سرویس سینمایی هنرآنلاین: روز شنبه "دستکش طلایی" (The Golden Glove) تازه‌ترین ساخته فاتح آکین فیلمساز آلمانی-ترکیه‌ای اولین بار در دنیا در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره برلین نمایش داده شد.

این فیلم جنایی از روی داستانی واقعی ساخته شده و درباره فریتز هونکا یک قاتل زنجیره‌ای در آلمان در دهه 1970 است که زنان قربانیان او بودند. ماجراهای فیلم در هامبورگ شهر محل سکونت کارگردان روی می‌دهد.

یوناس داسلر، مارگارت تیسل، هارک بوهم در "دستکش طلایی" بازی می‌کنند که تولید مشترک آلمان و فرانسه است.

آکین در فیلم جدید خود خشونت را باشکوه جلوه نمی‌دهد، اما وجوه انسانی قربانیان و قاتل را مورد کندوکار قرار می‌دهد.

او در نشست مطبوعاتی فیلم خود گفت: ایده فیلم این بود که هر فرد، از قربانیان گرفته تا خود قاتل، ارزش و شان داشتند. و من فکر کردم که این یک چالش است. مطمئن نبودم که بتوانم از پس آن بربیایم. نمی‌خواستم رفتار قاتل را توجیه کنم. او مریض بود، اما می‌خواستم تماشاگران را در این سفر با او همراه کنم.

The Golden Glove

"دستکش طلایی" از روی رمانی نوشته هاینتس اشترونک نویسنده آلمانی ساخته شده و گذشته هونکا به عنوان کودکی اهل آلمان شرقی را نشان می‌دهد که در خانواده‌ای با 9 فرزند، یک پدر الکلی و مادر آشوب‌زده بزرگ شد. او بعدها به هامبورگ گریخت و برای گذران زندگی به کارهای مختلف تن داد. هونکا با بازی یوناس داسلر بازیگر جوان آلمانی بین 1970 تا 1975 حداقل چهار زن را کشت و خیلی تصادفی بعد از آتش گرفتن خانه‌اش و پیدا شدن بقایای قربانیان در آنجا دستگیر شد. نمایش رسانه‌ای فیلم به خاطر خشونت علیه زنان با اعتراض‌هایی همراه بود.

آکین 44 ساله در 2004 با فیلم "رودررو" جایزه خرس طلای جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد و در 2009 با فیلم "آشپزخانه روح" برنده جایزه ویژه داوران برلیناله شد. "محوشدگی" و "لبه بهشت" از دیگر ساخته‌های اوست.

"زمین زیر پای من" (The Ground Beneath My Feet) به کارگردانی ماری کروتزر دیگر فیلمی بود که روز گذشته در بخش مسابقه بین‌الملل نمایش داده شد. کروتزر کارگردان اتریشی که در 2011 فیلم "بی‌پدر" را در بخش پانوراما جشنواره برلین داشت، با "زمین زیر پای من" برای اولین بار در بخش مسابقه بین‌الملل رقابت می‌کند.

The Ground beneath My Feet

این فیلم درباره لولا زنی حدوداً 30 ساله با بازی والری پاخنر است که یک مشاور تجاری پرقدرت است که زندگی شخصی خود – بخصوص سابقه بیماری ذهنی در خانواده‌اش – را مخفی نگه می‌دارد، اما وقتی کانی خواهر بزرگ لولا (پیا هیرزگر) به‌ناچار به زندگی او بازمی‌گردد، رازهای قدیمی فاش می‌شود. والری پاخنر و مأوی هوربیگر از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

روز شنبه همچنین درام نروژی "از اسب‌های ربوده‌شده" (Out Stealing Horses) به کارگردانی هانس پتر مولان در بخش مسابقه بین‌الملل برلیناله نمایش داده شد. این فیلم با بازی استلان اسکارسگارد بازیگر کهنه‌کار نوستالژی دوران کودکی و چشم‌اندازهای از دست رفته را زنده می‌کند.

"از اسب‌های ربوده‌شده" از روی رمانی پرفروش به همین نام نوشته پر پترسون رمان‌نویس نروژی ساخته شده و داستانی درباره یک پدرو پسر است. ترون ساندر، 67 ساله، ماجراهای تابستان 1948 را به یاد می‌آورد، زمانی که دوران خوش کودکی او در جنگل‌های شرق نروژ به پایان رسید و دیگر هیچ‌چیز مثل سابق نشد، جایی که او تصمیم‌هایی گرفت که تمام زندگی‌اش را تحت تأثیر قرار داد.

Out Stealing Horses

توبیاس سانتلمان، بیورن فلوبرگ از دیگر بازیگران این فیلم هستند که تولید مشترک نروژ، سوئد و دانمارک است. هانس پتر مولان کارگردان فیلم‌هایی چون "کشور زیبا"، "یک مرد تا حدی آرام" و "در مرحله ناپدید شدن" است.

پر پترسون گفت: وقتی کوچک بودم خیلی نزدیک به جنگل زندگی می‌کردم... سال‌ها بعد به جنگل برگشتم و با یک چیز کاملاً جدید روبرو شدم. آن موقع بود که بلافاصله شروع به نوشتن کتاب "از اسب‌های ربوده‌شده" کردم.

رمان پترسن در 2003 منتشر شد و در نروژ و چند کشور دیگر اروپایی چند جایزه ادبی دریافت کرد. یک شرکت فیلمسازی اروپایی در 2008 حقوق سینمایی رمان را خرید، اما تولید فیلم تا یک دهه بعد شروع نشد.

اسکارسگارد گفت: کتاب فوق‌العاده‌ای است، اما فکر می‌کردم آن‌ها نمی‌توانند از روی آن فیلمی بسازند، ولی بعد هانس پتر مولان وارد پروژه شد و من می‌دانستم که او بهترین گزینه برای ساخت این فیلم است. ارتباط او با طبیعت نروژ بی‌نظیر است.

امسال از 23 فیلم بخش مسابقه بین‌الملل برلیناله 17 فیلم شانس دریافت جایزه خرس طلایی و جوایز خرس نقره‌ای را دارند.

شصت و نهمین جشنواره فیلم برلین 7 تا 17 فوریه (18 تا 28 بهمن) برگزار می‌شود. ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی رئیس داوران بخش مسابقه بین‌الملل است.