سرویس سینمایی هنرآنلاین: اسامی نامزدهای هفتاد و دومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) روز چهارشنبه اعلام شد.

درام تاریخی "سوگلی" (The Favourite) به کارگردانی یورگوس لانتیموس فیلمساز یونانی 12 نامزدی کسب کرده است. این فیلم اخیراً نیز با دریافت 10 جایزه فاتح جوایز فیلم مستقل بریتانیا (BIFA) شد.

"سوگلی" تولید مشترک بریتانیا، ایرلند و آمریکاست و الیویا کلمن، اما استون و ریچل وایس در آن نقش‌آفرینی می‌کند. داستان در اوایل قرن هجدهم در دوران جنگ بین انگلستان و فرانسه روی می‌دهد و درباره رقابت دو عضو فامیل ملکه آن است که هر دو می‌کوشند سوگلی دربار باشند. کلمن در فیلم نقش ملکه آن را بازی می‌کند که مبتلا به نقرس است و تنها گاهی‌اوقات از تخت‌خواب خود بلند می‌شود و با صندلی چرخدار در قصر می‌گردد. لانتیموس کارگردان فیلم‌های "Dogtooth"، "خرچنگ" و "کشتن یک گوزن مقدس" است.

فیلم‌های "حماسه کولی"، "اولین انسان"، "رُما" و "ستاره‌ای متولد می‌شود" هر یک هفت نامزدی دارند. "معاون" در شش بخش و "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" در پنج بخش نامزد جوایز بفتا شده‌اند و فیلم‌های "جنگ سرد" و "کتاب سبز" هر یک چهار نامزدی کسب کرده‌اند. "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟"، "مری پاپینز بازمی‌گردد"، "ماری ملکه اسکاتلند" و "استن و اولی" هر کدام در سه بخش نامزد هستند.

فیلم‌های "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، "سوگلی"، "کتاب سبز"، "رُما" و "ستاره‌ای متولد می‌شود" در بخش بهترین فیلم رقابت می‌کنند.

برندگان هفتاد و دومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) 10 فوریه در مراسمی در رویال آلبرت هال در لندن معرفی می‌شوند.

بفتا مانند اسکار تمام فیلم‌های انگلیسی‌زبان و نه صرفاً فیلم‌های بریتانیایی را برای جوایز سالانه خود در نظر می‌گیرد. با این حال، فیلم‌هایی که بیشتر ریشه بریتانیایی دارند، اغلب بیش از گلدن گلوب یا اسکار مورد توجه قرار می‌گیرند.

سال گذشته "سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری" ساخته مارتین مک‌دونا که 9 نامزدی به دست آورده بود، با پیروزی در پنج بخش از جمله بهترین فیلم فاتح جوایز بفتا شد.

فهرست نامزدهای جوایز بفتا 2019 به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" / "سوگلی" / "کتاب سبز" / "رُما" / "ستاره‌ای متولد می‌شود

بهترین کارگردان: اسپایک لی، "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست" / پاول پاولیکوفسکی، "جنگ سرد" / یورگوس لانتیموس، "سوگلی" / آلفونسو کوارون، "رُما" / بردلی کوپر، "ستاره‌ای متولد می‌شود"

بهترین بازیگر مرد: بردلی کوپر، "ستاره‌ای متولد می‌شود" / کریستین بیل، "معاون" / رامی مالک، "حماسه کولی" / استیو کوگان، "استن و اولی" / ویگو مورتنسن، "کتاب سبز"

بهترین بازیگر زن: گلن کلوز، "همسر" / لیدی گاگا، "ستاره‌ای متولد می‌شود" / ملیسا مکارتی، "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟" / الیویا کلمن، "سوگلی" / وایولا دیویس، "بیوه‌ها"

بهترین بازیگر مرد مکمل: آدام درایور، "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست / ماهرشالا علی، "کتاب سبز" / ریچارد ای. گرانت، "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟" / سام راک‌ول، "معاون" / تیموتی شالامه، "پسر زیبا"

بهترین بازیگر زن مکمل: ایمی آدامز، "معاون" / کلر فوی، "اولین انسان" / اما استون، "سوگلی" / مارگو روبی، "ماری ملکه اسکاتلند" / ریچل وایس، "سوگلی"

بهترین فیلم بریتانیایی: "جانور" / "حماسه کولی" / "سوگلی" / "استن و اولی" / "تو هیچ‌وقت واقعاً اینجا نبودی"

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: "Apostasy": دانیل کوکوتایلو (نویسنده/کارگردان) / "جانور": مایکل پیرس (نویسنده/کارگردان)، لورن دارک (تهیه‌کننده) / "یک بهار کامبوجی": کریس کلی (نویسنده/کارگردان/تهیه کننده) / "Pili": لین ولهام (نویسنده/کارگردان)، سوفی هارمن (تهیه‌کننده) / "ری و لیز": ریچارد بیلینگام (نویسنده/کارگردان)، جکی دیویس (تهیه‌کننده)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: "کفرناحوم"، نادین لبکی (لبنان) / "جنگ سرد"، پاول پاولیکوفسکی (لهستان) / "مرد سگی"، ماتیو گارونه (ایتالیا) / "رُما"، آلفونسو کوارون (مکزیک) / "دله‌دزدها"، هیروکازو کوره-ادا (ژاپن)

بهترین مستند: " Free Solo " / "مک‌کویین" / "آربی‌جی" / "آن‌ها نباید پیر شوند" / "سه غریبه یکسان"

بهترین فیلم انیمیشن: "شگفت‌انگیزان 2" / "جزیره سگ‌ها" / "اسپایدرمن: در اسپایدرورس"

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: "جنگ سرد"، یانوش گلوواکی / "سوگلی"، دبرا دیویس، تونی مک‌نامارا / "کتاب سبز"، پیتر فارلی، نیک واله‌لونگا، برایان هیز کری / "رُما"، آلفونسو کوارون / "معاون"، آدام مکی

بهترین فیلمنامه اقتباسی: "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، چارلی واکتل، دیوید رابینوویتز، کوین ویلمات، اسپایک لی / "هیچ‌وقت می‌توانی من را ببخشی؟"، نیکول هولوفسنر، جف ویتی / "اولین انسان"، جاش سینگر / "اگر بیل استریت زبان داشت"، بری جنکینز / "ستاره‌ای متولد می‌شود"، اریک راث، بردلی کوپر، ویل فترز

بهترین فیلمبرداری: "حماسه کولی"، نیوتن تامس سیگل / "جنگ سرد"، لوکاش شال / "سوگلی"، رابی رایان / "اولین انسان"، لینوس ساندگرن / "رُما"، آلفونسو کوارون

بهترین موسیقی: "کو کلاکس کلان سیاه‌پوست"، ترنس بلانچارد / "اگر بیل استریت زبان داشت"، نیکلاس بریتل / "جزیره سگ‌ها"، الکساندر دپلا / "مری پاپینز بازمی‌گردد"، مارک شیمن / "ستاره‌ای متولد می‌شود"، بردلی کوپر، لیدی گاگا، لوکاس نلسن

بهترین تدوین: "حماسه کولی"، جان آتمن / "سوگلی"، یورگوس لانتیموس / "اولین انسان"، تام کراس / "رُما"، آلفونسو کوارون، آدام گاف / "معاون"، هنک کوروین

بهترین طراحی صحنه: "جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد"، استیوارت کریگ، آنا پیناک / "سوگلی"، فیونا کرامبی، آلیس فلتن / "اولین انسان"، ناتان کراولی، کتی لوکاس / "مری پاپینز بازمی‌گردد"، جان میره، کوردون سیم / "رُما"، یوخینیو کابایرو، باربارا انریکز

بهترین طراحی لباس: "ترانه باستر اسکراگز"، مری زافرس / "حماسه کولی"، جولین دی / "سوگلی"، سندی پوئل / "مری پاپینز بازمی‌گردد"، سندی پوئل / "ماری ملکه اسکاتلند"، الکساندر برن

بهترین چهره‌پردازی و مو: "حماسه کولی"، مارک کولیه، جان سئول / "سوگلی"، نادیا استیسی / "ماری ملکه اسکاتلند"، جنی شیرکور / "استن و اولی"، مارک کولیه، جرمی وودهد

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: "انتقامجویان: جنگ بی‌نهایت"، دان دلیو، راسل ارل، کلی پورت، دان سیودیک / "بلک پنتر"، جفری باومن، جسی جیمز چیزم، کریگ هاماک، سیودیک / "جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد"، تیم برک، اندی کایند، کریستیان مانتز، دیوید واتکینز / "اولین انسان"، یان هانتر، پل لمبرت، تریستان مایلز، جی. دی. شوالم / "بازیکن شماره یک آماده"، متیو ای. باتلر، گریدی کافر، راجر گایت، دیوید شرک

بهترین صدا: "حماسه کولی"، جان کاسالی، تیم کاواگین، نینا هارتستون، پل مسی، جان وارهرست / "اولین انسان"، مری اچ. آلیس، میلدرد لاترو مورگان، آی-لینگ لی، فرانک آ / "مأموریت: غیر ممکن - سقوط"، گیلبرت لیک، جیمز اچ. ماتر، کریستوفر مانرو، مایک پرستوود اسمیت / "یک مکان آرام"، اریک آدال، مایکل باروسکی، براندون پراکتر، ایتن فان در رین / "ستاره‌ای متولد می‌شود"، استیو مارو، آلن رابرت موری، جیسن رودر، تام اوزانیچ، دین زوپانچیچ

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: "73 گاو" / "Bachelor, 38" / "در آبی" / "منطقه" / "Wale"

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: "حال من خوب است" / "Marfa" / "Roughhouse"

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): بری کیون، سینتیا اریوو، جسی باکلی، لاکیث اسنفیلد، لتیشا رایت