به گزارش هنرآنلاین، با توجه به اینکه در سی و هفتمین جشنواره ملی فیلم فجر سیمرغی با عنوان "هنر و تجربه" اهدا می‌شود، شورای سیاستگذاری گروه سینمایی "هنر و تجربه" نسبت به عنوان این جایزه واکنش نشان داد.

جعفر صانعی مقدم مدیرعامل موسسه "هنر و تجربه" با اشاره به این نکته که سیمرغ هنر و تجربه در حالی اهدا می‌شود که نماینده‌ای از این گروه سینمایی در هیئت انتخاب و داوری جشنواره حضور ندارند، نظرات شورای سیاستگذاری گروه سینمایی "هنر و تجربه" را منتقل کرد.  

شورای سیاستگذاری معتقدست این سیمرغ در حالی در جشنواره ملی فیلم فجر اهدا می‌شود که هیئت انتخاب و داوری به نمایندگی از گروه سینمایی "هنر و تجربه" در جشنواره حضور ندارند و همچنین از آنجا که این عنوان مشخصا به نام این گروه سینمایی ارجاع می‌دهد لذا شورای سیاستگذاری خواستار این است که عنوان این سیمرغ تغییر کند و یا نمایندگانی از سوی این گروه سینمایی در بخش انتخاب و داوری حضور داشته باشند تا در پی این اتفاق توجه بیشتر و تخصصی‌تری به فیلم‌های هنری و تجربی مبذول شود. اعضای شورا همچنین با استقبال از بازگشت بخش "نگاه نو" ویژه فیلم اولی‌ها به جشنواره فیلم فجر و رویکرد جدی‌تر به پذیرفتن فیلم‌هایی با نگاه هنری و تجربی در این رقابت سینمایی، امیدوار است مسئولان سینمایی به ایجاد بخش مستقل هنر و تجربه نیز اقدام کنند تا از این مسیر این بخش از سینمای ایران که با خود موضوعات و ساختار متفاوتی می‌آورند، تقویت شود.

شورای سیاستگذاری و مدیران گروه "هنر و تجربه" با احترام به نمایندگان سینمای هنری و تجربی در جشنواره و برگزیده این بخش، ابراز امیدواری می‌کند که در دوره بعدی جشنواره ملی فیلم فجر سینمای هنر و تجربه دارای بخش مستقل شود و یا جشنواره‌ای ویژه فیلم‌های هنری و تجربی به شکل مستقل برگزار شود تا از این مسیر فیلمسازانی که رویکرد متفاوتی به سینما دارند فرصت بروز و ظهور بیشتری داشته باشند.

گروه سینمایی "هنر و تجربه" از سی و سومین دوره جشنواره با معرفی فیلم‌های خود به جشنواره ملی فیلم فجر، داوری و اهدای تندیس هنر و تجربه را نیز برعهده داشت ولی از دوره سی و ششم با تغییر تندیس هنر و تجربه به سیمرغ، هیئت انتخاب و داوری این بخش حذف شد. این گروه سینمایی سال گذشته نیز موضع خود را نسبت به این سیمرغ که با نام "هنر و تجربه" ولی بدون داوری نمایندگان گروه اهدا می‌شود، اعلام کرده بود.

در حال حاضر گروه "هنر و تجربه" در جشنواره‌هایی چون فیلم کوتاه تهران و سینماحقیقت بهترین‌ها را به داوری خود معرفی می‌کند.