سرویس سینمایی هنرآنلاین: نیما فراهی در اولین تجربه سینمایی خود فیلم "زار" را در ژانر وحشت تولید کرد و توانست در جشنواره‌ جهانی فیلم فجر بدرخشد و از سوی دیگر در جشنواره‌های جهانی در سال 2017 جوایزی را از آن خود کند. هرچند فیلم دارای مجوز پروانه نمایش بود، اما پس از گذشت سه سال همچنان بلاتکلیف ماند و کارگردان آن در اعتراض به این موضوع، فیلم را در فضای مجازی منتشر کرد.

"زار"  داستان زوج جوانی را به تصویر می‌کشد که در دوران ماه عسل میزبان دوستانشان در شمال کشورمی‌شوند، ویلای محل سکونتشان، گذشته خوفناکی دارد وآنها ناخوداگاه درگیر ماجراهای هولناکی می‌شوند! محمدرضا غفاری، حدیث میرامینی، سمانه کاوندی، ساناز صفایی، سینا سهیلی، وانا همتی، امیرحسین عشق آبادی، عسل هاشمی و میثاق زارع بازیگران این فیلم هستند.

فراهی در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره این حرکت خود گفت: همیشه با خودم می‌گویم مشکل به چه می‌گویند. فیلم من دارای مجوز بود ولی با وجود آن که جوایز بسیاری از آن خود کرده همچنان جلوی اکران آن گرفته شد.

وی ادامه داد: با این حرکت و انتشار آن در فضای مجازی حداقل مخاطب می‌تواند فیلم را ببیند و اگر بازخوردی هم داشته باشد بازخورد بدی نخواهد بود، چون هزینه‌ای برای دیدن آن صرف نکرده است و مانند بسیاری از فیلم‌هایی نیست که در سینما می‌روند و با وجود صرف هزینه از دیدن آن ناراضی هستند.

فیلم زار

این کارگردان جوان همچنین اظهار کرد: فیلم "آشغال‌های دوست داشتنی" محسن امیریوسفی پس از شش سال توقیف اکران شد، اما فیلم من با این که پروانه نمایش دارد به آن اجازه اکران نمی‌دهند. فیلم من هنری و تجربی نیست، در حالی که به من مجوز هنر و تجربه دادند. در واقع هدف این بود که فیلم دیده نشود، چون از ابتدا هم که فیلم را ساختم به من گفتند که نمی‌گذارند این فیلم دیده شود؛ اما دوستان هنوز به این امر واقف نیستند دورانی که فیلم‌ها در صندوقچه می‌ماندند، گذشته است. امروز با وجود وسایل ارتباطی که وجود دارد دیگر فیلمی در توقیف باقی نمی‌ماند.

فیلم زار

فراهی در پاسخ به این سوال که چرا فیلم را در گروه هنر و تجربه اکران نکرد، توضیح داد: اگر هفته‌ای یک سئانس مشخص در هر سینما می‌دادند، اما هر 10 روز یک بار اکران می‌کردند، من مشکلی نداشتم. متاسفانه سینماهای هنر و تجربه وضعیت مشخصی ندارند و مخاطب نمی‌داند که چطور می‌تواند به فیلم‌ها دسترسی داشته باشد.