سرویس سینمایی هنرآنلاین: اسامی نامزدهای بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران در حالی اعلام شد که دو فیلم "شبی که ماه کامل شد" به کارگردانی نرگس آبیار و "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به کارگردانی هومن سیدی، هر یک با 14 نامزدی بیشترین شانس را برای دریافت جوایز این دوره جشن خانه سینما دارند.

سه فیلم "تنگه ابوقریب" به کارگردانی بهرام توکلی، "سرخ‌پوست" به کارگردانی نیما جاویدی و "متری شیش و نیم" به کارگردانی سعید روستایی، هر یک با 9 نامزدی بعد از "شبی که ماه کامل شد" و "مغزهای کوچک زنگ‌زده" قرار دارند.

هر پنج فیلم در بخش بهترین فیلم نامزد شده‌اند. آبیار، سیدی، جاویدی و روستایی در بخش بهترین کارگردانی نامزد هستند، اما توکلی از راه‌یابی به فهرست نامزدهای این بخش جا ماند. محسن امیریوسفی برای "‌آشغال‌های دوست‌داشتنی" فهرست نامزدهای بهترین کارگردانی را کامل می‌کند. فیلم جنجالی امیریوسفی در مجموع پنج نامزدی کسب کرده است.

امیریوسفی، جاویدی، روستایی و سیدی در بخش بهترین فیلمنامه نیز نامزد هستند. پیمان معادی ستاره فیلم "متری شیش و نیم" برای "بمب یک عاشقانه آرام" دیگر نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه است. این تنها نامزدی معادی در این دوره جشن بزرگ سینمای ایران نیست. او برای متری شیش و نیم" در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد نیز بخت دریافت جایزه را دارد و در این بخش با نوید محمدزاده همبازی خود در این فیلم رقابت می‌کند. محمدزاده برای "سرخ‌پوست" نیز در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد شده است. هوتن شکیبا برای "شبی که ماه کامل شد" و امیر جدیدی برای "عرق سرد" دو نامزد دیگر این بخش هستند.

فهرست نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن شامل شیرین یزدان‌بخش برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی"، الهام کردا برای "به دنیا آمدن"، سارا بهرامی برای "دارکوب"، الناز شاکردوست برای "شبی که ماه کامل شد"، باران کوثری برای "عرق سرد" و مرجان اتفاقیان برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده" است.

کمیته صیانت از آرای انجمن عالی هنرها و فنون سینمایی متشکل از عبدالله اسکندری، حسن حسندوست، سعید رشتیان، رضا مقصودی اعضای کمیته صیانت، مرتضی رزاق کریمی نماینده هیئت مدیره، رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران و مازیار میری مدیر اجرایی انجمن عالی هنرها و فنون سینمای ایران، فهرست نامزدها را اعلام کرد.

مراسم بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران سه‌شنبه 29 مرداد ساعت 20 در ایوان شمس برگزار خواهد شد. همان‌طور که قبلاً اعلام شد اکبر زنجانپور بازیگر، بیژن محتشم چهره‌پرداز، حسن زاهدی صدابردار و سیروس الوند کارگردان در این دوره جشن بزرگ سینمای ایران تقدیر می‌شوند.

فهرست کامل نامزدها به این شرح است:

بهترین فیلم:

1- "تنگه ابوقریب" به تهیه‌کنندگی سعید ملکان

2- "سرخ‌پوست" به تهیه‌کنندگی مجید مطلبی

3- "شبی که ماه کامل شد" به تهیه‌کنندگی  محمدحسین قاسمی

4-" متری شیش و نیم" به تهیه‌کنندگی  سید جمال ساداتیان

5- "مغزهای کوچک زنگ‌زده" به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

بهترین کارگردانی:

1- محسن امیریوسفی  برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی"

2- نیما جاویدی برای "سرخ‌پوست"

3- نرگس آبیار برای "شبی که ماه کامل شد"

4- سعید روستایی برای "متری شیش و نیم"

5- هومن سیدی برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

بهترین فیلمنامه:

1- محسن امیریوسفی برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی"

2- پیمان معادی برای "بمب یک عاشقانه آرام"

3- نیما جاویدی برای "سرخ‌پوست"

4- سعید روستایی برای "متری شیش و نیم"

5- هومن سیدی  برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

بهترین بازیگر نقش اول زن:

1- شیرین یزدان‌بخش برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی"

2- الهام کردا برای "به دنیا آمدن"

3- سارا بهرامی برای "دارکوب"

4- الناز شاکردوست برای "شبی که ماه کامل شد"

5- باران کوثری برای "عرق سرد"

6- مرجان اتفاقیان برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

1- نوید محمدزاده برای "سرخ‌پوست"

2- هوتن شکیبا برای "شبی که ماه کامل شد"

3- امیر جدیدی برای "عرق سرد"

4- پیمان معادی برای "متری شیش و نیم" 

5- نوید محمدزاده برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:

1- ستاره پسیانی برای "سرخ‌پوست"

2- فرشته صدرعرفایی برای "شبی که ماه کامل شد"

3- شبنم مقدمی برای "شبی که ماه کامل شد"

4- سحر دولتشاهی برای "عرق سرد"

5- لیلی رشیدی برای "عرق سرد"

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

1- سیامک انصاری برای "بمب یک عاشقانه آرام"

2- آرمین رحیمیان برای "شبی که ماه کامل شد"

3- نوید محمدزاده برای "متری شیش و نیم"

4- فرهاد اصلانی برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده" 

5- نوید پورفرج برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده" 

بهترین فیلمبرداری:

1- حمید خضوعی ابیانه برای "تنگه ابوقریب"

2- هومن بهمنش برای "سرخ‌پوست"

3- علیرضا زرین‌دست برای "سرو زیر آب"

4- حمید خضوعی ابیانه برای "غلامرضا تختی" 

5- پیمان شادمانفر برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده" 

بهترین تدوین:

1- مصطفی خرقه‌پوش برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی"

2- میثم مولایی برای "تنگه ابوقریب"

3- عماد خدابخش برای "سرخ‌پوست"

4- بهرام دهقانی برای "متری شیش و نیم"   

5- مهدی سعدی و هومن سیدی برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده" 

بهترین طراحی صحنه:

1- جهانگیر میرزاجانی برای "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"

2- محمدرضا شجاعی برای "شبی که ماه کامل شد"

3- کیوان مقدم برای "غلامرضا تختی"

4- بهزاد آدینه برای "مارموز"  

5- محسن نصرالهی برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده "

بهترین طراحی لباس:

1- جهانگیر میرزاجانی برای "آخرین بار کی سحر را دیدی؟"

2- زهرا صمدی برای "چراغ‌های ناتمام"

3- محمدرضا شجاعی برای "شبی که ماه کامل شد"

4- غزاله معتمد برای "متری شیش و نیم"

5- مارال جیرانی برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده "

بهترین صدابرداری:

1- محمود سماک‌باشی برای "آشغال‌های دوست‌داشتنی"

2- رشید دانشمند برای "تنگه‌ ابوقریب"

3- عباس رستگارپور  برای "سرو زیر آب"

4- مهدی صالح کرمانی برای "شبی که ماه کامل شد " 

5- بهمن اردلان برای "مارموز"

6- ایرج شهزادی برای "متری شیش و نیم"  

7- مهران ملکوتی برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده" 

بهترین صداگذاری:

1- امیرحسین قاسمی برای "تنگه ابوقریب"

2- آرش قاسمی برای "شبی که ماه کامل شد"  

3- حسین ابوالصدق  برای "قانون مورفی"

4- سید علیرضا علویان برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده"

5- سید محمود موسوی‌نژاد برای "من دیوانه نیستم"

بهترین موسیقی:

1- کارن همایونفر  برای "اتاق تاریک"

2- حامد ثابت برای "تنگه ابوقریب"

3- بهزاد عبدی برای "سرو زیر آب"

4- ستار اورکی برای "ماهورا "

5- پیمان یزدانیان برای "متری شیش و نیم" 

بهترین چهره‌پردازی:

1- سعید ملکان برای "تنگه ابوقریب"

2- زهرا کمالی- فاطمه کمالی برای "دارکوب"

3- ایمان امیدواری برای "سرخ‌پوست"

4- ایمان امیدواری برای "شبی که ماه کامل شد"

5- سعید ملکان برای "غلامرضا تختی" 

بهترین جلوه‌های بصری:

1- محمد لطفعلی برای "بمب یک عاشقانه آرام"

2- جواد مطوری، محسن خیرآبادی و محمد برادران برای "تنگه ابوقریب"

3- جواد مطوری برای "سرخ‌پوست"

4- فرید ناظر فصیحی برای "شبی که ماه کامل شد"

5- جواد مطوری برای "قانون مورفی" 

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی:

1- محسن روزبهانی برای "تنگه ابوقریب"

2- محسن روزبهانی برای "سرو زیر آب"

3- آرش آقابیگ برای "شبی که ماه کامل شد"

4- حمید رسولیان برای "ماهورا"

5- ایمان کرمیان برای "مغزهای کوچک زنگ‌زده "

بهترین تهیه‌کنندگی مستند:

1- "بهارستان خانه ملت" به تهیه‌کنندگی بابک بهداد

2- "خانه‌ای برای تو" به تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی

3-" زمستان است" به تهیه‌کنندگی پیروز حناچی

4- "روزی که رفت" به تهیه‌کنندگی هادی معصوم دوست

5- "تمام چیزهایی که جایشان خالی است" به تهیه‌کنندگی زینب تبریزی

6- "خط باریک قرمز" به تهیه‌کنندگی نگار اسکندرفر- فرزاد خوشدست

بهترین کارگردانی فیلم مستند:

1- یاسر طالبی برای "دلبند"

2- لقمان خالدی برای "مهمانی خداحافظی"

3- مینا مشهدی مهدی برای " آنجا که باد می‌وزد"

4- پناه بر خدا رضایی برای "چشم‌ها و دست‌ها"

5- مهدی نورمحمدی برای "آواز جغد کوچک"

6- کامران حیدری برای "واکس چه"

بهترین  فیلم کوتاه

1- سیاوش شهابی برای "تشریح"

2- کریم لک‌زاده برای "ماچ سینمایی"

3- حامد اصلانی برای " اسS"

4- رقیه توکلی برای "حلق‌آویز"

5- علی پاک‌نیا برای "پاندای قرمز"

6- سید مهدی موسوی برزکی برای "عزیز"

بهترین فیلم  انیمیشن 

1- ملیحه غلامزاده برای "کلاف"

2- بهرام عظیمی برای "سیم ششم"

3- سمانه شجاعی برای "جسم خاکستری"

4- مهین جواهریان برای "زر زری کاکل زری"

5- آریا نسب فیضی  برای "آقای بی‌تفاوت"

 آیین تقدیر از نامزدهای بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران دوشنبه هفتم مرداد در مراسمی برگزار می‌شود.