سرویس سینمایی هنرآنلاین: پی‌یر لسکور رئیس و تی‌یری فرمو مدیر جشنواره فیلم کن روز پنجشنبه در یک نشست خبری در پاریس اسامی فیلم‌های بخش مسابقه اصلی، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، نمایش‌های ویژه و نمایش‌های نیمه‌شب این دوره جشنواره را اعلام کردند.

تازه‌ترین ساخته‌های فیلمسازانی چون ترنس مالیک، پدرو آلمودوار و برادران داردن در بخش مسابقه اصلی شانس دریافت جایزه نخل طلایی را دارند. فیلم‌های جدید سینماگرانی مانند کلود للوش، نیکلاس ویندینگ رفن، آلن کاوالیه، ورنر هرتسوگ و ابل فرارا نیز در بخش‌های غیررقابتی روی پرده می‌روند.

در بخش رسمی جشنواره 13 فیلمساز زن حضور دارند که در بین آن‌ها چهار نفر در بخش مسابقه رقابت می‌کنند.

اسامی فیلم‌های جشنواره کن در حالی اعلام شد که خیلی‌ها انتظار داشتند "روزی روزگاری در هالیوود" (Once Upon a Time in Hollywood) در بخش مسابقه حضور داشته باشد، اما فرمو گفت این فیلم هنوز آماده نشده است و در مراحل پس از تولید قرار دارد. مدیر جشنواره در عین حال گفت اگر فیلم تا پیش از شروع جشنواره به پایان برسد، این امکان هست که به فهرست بخش رسمی اضافه شود.

هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم کن 14 تا 25 مه برگزار می‌شود. "مردگان نمی‌میرند" به کارگردانی جیم جارموش فیلم افتتاحیه جشنواره امسال و همچنین یکی از فیلم‌های بخش مسابقه است. آلخاندرو گونزالس ایناریتو ریاست داوران بخش مسابقه اصلی را به عهده دارد.

فهرست فیلم‌های بخش رسمی به این شرح است:

بخش مسابقه

"رنج و افتخار" (Pain and Glory) به کارگردانی پدرو آلمودوار (اسپانیا)

"خائن" (The Traitor) به کارگردانی مارکو بلوکیو (ایتالیا)

"The Wild Goose Lake" به کارگردانی دیائو یینان (چین)

"انگل" (Parasite) به کارگردانی بونگ جون هو (کره جنوبی)

"احمد جوان" (The Young Ahmed) به کارگردانی برادران داردن (بلژیک)

"Oh Mercy!" به کارگردانی آرنو دپلشان (فرانسه)

"ماتیاس و ماکسیم" (Matthais & Maxime) به کارگردانی زاویه دولان (کانادا)

"Atlantics" به کارگردانی ماتی دیوپ (فرانسه/سنگال)

"جو کوچک" (Little Joe) به کارگردانی جسیکا هاوزنر (اتریش/آلمان/بریتانیا)

"Sorry We Missed You" به کارگردانی کن لوچ (بریتانیا)

"یک زندگی پنهان" (A Hidden Life) به کارگردانی ترنس مالیک (آمریکا/آلمان)

"Bacurau" به کارگردانی کلبر مندوسا فیو و ژولیانو دورنلیس (برزیل)

"فرانکی" (Frankie) به کارگردانی آیرا ساکس (آمریکا/فرانسه/پرتغال/بلژیک)

"مردگان نمی‌میرند" (The Dead Don't Die) به کارگردانی جیم جارموش (آمریکا) – فیلم افتتاحیه

"پرتره یک بانو در آتش" (Portrait of a Lady on Fire) به کارگردانی سلین سیاما (فرانسه)

"باید بهشت باشد" (It Must be Heaven) به کارگردانی الیا سلیمان (فرانسه/کانادا)

"سیبیل (Sibyl) به کارگردانی جاستین تریت (فرانسه)

بخش خارج از مسابقه

"بهترین سال‌های یک زندگی" (The Best Years of a Life) به کارگردانی کلود للوش (فرانسه)

"Rocketman" به کارگردانی دکستر فلچر (بریتانیا)

"دیگو مارادونا" (Diego Maradona) به کارگردانی آصف کاپادیا (بریتانیا)

"La Belle Époque" به کارگردانی نیکلای بدوس (فرانسه)

"پیرتر از آن که جوان بمیری" (Too Old to Die Young) به کارگردانی نیکلاس ویندینگ رفن (فرانسه)

بخش نوعی نگاه

"آدام" (Adam) به کارگردانی مریم توزانی (مراکش)

"Beanpole" به کارگردانی کنتمیر بالاگوف (روسیه)

"یک عشق برادرانه" (A Brother’s Love) به کارگردانی مونیکا شکری (کانادا)

"Bull" به کارگردانی آنی سیلورستاین (آمریکا)

"صعود" (The Climb) به کارگردانی مایکل کووینو (آمریکا)

"به سوی خانه" (Evge) به کارگردانی نریمان علی‌اف (اوکراین)

"آزادی" (Freedom) به کارگردانی آلبر سرا (اسپانیا)

"زندگی نامرئی ایوریدیسی گوسمائو" (The Invisible Life of Eurídice Gusmão) به کارگردانی کریم عینوز (برزیل)

"ژاندارک" (Joan of Arc) به کارگردانی برونو دومون (فرانسه)

"اتاق 212" (Room 212) به کارگردانی کریستوف اونوره (فرانسه)

"Papicha" به کارگردانی مونیا مدور (فرانسه)

"Port Authority" به کارگردانی دانیل لسوویتس (آمریکا)

"تابستان چانگشا" (Summer of Changsha) به کارگردانی زو فنگ (چین)

"پرستوهای کابل" (The Swallows of Kabul) به کارگردانی زابو بریتمن و ایلیا گوبه می‌ویلک (فرانسه)

"خورشیدی که هیچگاه غروب نمی‌کند" (A Sun That Never Sets) به کارگردانی اولیور لاکس (اسپانیا/فرانسه/لوکزامبورگ)

"نینا وو" (Nina Wu) به کارگردانی میدی زد (تایوان)

نمایش‌های ویژه

"زنده هستم و می‌دانم تو زنده‌ای" (Living and Knowing You're Alive) به کارگردانی آلن کاوالیه (فرانسه)

"رمانس خانوادگی، ال‌ال‌سی" (Family Romance, LLC) به کارگردانی ورنر هرتسوگ (آلمان)

"برای سما" (For Sama) به کارگردانی وعد الکاتب و ادوارد واتس (بریتانیا)

"تومازو" (Tommaso) به کارگردانی ابل فرارا (ایتالیا)

"سهم" (Share) به کارگردانی پیپا بیانکو (آمریکا)

نمایش‌های نیمه‌شب

"گانگستر، پلیس، شیطان" (The Gangster, the Cop, the Devil) به کارگردانی لی وون- تائه (کره جنوبی)