولتشاهی، "عرق سرد" / باران کوثری، "عرق سرد" / باران کوثری، "عصبانی نیستم" / نگار مقدم، "درساژ" / شبنم مقدمی، "خجالت نکش" / مهتاب نصیرپور، "آستیگمات" / شیرین یزدانبخش، "آشغال‌های دوست‌داشتنی"

بهترین بازیگر مرد: نوید محمدزاده برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

دیپلم افتخار: حسن معجونی برای "خوک"

دیگر نامزدها: فرهاد اصلانی، "مغزهای کوچک زنگ‌زده" / امیر جدیدی، "عرق سرد" / امیر جدیدی، "هت تریک" / امین حیایی، "شعله‌ور" / جواد عزتی، "تنگه ابوقریب" / نوید محمدزاده، "عصبانی نیستم" / علی مصفا، "گرگ بازی"

بهترین فیلمساز اول: محمود غفاری برای "شماره 17 سهیلا"

دیپلم افتخار: پویا بادکوبه برای "درساژ"

دیگر نامزدها: پوریا کاکاوند، "گلدن تایم" / عباس نظام‌دوست، "گرگ بازی" / کاظم ملایی، "کوپال"

بهترین فیلم مستند: "بهارستان خانه ملت" به کارگردانی بابک بهداد

دیگر نامزدها: "اسرار دریاچه"، آرمین ایثاریان / "اکسدوس"، بهمن کیارستمی / "پرسپولیس، شیکاگو"، آرد عطارپور / "خاتمه"، مهدی و هادی زارعی / "خرامان"، آرش اسحاقی / "فریاد رو به باد"، سیاوش جمالی و عطا مهراد

بهترین فیلم کوتاه: "ماچ سینمایی" به کارگردانی کریم لک زاده

دیگر نامزدها: "بچه خور"، محمد کارت / "تشریح"، سیاوش شهابی / "تو هنوز اینجایی"، کتایون پرمر و محمد روحبخش / "دریای تلخ"، فاطمه احمدی / "گسل"، سهیل امیرشریفی /"مثل بچه آدم"، آرین وزیر دفتری

برنده مؤثرترین چهره سینمایی سال 97: نرگس آبیار

دیگر چهره‌های مؤثر به ترتیب آرا: نوید محمدزاده، محسن امیریوسفی، رضا میرکریمی، علی نصیریان، سعید روستایی، حسین انتظامی، هومن سیدی، بهرام توکلی، جواد عزتی