به گزارش هنرآنلاین، جعفر صانعی مقدم عضو هیئت انتخاب جشنواره کودکآنلاین درباره چگونگی انتخاب در بخش فیلم‌های کوتاه گفت: از آنجا که اولین دوره جشنواره کودکآنلاین برگزار می‌شود و طبیعتاً نمی‌توان انتظار داشت فیلم‌های کوتاه زیادی منطبق با تعریف جشنواره ساخته و ارائه شده باشد، ما در این دوره منتظر نبودیم صرفا فیلم‌های رسیده بررسی شود، بلکه برخی از فیلم‌های کوتاه که می‌دانستیم در راستای رویکرد جشنواره هستند نیز از سوی هیئت انتخاب و داوری به جشنواره معرفی شد.

او ادامه داد: درحال حاضر بسیاری از فیلم‌های تولیدی با نظر و هدف شخصی یا بر اساس رویکردهای سازمان‌ها ساخته می‌شوند در صورتی که اگر جشنواره کودکآنلاین به اندازه کافی برای فیلمسازان سینمای کوتاه جذابیت تولید کند، می‌توانیم امید داشته باشیم که بسیاری از کارگردانان با انگیزه شرکت در جشنواره و همچنین در جهت هدف‌های کودکآنلاین دست به تولید بزنند.

مدیرعامل موسسه هنر و تجربه همچنین گفت: مهمترین اتفاق برای دوره‌های آینده این است که هدف‌های جشنواره برای همه مشخص شود. این اتفاق حتی بیشتر از کمک‌های مالی می‌تواند به فیلمسازان کودک کمک کند.

صانعی مقدم با تأکید بر این که امروز غالبا آثار با نگاه سازمان‌ها و نهادها تولید می‌‌شوند، گفت: هنوز نتوانسته‌ایم تولیدات مناسبی برای فضای مجازی داشته باشیم، تا به امروز اغلب یک فیلم تولید می‌شد و به فضای مجازی به چشم یک خروجی برای انتشار آن نگاه می‌کردیم، اما اگر هدف‌گذاری مشخصی برای تولید فیلم کوتاه برای کودکان در فضای مجازی به وجود بیاید، اتفاق مطلوب‌تری رخ خواهد داد.

این عضو هیئت انتخاب بخش فیلم کوتاه جشنواره کودکآنلاین افزود: سخت‌ترین بخش انتخاب فیلم‌های امسال، پیدا کردن آنها آثاری بود که به اندازه کافی به نگاه جشنواره و هدف آن نزدیک باشند.

او در پایان گفت:  خوشبختانه در هیئت انتخاب بخش فیلم کوتاه، ترکیب خوبی را شاهد بودیم و همه اعضا سال‌ها سابقه حضور در عرصه‌ سینما و جشنواره‌های سینمایی را داشته‌اند. این پیشنهاد هم که خودمان هم به سراغ فیلم‌های مناسب برویم و به آثار ارائه شده به دبیرخانه اکتفا نکنیم، بر اساس یک رویکرد کیفی بود و از هیئت انتخاب بیرون آمد. ما امید داریم که در سال‌های آینده وضعیت بهتری را در بخش فیلم کوتاه جشنواره شاهد باشیم.

نخستین جشنواره فیلم کوتاه و وب سری کودکآنلاین به دبیری سیدجمال هادیان در چهار فاز فراخوان ایده، انتخاب ایده‌های برتر، مشارکت در تولید ایده‌ها و انتخاب تولیدات برتر برگزار می‌شود.