سرویس سینمایی هنرآنلاین: "رُما" (Roma) ساخته آلفونسو کوارون از مکزیک دوشنبه صبح در نود و یکمین دوره جوایز اسکار برنده جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان شد.

"کفرناحوم" نادین لبکی (لبنان)، "جنگ سرد" پاول پاولیکوفسکی (لهستان)، "هرگز رو برنگردان"، فلوریان هنکل فون دونرسمارک (آلمان) و "دله‌دزدها"، هیروکازو کوره-ادا (ژاپن)، دیگر نامزدهای این بخش بودند.

داستان فیلم سیاه‌وسفید "رما" در مکزیک دهه 1970 روی می‌دهد و قصیده‌ای درباره دوران کودکی خود کوارون است. فیلم بر یک خدمتکار مکزیکی متمرکز است که برای خانواده‌ای از طبقه متوسط در محله رما در مکزیکوسیتی کار می‌کند. این فیلم امسال جایزه شیر طلای بهترین فیلم جشنواره ونیز را دریافت کرد.

کارگردان 57 ساله هنگام ساخت "رما" نه‌تنها فیلمنامه را از بازیگران فیلمش دور نگه داشت بلکه در اختیار عوامل فنی پروژه نیز قرار نداد تا هر صحنه را بدون آمادگی قبلی کار کنند. "رما" یکی از شش پروژه مورد حمایت شرکت نت‌فلیکس بود که امسال در ونیز به نمایش درآمدند.

کوارون - که خود در سال 2015 رئیس داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز بود - سازنده تریلر فضایی "جاذبه" با بازی ساندرا بولاک و جرج کلونی است که اولین بار در دنیا سال 2013 در جشنواره ونیز به نمایش درآمد. کوران بعداً برای این فیلم برنده جوایز اسکار بهترین کارگردان و بهترین فیلم شد. او اولین کارگردان مکزیکی است که جایزه اسکار بهترین کارگردان را گرفته است.

بعد از کوارون دو فیلمساز هم‌وطن او و دوستان قدیمی‌اش، آلخاندرو گونزالس ایناریتو ("بردمن") و گی‌یرمو دل تورو ("شکل آب") نیز جوایز اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردان را دریافت کردند.

کوارون تا پیش از این دوره جوایز اسکار، شش نامزدی دیگر نیز در کارنامه داشت: "و مادر تو هم" (2001، نامزد بهترین فیلمنامه غیراقتباسی)، "فرزندان انسان" (2006، نامزد بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین تدوین) و "جاذبه" (نامزد اسکار بهترین فیلم، بهترین تدوین و بهترین کارگردانی). او در مجموع تاکنون 10 بار نامزد اسکار بوده است.

با وجود دستاوردهای فردی "سه آمیگو" – لقب کوارون، دل تورو و ایناریتو – مکزیک تا پیش از این برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان نشده بود. این کشور از اواسط دهه 1950 تا این دوره 9 بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان بود.

کوارون در جوایز اسکار امسال پیش از دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری را هم برد.