به گزارش هنرآنلاین، مراسم معرفی برگزیدگان بخش "تجلی اراده ملی" سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز، دوشنبه شب با حضور مدیران سینمایی، سینماگران، داورها و نمایندگان سازمان‌ها و نهادها در تالار ایوان شمس برگزار شد.

برای اهدای جوایز بخش تجلی اراده ملی، به دعوت فرزاد حسنی مجری مراسم، اصغر دانشیان، سیدفرید موسوی، معصومه ابتکار، جعفر صانعی مقدم، مهدی کرم‌پور و رضا مقصودی برای اعطای جوایز روی سن حاضر شدند.

سعید ملکان و بهرام توکلی تهیه کننده و کارگردان فیلم "غلامرضا تختی" جایزه بخش تجلی اراده ملی را دریافت کردند.

تندیس تجلی اراده ملی به سبب بیان داستان زندگی صلح جویانه یک انسان با محیط اطرافش به آرش لاهوتی و قاسم خان برای "روزهای نارنجی" اهدا شد.

همچنین تندیس تجلی اراده ملی برای توجه درست به فقر به نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی برای فیلم "شبی که ماه کامل شد" اهدا شد.

مراسم تجلیل اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

در این مراسم هیئت داوران فراکسیون جوانان دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست. مهدی جعفری کارگردان "23 نفر" با این مضمون که "خوش به حال مملکتی که جوانانی مثل شما دارد" و همچنین تندیس تجلی اراده ملی بابت اینکه بهارستان صرفا نام یک میدان نیست به بابک بهداد تهیه کننده و کارگردان مستند "بهارستان خانه ملت" اهدا شد.

در ادامه هیئت داوران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دو اثر را شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانستند: به خاطر چهره باورپذیر زنی موفق در جامعه و زنی در خانواده به علیرضا رئیسیان برای "مردی بدون سایه" تعلق گرفت. همچنین تندیس بهترین فیلم مرتبط با مسائل خانواده به خاطر پرداختن به اهمیت اخلاق و احترام به ویژه سالمندان به مونا زندی برای فیلم "بنفشه آفریقایی" اهدا شد.

در ادامه این مراسم برای اعطای تعداد دیگری از جوایز به دعوت مجری، سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین‌المللی وزارت دادگستری، حسین انتظامی ریاست سازمان سینمایی، حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه، سیدمحمدرضا خوشرو مدیرکل فرهنگ حقوقی و قضایی قوه قضاییه، آیت الله محمدحسین اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت، حسین عرفانی مقدم مدیر کل دفتر حقوق بشر و پیگیری حقوق شهروندی معاونت حقوق بین الملل وزارت دادگستری، محمود عزیزی، سجاده چی، مصطفی رستگاری روی سن حضور یافتند.

هیئت داوران حقوق بشر وزارت دادگستری به سه فیلم منتخب تندیس تجلی اراده ملی تقدیم کرد: به خاطر روایت گری زیبا و جذاب از نقض آشکار موازین حقوق بشر رژیم بعث؛ مجتبی فرآورده تهیه کننده "23 نفر" جایزه دریافت کرد.

تندیس تجلی اراده ملی برای به تصویر کشیدن نقض آشکار حقوق بشر توسط گروه‌های تکفیری و تصویر حقوق کودک توسط مادر ایرانی به محمدحسین قاسمی برای فیلم "شبی که ماه کامل شد" تعلق گرفت.

 تندیس تجلی اراده ملی به سبب پرداختن به موضوع تروریسم به عنوان مصداق نقض فاحش حقوق بشر به سیدمحمود رضوی برای "ماجرای نیمروز؛ رد خون" اهدا شد.

هیئت داوران معاونت فرهنگی قوه قضاییه به دو فیلم تندیس تجلی اراده ملی داد: تندیس تجلی اراده ملی به فردین خلعتبری و یلدا جبلی برای "جمشیدیه" به دلیل تبیین یکی از موضوعات اصلی آسیب‌های اجتماعی، ضرورت کنترل خشم به همراه ترویج مفهوم بخشایش و گذشت.

تندیس تجلی اراده ملی به علی مصفا تهیه کننده و مسعود بخشی نویسنده و کارگردان "یلدا" به جهت ترویج مفهوم بخشایش، عفو و گذشت.

مراسم تجلیل اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

هیئت داوران مجمع جهانی اهل بیت تندیس تجلی اراده ملی را به سیاوش حقیقی تهیه کننده و مرتضی علی عباس میرزایی کارگردان "خون خدا" برای ابراز ارادت به ساحت حضرت امام حسین (ع) توجه به مفهوم توبه و گذشت و پرداخت هنری به حقیقت سفینه النجاه بودن امام حسین (ع) اهدا کرد.

در ادامه تندیس تجلی اراده ملی به محمدحسین مهدویان کارگردان و سیدمحمود رضوی تهیه کننده "ماجرای نیمروز؛ رد خون" تعلق گرفت.

همچنین از مجتبی فرآورده تهیه کننده و مهدی جعفری کارگردان "23 نفر" به خاطر تصویرگری رشادت‌های رزمندگان اسلام و آزادگان سرافراز در برابر کفر و استکبار جهانی تقدیر شد.

دومین تقدیر مجمع جهانی اهل بیت از رشید حاجتمند تهیه کننده و هادی حاجتمند کارگردان "مدیترانه" برای نشان دادن رشادت‌های مدافعان حرم و پرداختن به حجاب و عفاف در قاب سینما بود.

محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت درمان، مهدی کدخدازاده معاون فرهنگی و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی، احسان نصیرالسلامی معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، امیر لله گانی مدیر فرهنگی وزارت بهداشت و فرشته صدرعرفایی برای اعطای باقی جوایز روی سن حاضر شدند.

هیئت داوران معاونت فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر تبیین رسا، خلاقانه و تاثیرگذار آسیب‌های اجتماعی جوانان به سعید روستایی برای فیلم "متری شیش و نیم" اهدا کردند.

همچنین هیئت داوران سازمان بهزیستی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت مناسب به مسئولیت اجتماعی فردی و ترویج روحیه پهلوانی به بهرام توکلی کارگردان "غلامرضا تختی" تقدیم کرد.

دانشگاه علوم پزشکی ارتش جایزه خود را به خاطر تصویر ارائه شده از یک افسر ارتشی که نظامی محکم و آگاه و در عین حال دارای روحیه جنگنده و طالب حقیقت که به استیفای حقوق همرزمان خویش می‌پردازد به مهدی جعفری کارگردان و مجتبی فرآورده تهیه کننده فیلم سینمایی "23 نفر" اهدا کرد.

هیئت داوران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز جایزه خود را به دلیل توجه به ابعاد اجتماعی سلامت، ساختار بصری مناسب، پرکشش و جذاب شخصیت‌پردازی، باورپذیر در مسیر ایجاد درک صحیح از کاراکترهای آسیب‌دیده اجتماعی به جمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم "متری شیش و نیم" اهدا کرد.

در بخش دیگری از این مراسم مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، علی اصغر کاراندیش، شهیندخت مولاوردی دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، مهدی صالجی رئیس انجمن فرهنگی ویرایش و درست نویسی، حسین ترابی، مسعود محدث برای اهدای جوایز روی سن حاضر شدند.

هیئت داوران معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت به ماجرای واقعی تکفیری که با برداشتی غلط و ناصحیح از قرآن کریم به دنبال تبلیغ و ترویج قرائت متفاوت از دین مبین اسلام است به نرگس آبیار کارگردان و محمدحسین قاسمی تهیه کننده فیلم سینمایی "شبی که ماه کامل شد" اهدا کرد.

در ادامه هیئت داوران به خاطر داستانی سرشار از مضامین دینی و قرآن و مصداق تلاش و ظلم‌ستیزی جهت بیان داستانی روان و جذاب برای مخاطبین کودک و نوجوان محسن عنایتی کارگردان انیمیشن "بنیامین" را شایسته دریافت تندیس مجله تجلی اراده ملی دانست.

مراسم تجلیل اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

هیئت داوران حقوق شهروندی وزارت ارشاد با در نظر گرفتن توامان ارزش‌های سینمایی و موضوع و محتوا، سه اثر را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست. کامران مجیدی تهیه کننده و پدرام پورامیری و حسین امیری دوماری برای فیلم "جان‌دار"، تندیس تجلی اراده ملی برای علیرضا قاسم‌خان و آرش لاهوتی برای فیلم "روزهای نارنجی" و جایزه سوم به محسن تنابنده کارگردان فیلم سینمایی "قسم" تعلق گرفت.

هیئت داوران وزارت ورزش و جوانان نیز سه فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست.

میلاد صدرعاملی برای جسارت در پرداختن به یک سوژه ورزشی و نیم نگاهی به افتخار آفرینی‌های ورزش زنان برای فیلم "سونامی" جایزه دریافت کرد.

جایزه بعدی به بهرام توکلی کارگردان فیلم "غلامرضا تختی" به خاطر نگاهی جدید و به دور از کلیشه‌های مرسوم به زندگی و زیست اجتماعی غلامرضا تختی به عنوان یک سرمایه اجتماعی و پرداختن به نقش این اسطوره تاریخ معاصر در تحولات اجتماعی و فرهنگی زمان خود تقدیم شد.

جایزه بعدی به سعید روستایی برای فیلم "متری شیش و نیم" به خاطر تلاش محسوس و غیرکلیشه‌ای برای ترسیم چرخه کامل آسیب‌های ناشی از خرید و فروش و مصرف مواد مخدر در جامعه تقدیم کرد. این جایزه را سیدجمال ساداتیان تهیه کننده فیلم دریافت کرد.

چهارمین جایزه هیئت داوران این بخش نیز به مهدی جعفری کارگردان "23 نفر" برای روایتی لطیف و واقعی و به دور از اغراق از ایثارگری‌ها و فداکاری‌های جوانان در 8 سال دفاع مقدس و باز تولید صحیح مفهوم ایثارگری برای مخاطب و جوانان نسل امروز تقدیم کرد.

 هیئت داوران انجمن فرهنگی آموزشی ویرایش و درست نویسی تندیس تجلی اراده ملی را از منظر به کارگیری درست زبان و ادبیات فارسی در سینما به نیما جاویدی کارگردان "سرخ‌پوست" اهدا کرد.

در بخش دیگری از مراسم سادینا آبائی مدیرعامل شبکه علمی ایران، محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران، حجت الاسلامی محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمدرضا منصوری رئیس انجمن صنفی مدیران تولید، زهرا اصلاح چی مدیر حوزه ریاست و ارتباطات شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نصرالله فروتن فر رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اعطای جوایز روی سن حضور یافتند.

مراسم تجلیل اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

هیئت داوران وزارت ارتباطات نیز دو فیلم را شایسته تقدیر دانست. تندیس اول به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده "قصر شیرین" ارائه شد.

تندیس دوم به علی مصفا تهیه کننده "مسخره باز" اهدا شد که برای دریافت این جایزه، علی نصیریان بازیگر پیشکسوت و بازیگر این فیلم روی سن حضور یافت. نصیریان بعد از حضور روی سن تاکید کرد این جایزه را به گفته علی مصفا به جواد مطوری طراح جلوه‌های ویژه بصری اهدا می‌کند. مطوری روی سن آمد و جایزه را از نصیریان دریافت کرد.

هیئت داوران شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر به تصویر کشیدن قصه‌ای به لطافت زنانگی و مادرانی که در نبود خویش نیز محبت را به اطرافیانش هدیه می‌دهد و عشق و آرامش را به زندگی می‌بخشد به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده فیلم سینمایی "قصر شیرین" تقدیم کرد.

 هیئت داوران معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران نیز دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست.

 تندیس تجلی اراده ملی به سعید ملکان تهیه‌کننده فیلم سینمایی "غلامرضا تختی" اهدا شد که نمونه‌ای از سینمای شریفی است که بدون آنکه سفارشی باشد بازنمایی از موفقیت در زندگی شخصیت ملی ارائه داده و دغدغه‌های والای او را برای کمک به کودکان، اهالی شهر و محله خود نشان داده است.

همچنین هیئت داوران جایزه خود را به واسطه تلاش برای انتقاد از غیاب نهادهای ملی و شهری در ایفای وظایف اجتماعی پیشگیرانه خود در قبال آسیب‌های اجتماعی از جمله کم توجهی به موضوع برابری به جمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم سینمایی "متری شیش و نیم" تقدیم کرد.

هیئت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز سه فیلم را به عنوان فیلم منتخب در جهت دریافت تندیس تجلی اراده ملی معرفی کردند:

اولین تندیس تعلق گرفت به مهدی جعفری، کارگردان فیلم سینمای "23 نفر" برای خلق یک اثر دلنشین و غرور آفرین.

جایزه برگزیده بعدی به دلیل پرداخت هنرمندانه عملیات مرصاد و موضوع منافقین به محمدحسین مهدویان کارگردان "ماجرای نیمروز؛ رد خون" اهدا شد.

هیئت داوران این سازمان جایزه برگزیده بعدی خود را به خاطر خلق یک اثر نفس گیر و تاثیرگذار به نرگس آبیار برای فیلم "شبی که ماه کامل شد" تقدیم کرد.

هیئت داوران انجمن صنفی مدیران تولید سینما دو فیلم را به نمایندگی از مدیران تولید کشور که با سختی‌های بسیار و در شرایط سخت کارهای ماندگار خلق می کند، شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانست.

کامران حجازی مدیر تولید فیلم سینمایی "ماجرای نیمروز؛ رد خون" جایزه این بخش را دریافت کرد.

جایزه دوم به کیومرث عباسی نوده مدیر تولید فیلم سینمایی "غلامرضا تختی" تقدیم شد.

پایان بخش این مراسم نیز جوایز هیئت داوران انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران بود که سه عکاس را شایسته تقدیر به عنوان بهترین عکاسان خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر دانست: مریم کامیاب از خبرگزاری مهر، علی حدادی از خبرگزاری آنا، معین باقری از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر.