سرویس سینمایی هنرآنلاین: مراسم هفتاد و یکمین دوره جوایز سالانه انجمن کارگردانان آمریکا (DGA) یکشنبه صبح به وقت ایران برگزار شد و برندگان بخش‌های سینما، تلویزیون، مستند و تبلیغاتی معرفی شدند.

جایزه دستاورد چشمگیر کارگردانی فیلم بلند سینمایی به آلفونسو کوارون برای "رُما" رسید. برادلی کوپر برای"ستاره‌ای متولد می‌شود"، اسپایک لی برای "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، آدام مکی برای "معاون" و پیتر فارلی برای "کتاب سبز"، دیگر نامزدهای این بخش هستند.

داستان "رما" در مکزیک دهه 1970 روی می‌دهد و قصیده‌ای درباره دوران کودکی خود کوارون است. فیلم بر یک خدمتکار مکزیکی متمرکز است که برای خانواده‌ای از طبقه متوسط در محله رما در مکزیکوسیتی کار می‌کند. این فیلم امسال جایزه شیر طلای بهترین فیلم جشنواره ونیز را دریافت کرد و نامزد 10 جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین کارگردانی هم هست.

کوارون، لی و مکی در کنار پاول پاولیکوفسکی برای "جنگ سرد" و یورگوس لانتیموس برای "سوگلی" نامزدهای اسکار بهترین کارگردانی هستند.

کوارون پنج سال پیش نیز برای فیلم "جاذبه" برنده جایزه DGA شد. کوپر، فارلی و لی برای اولین بار نامزد شده‌ بودند. مکی برای سومین بار نامزد جایزه انجمن کارگردانان آمریکا شد.

جایزه DGA یک شاخص خوب برای پیش‌بینی برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی است. از سال 1948 تاکنون تنها هفت برنده جایزه انجمن کارگردانان آمریکا، جایزه اسکار بهترین کارگردانی را نگرفته‌اند. این اتفاق آخرین بار سال 2013 روی داد. در آن سال بن افلک برای "آرگو" جایزه انجمن کارگردانان آمریکا را گرفت، اما حتی نامزد اسکار بهترین کارگردانی هم نشد. پیش از آن 9 سال پیاپی، برندگان جایزه انجمن کارگردانان آمریکا، اسکار کارگردانی را هم بردند. سال گذشته گی‌یرمو دل تورو برای "شکل آب" جایزه دستاورد چشمگیر کارگردانی فیلم بلند سینمایی را دریافت کرد و بعد اسکار این بخش را هم گرفت.

در دیگر بخش‌ها، بو برنام برای "کلاس هشتم" جایزه دستاورد چشمگیر اولین کارگردانی فیلم بلند سینمایی را دریافت کرد. برادلی کوپر برای"ستاره‌ای متولد می‌شود"، کارلوس لوپز استرادا برای "Blindspotting"، متیو هاینمن برای "یک جنگ شخصی" و بوتس رایلی برای "ببخشید مزاحمت شدم"، دیگر نامزدهای این بخش بودند.

آدام مکی هرچند برای "معاون" جایزه نگرفت، اما برای کارگردانی یکی از اپیزودهای سریال "Succession" در بخش سریال‌های درام برنده شد. بیل هدر نیز برای کارگردانی یکی از اپیزودهای سریال "بری" در بخش سریال‌های کمدی جایزه دریافت کرد. بن استیلر برای کارگردانی سریال "فرار از دانمورا" از شبکه شوتایم در بخش فیلم‌های تلویزیونی یا سریال‌های کوتاه جایزه گرفت.

در سال‌های اخیر حدود 80 درصد نامزدهای DGA نامزد اسکار بهترین کارگردانی هم شده‌اند. انجمن کارگردانان آمریکا بیش از 17 هزار عضو دارد که بیشتر آن‌ها عضو شاخه کارگردانان آکادمی علوم و هنرهای سینمایی هستند.