سرویس سینمایی هنرآنلاین: سینمای ایران در یک سال گذشته با فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه بود؛ از وضعیت اکران فیلم‌ها و اعتراض‌هایی که به همراه داشت تا برگزاری جشنواره فیلم فجر همه و همه بر دیده شدن فیلم‌ها اثر گذاشتند.

برگزاری جام جهانی فوتبال در سالن‌های سینمایی و بی‌رونقی در ایام ماه مبارک رمضان و محرم و صفر نیز مزید برعلت شد. در سال 97 بیش از 60 فیلم روی پرده سینماها رفتند و در نهایت رقم فروش یک سال سینمای ایران به عدد 242 میلیارد و 883 میلیون تومان رسید.

هرچند افزایش قیمت بلیت‌ها و رقم‌هایی را که به عنوان پرفروش‌ترین بیان می‌شود به افزایش مخاطب نمی‌توان نسبت داد، اما به هر حال برای سینمای رنجور امروز این آمار و ارقام نشان از آن دارد که سینما هنوز زنده است و می‌تواند نفس بکشد.

هزارپا

"هزارپا" ساخته ابوالحسن داوودی که تیرماه سال 97 به روی پرده سینماها رفت بعد از 36 هفته موفق شد در مجموع به رقم 38 میلیارد تومان برسد. نسخه خانگی این فیلم نیز با حرف و حدیث‌های بسیار در روزهای پایانی سال وارد بازار شد.

"مصادره" نخستین تجربه فیلمسازی مهران احمدی با بازی رضا عطاران و بابک حمیدیان در رتبه دوم قرار گرفت و درمجموع 15 میلیارد و 691 میلیون تومان فروش را به نام خود ثبت کرد.

"لاتاری" سومین ساخته محمدحسین مهدویان که در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و پس از کلی سروصدا و جنجال به اکران نوروزی رسید، در مجموع به رقم فروش 14 میلیارد و 801 میلیون تومان رسید.

لاتاری

"تگزاس" ساخته مسعود اطیابی در رتبه چهارم این جایگاه نشست. این فیلم 14 میلیارد و 424 میلیون تومان فروش را پشت سر گذاشت.

"به وقت شام" ساخته ابراهیم حاتمی کیا نیز در زمره آثاری بود که در نوروز اکران شد و موفق شد رقم 13 میلیارد و 52 میلیون تومان را به نام خود ثبت کند.

"مغزهای کوچک زنگ زده" فیلم تحسین شده هومن سیدی 12 میلیارد و 766 میلیون تومان فروش داشت.

"قانون مورفی" ساخته رامبد جوان اما 9 میلیارد و 579 میلیون تومان فروش را پشت سر گذاشته است و همچنان روند اکران این فیلم در برخی از سینماها ادامه دارد.

قانون مورفی

"لونه زنبور" ساخته برزو نیک‌نژاد نیز با بازی محسن کیایی و پژمان جمشیدی امسال موفق به فروش 9 میلیارد و 145 میلیون تومانی شد و همین انگیزه‌ای شد تا سازندگان این اثر به سراغ ساخت فاز دوم فیلم نیز بروند.

"فیلشاه" ساخته هادی محمدیان تنها انیمیشنی است که توانست در لیست 10 فیلم پرفروش سال قرار بگیرد و مبلغ هفت میلیارد و 906 میلیون تومان را به نام خود به ثبت برساند.

فیلشاه

"لس آنجلس، تهران" ساخته تینا پاکروان با بازی پرویز پرستویی که پس از مدت‌ها باعث شد تصویر او بار دیگر به روی پرده سینماها برود، هفت میلیارد و 177 میلیون تومان فروش داشت.