سرویس سینمایی هنرآنلاین: کمیل نانجیانی بازیگر آمریکایی-پاکستانی و تریسی آلیس راس بازیگر آمریکایی، عصر سه‌شنبه به وقت ایران، اسامی نامزدهای نود و یکمین دوره جوایز اسکار را در دو مرحله در ساموئل گلدوین تیه‌تر در بورلی هیلز، کالیفرنیا، اعلام کردند.

فیلم سیاه و سفید "رُما" به کارگردانی آلفونسو کوارون فیلمساز مکزیکی و کمدی تاریخی "سوگلی" ساخته یورگوس لانتیموس فیلمساز یونانی، هر یک در 10 بخش شانس دریافت جوایز اسکار امسال را دارند.

داستان "رما" در مکزیک دهه 1970 روی می‌دهد و قصیده‌ای درباره دوران کودکی خود کوارون است. فیلم بر یک خدمتکار مکزیکی متمرکز است که برای خانواده‌ای از طبقه متوسط در محله رما در مکزیکوسیتی کار می‌کند. این فیلم امسال جایزه شیر طلای بهترین فیلم جشنواره ونیز را دریافت کرد.

درام تاریخی "سوگلی" تولید مشترک بریتانیا، ایرلند و آمریکاست و الیویا کلمن، اما استون و ریچل وایس در آن نقش‌آفرینی می‌کند. داستان در اوایل قرن هجدهم در دوران جنگ بین انگلستان و فرانسه روی می‌دهد و درباره رقابت دو عضو فامیل ملکه آن است که هر دو می‌کوشند سوگلی دربار باشند. کلمن در فیلم نقش ملکه آن را بازی می‌کند که مبتلا به نقرس است و تنها گاهی‌اوقات از تخت‌خواب خود بلند می‌شود و با صندلی چرخدار در قصر می‌گردد. هر سه بازیگر زن فیلم نامزد اسکار شده‌اند.

"رما" و "سوگلی" در بخش اسکار بهترین فیلم با "بلک پنتر"، "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، "حماسه کولی"، "کتاب سبز"، "ستاره‌ای متولد می‌شود" و "معاون" رقابت می‌کنند.

"ستاره‌ای متولد می‌شود" به کارگردانی بردلی کوپر و "معاون" ساخته آدام مکی، هر یک با هشت نامزدی در رده بعدی پیشتازان نامزدهای جوایز اسکار 2019 قرار دارند. بر خلاف انتظار کوپر نتوانست در بخش بهترین کارگردانی نامزد شود، هرچند او در بخش بهترین بازیگر مرد نامزد شده است. اسپایک لی برای "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" و پاول پاولیکوفسکی برای "جنگ سرد" در بخش بهترین کارگردانی با لانتیموس، کوارون، و مکی رقابت می‌کنند.

از سوی دیگر، "بلک پنتر" از شرکت‌های دیزنی و مارول اولین فیلم تاریخ جوایز اسکار لقب گرفت که بر مبنای یک قصه مصور ساخته شده و توانسته در بخش بهترین فیلم نامزد اسکار شود. "بلک پنتر" هفت نامزدی کسب کرده است.

"کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" در شش بخش و "حماسه کولی" و "کتاب سبز" هر یک در پنج بخش نامزد شده‌اند. "اولین انسان" به کارگردانی دامین شازل و "مری پاپینز بازمی‌گردد" ساخته راب مارشال نیز هر کدام در چهار بخش نامزد هستند.

"ترانه باستر اسکراگز" تازه‌ترین ساخته جوئل و ایتن کوئن سه نامزدی به دست آورده است. "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟" به کارگردانی ماریل هلر، فیلم لهستانی "جنگ سرد" و "اگر بیل استریت زبان داشت" بری جنکینز نیز هر کدام در سه بخش نامزد شده‌اند. سه فیلم "جزیره سگ‌ها"، "ماری ملکه اسکاتلند"، "هرگز رو برنگردان" و مستند "آربی‌جی" نیز هر کدام در دو بخش شانس دریافت جوایز اسکار را دارند.    

برندگان نود و یکمین دوره جوایز اسکار یکشنبه 24 فوریه (بامداد دوشنبه 6 اسفند به وقت ایران) در مراسمی در دالبی تیه‌تر در هالیوود، لس آنجلس، کالیفرنیا معرفی می‌شوند.

اسامی نامزدهای 24 بخش نود و یکمین دوره جوایز اسکار به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "بلک پنتر" / "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" / "حماسه کولی" / "سوگلی" / "کتاب سبز" / "رُما" / "ستاره‌ای متولد می‌شود / "معاون"

بهترین کارگردانی: اسپایک لی، "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" / پاول پاولیکوفسکی، "جنگ سرد" / یورگوس لانتیموس، "سوگلی" / آلفونسو کوارون، "رُما" / آدام مکی، "معاون"

بهترین بازیگر مرد: کریستین بیل، "معاون" / بردلی کوپر، "ستاره‌ای متولد می‌شود"/ ویلم دافو، "در دروازه ابدیت" / رامی مالک، "حماسه کولی" / ویگو مورتنسن، "کتاب سبز"

بهترین بازیگر زن: یالیتزا آپاریسیو، "رُما" / گلن کلوز، "همسر" / الیویا کلمن، "سوگلی" / لیدی گاگا، "ستاره‌ای متولد می‌شود" / ملیسا مکارتی، "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟"

بهترین بازیگر مرد مکمل: ماهرشالا علی، "کتاب سبز" / آدام درایور، "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست / سام الیوت، "ستاره‌ای متولد می‌شود" / ریچارد ای. گرانت، "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟" / سام راک‌ول، "معاون"

بهترین بازیگر زن مکمل: ایمی آدامز، "معاون" / مارینا دی تاویرا، "رُما" / رجینا کینگ، "اگر بیل استریت زبان داشت" / اما استون، "سوگلی" / ریچل وایس، "سوگلی"

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: "سوگلی"، دبرا دیویس، تونی مک‌نامارا / "فرست ریفورمد" ("اولین اصلاح‌شده")، پل شریدر / "کتاب سبز"، پیتر فارلی، نیک واله‌لونگا، برایان هیز کری / "رُما"، آلفونسو کوارون / "معاون"، آدام مکی

بهترین فیلمنامه اقتباسی: "ترانه باستر اسکراگز"، جوئل و ایتن کوئن / "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، چارلی واکتل، دیوید رابینوویتز، کوین ویلمات، اسپایک لی / "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟"، نیکول هولوفسنر، جف ویتی / "اگر بیل استریت زبان داشت"، بری جنکینز / "ستاره‌ای متولد می‌شود"، اریک راث، بردلی کوپر و ویل فترز

بهترین فیلم بلند انیمیشن: "شگفت‌انگیزان 2"، براد برد / "جزیره سگ‌ها"، وس اندرسن / "میرای از آینده"، مامورو هوسودا / "رالف اینترنت را خراب می‌کند"، ریچ مور، فیل جانستن / "اسپایدرمن: در اسپایدرورس"، پیتر رمزی، رابرت پرسیکتی جونیر و رادنی راتمن

بهترین فیلمبرداری: "سوگلی"، رابی رایان / "هرگز رو برنگردان"، کالب دشانل / "رُما"، آلفونسو کوارون / "ستاره‌ای متولد می‌شود"، متی لیباتیک / "جنگ سرد"، لوکاش شال

بهترین طراحی لباس: "ترانه باستر اسکراگز"، مری زافرس / "بلک پنتر"، روث ای. کارتر / "سوگلی"، سندی پوئل / "مری پاپینز بازمی‌گردد"، سندی پوئل / "ماری ملکه اسکاتلند"، الکساندر برن

بهترین مستند بلند: " Free Solo "، الیزابت چای واسارهی، جیمی چین / "هیل کانتی امروز صبح، امروز غروب"، رامل راس / " Minding the Gap"، بینگ لئو / "پدرها و پسرها"، طلال درکی / "آربی‌جی"، بتسی وست، جولی کوهن

بهترین مستند کوتاه: "گوسفند سیاه"، اد پرکینز / "بازی آخر"، راب اپستاین، جفری فریدمن / "قایق نجات"، اسکای فیتزجرالد / "شبی در باغ"، مارشال کری/ " Period. End of Sentence "، رایکا زهتابچی

بهترین تدوین: "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، بری الکساندر براون / "حماسه کولی"، جان آتمن / "سوگلی"، یورگوس لانتیموس / "کتاب سبز"، پاتریک جی. دان ویتو / "معاون"، هنک کوروین

بهترین فیلم خارجی‌زبان: "کفرناحوم"، نادین لبکی (لبنان) / "جنگ سرد"، پاول پاولیکوفسکی (لهستان) / "هرگز رو برنگردان"، فلوریان هنکل فون دونرسمارک (آلمان) / "رُما"، آلفونسو کوارون (مکزیک) / "دله‌دزدها"، هیروکازو کوره-ادا (ژاپن)

بهترین چهره‌پردازی و مو: "مرز"، گوران لوندستروم، پاملا گولدامر / "ماری ملکه اسکاتلند"، جنی شیرکور/ "معاون"، کیت بیسکو، پاتریشیا دی‌هنی، گرگ کانم، کریس گالاهر

بهترین موسیقی: "بلک پنتر"، لودویگ گورانسون / "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، ترنس بلانچارد / "اگر بیل استریت زبان داشت"، نیکلاس بریتل / "جزیره سگ‌ها"، الکساندر دپلا / "مری پاپینز بازمی‌گردد"، مارک شیمن

بهترین ترانه: "همه آن ستاره‌ها" (کندریک لامار، آنتونی تیفیث، سونویو، اس‌زد‌آ، آل شاکس، اجراشده توسط کندریک لامار و اس‌زد‌آ ) از فیلم "بلک پنترز" / "من می‌جنگم" (دایان وارن، اجراشده توسط جنیفر هادسن) از فیلم "آربی‌جی" / "جایی که چیزهای گمشده می‌روند" (مارک شیمن، اسکات ویتمن، اجراشده توسط امیلی بلانت) از فیلم "مری پاپینز بازمی‌گردد" / "سطحی" (لیدی گاگا، مارک رانسن، آنتونی رزاماندو، اندرو وایات، اجراشده توسط بردلی کوپر و لیدی گاگا) از فیلم "ستاره‌ای متولد می‌شود" / "وقتی یک کابوی مهمیز خود را با بال‌ها تاخت می‌زند" (دی راولینگز و جیلیان ولش، اجراشده توسط ویلی واتسن و تیم بلیک نلسن) از فیلم "ترانه باستر اسکراگز"

بهترین طراحی صحنه: "بلک پنتر"، هانا بیکلر، جی هارت / "سوگلی"، فیونا کرامبی، آلیس فلتن / "اولین انسان"، ناتان کراولی، کتی لوکاس / "مری پاپینز بازمی‌گردد"، جان میره، گوردون سیم / "رُما"، یوخینیو کابایرو، باربارا انریکز

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: "رفتار حیوانی"، آلیسن اسنودن، دیوید فاین / "بائو"، دومی شی / "اواخر عصر"، لوییز بگنال / "یک قدم کوچک"، اندرو چسورث، بابی پونتیلاس / "تعطیلات آخر هفته"، تره‌ور خیمنز

بهترین فیلم کوتاه زنده: "بازداشت"، وینسنت لمبی / " Fauve"، ژرمی کومت / "مارگریت"، ماریان فارلی / "مادر"، رودریگو سوروگوین / "پوست"، گای ناتیو

بهترین تدوین صدا: "بلک پنتر"، بنجامین ای. برت، استیو بودکر / "حماسه کولی"، جان وارهرست، نینا هارستون / "اولین انسان"، آی-لینگ لی، میلدرد لاترو مورگان / "یک مکان آرام"، اریک آدال، ایتن فان در رین / "رُما"، سرخیو دیاز، اسکیپ لیوزی

بهترین صداگذاری: "بلک پنتر"، بنجامین ای. برت، استیو بودکر / "حماسه کولی"، جان کاسالی، تیم کاواگین، نینا هارتستون، پل مسی، جان وارهرست / "اولین انسان"، مری اچ. آلیس، میلدرد لاترو مورگان، آی-لینگ لی، فرانک آ / "رُما"، سرخیو دیاز، اسکیپ لیوزی / "ستاره‌ای متولد می‌شود"، استیو مارو، آلن رابرت موری، جیسن رودر، تام اوزانیچ، دین زوپانچیچ

بهترین جلوه‌های تصویری: "انتقامجویان: جنگ بی‌نهایت"، دان دلیو، راسل ارل، کلی پورت، دان سیودیک / "کریستوفر رابین"، کریستوفر لارنس، مایکل ایمز، تئو جونز، کریس کوربولد / "اولین انسان"، پل لمبرت، جی. دی. اشوالم، ایان هانتر، تریستان مایلز / "بازیکن شماره یک آماده"، متیو ای. باتلر، گریدی کافر، راجر گایت، دیوید شرک / "سولو: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای"، راب برداو، پاتریک توباخ، نیل اسکانلان، دامینیک تویی