سرویس سینمایی هنرآنلاین: نشست خبری جشنواره فیلم و وب سری کودکآنلاین با حضور سیدجمال هادیان دبیر جشنواره و اصحاب رسانه برگزار شد.

هادیان در ابتدای این نشست گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تلاش است تا با برگزاری جشنواره فیلم کودکآنلاین زنجیره تولید محتوا را تسهیل کند که براساس تعریف بین‌المللی کودکان از سن صفر تا 18 سال را شامل می‌شود. آنها حلقه اول مخاطبان هدف ما هستند. حلقه دوم تولیدکنندگان و حلقه سوم سکوهای توزیع و پخش در VOD ها هستند. از سوی دیگر حلقه واسطی داریم که والدین هستند و با فراهم کردن شرایط نظارت دقیق والدین برکودکان و آموزش نظارت درست به آن‌ها این حلقه تکمیل می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: هدف اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزاری این جشنواره ساماندهی این زنجیره است که تلاش کردیم با یک رویداد فرهنگی این اتفاق رخ دهد تا تسهیل‌گر امور باشیم. ما نمی‌خواهیم وارد شرایط تولید محتوا شویم و تنها شرایط و بستر را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کنیم تا آنها در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

دبیر جشنواره وب‌سری و فیلم کودکآنلاین همچنین اظهار کرد: براساس آمار بیش از 80 درصد محتوایی که امروز بچه‌های ما در فضای مجازی از آن استفاده می‌کنند و می‌بینند متناسب با سن آن‌ها نیست و یا آثاری خارجی هستند که متناسب با سبک زندگی ما نیست و این جای تاسف دارد. از سوی دیگر کمتر از 20 درصد از فضای مجازی را به خود اختصاص داده‌ایم و اگر فرزندان ما از ما بپرسند که ما ابزار لازم را داریم اما باید از چه چیزی استفاده کنیم قطعا پاسخ درستی برای آن‌ها نخواهیم داشت؛ بنابراین این رویداد فرهنگی برای نخستین بار است که از ایده‌های ناب حمایت می‌کند و آن‌ها را برای ورود به بازار آماده می‌کند.

هادیان همچنین افزود: این آثار در دو مرحله داوری می‌شوند و پس از تایید و واجد شرایط بودن با حمایت مادی و معنوی و امکاناتی که در اختیار تولید کنندگان قرار می‌گیرد آثار را تولید می‌کنند. در حال حاضر ما ظرفیت پذیرش 20 ایده را داریم که برای هر کدام از آن‌ها مبلغ 30 میلیون تومان در مرحله پایلوت در نظر گرفته شده است و چنانچه دوستان امکاناتی چون سرور، مکان مناسب برای تولید و حتی مشاورانی در سطح کارگردان، تهیه کننده، انیماتور و ... را بخواهند در اختیارشان قرار خواهیم داد. در واقع ما هم شرایط برای رشد ایده به دوستان می‌دهیم و هم این که مشاورانی در سطح هنری و تجاری سازی در اختیارشان می‌گذاریم تا بتوانند ایده‌هایشان را به منصه ظهور برسانند.

 وی در ادامه گفت: همانطور که اشاره کردم آثار در دومرحله داوری می‌شوند و در نهایت یک تا دو فصل بین 12 تا 24 قسمت از این آثار در بخش سریال تولید می‌شوند. خوشبختانه تعداد حامیانی که تاکنون برای همکاری به ما مراجعه کرده‌اند بسیار زیاد است و حتی شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که از ظرفیت اعلامی ما نیز بیشتر است و اگر ایده‌های خوبی ارائه شود این میزان حمایت به 50 اثر خواهد رسید. کار ثبت نام به پایان رسیده است و تاکنون 1120 ایده و فیلم به دبیرخانه ارسال شده است که از این میزان 638 ایده برای ساخت سریال اینترنتی و 482 فیلم ویژه کودکان و نوجوانان به دست ما رسیده است که از فردا چهارشنبه 19 دی ماه هیئت انتخاب کار خود را آغاز می‌کند.

هادیان در تکمیل صحبت‌های خود توضیح داد: برای اولین بار در کشور یک تیم 7 نفره متخصص ایده‌ها را بررسی خواهند کرد. در بخش ایده حدیث غلامی شاعر و نویسنده، دکتر مهدی حجوانی استاد دانشگاه، علی درخشی کارگردان، بنفشه بدیعی فیلمنامه نویس و عروسک گردان، امیرحسین اکرمی مدرس کارآفرینی و حامد تاملی پژوهشگر و بزرگمهر حسین‌پور کاریکاتوریست براساس تخصص‌های خود ایده‌ها را بررسی می‌کنند و همچنین از حوزه تجاری سازی نیز دوستانی در این گروه حضور دارند که صرفا به تولید بسنده نکرده باشیم و به بخش تجاری نیز توجهات لازم را داشته‌ایم. در بخش فیلم کوتاه نیز آرش رصافی، بیژن میرباقری، بهتاش صناعی‌ها، محمد نجاریان، مجیدبرزگر، مجید شیخ انصاری و جعفر صانعی مقدم آثار را انتخاب می‌کنند. امیدواریم با توجه به تعداد زیاد آثار تا اول بهمن کار انتخاب آثار به اتمام برسد.

وی همچنین درباره جوایز این بخش نیز اظهار کرد: بیش از 200 میلیون تومان جایزه افراد منتخب در این جشنواره خواهد بود و این جدای بحث حمایتی است. تکلیف فیلم‌ها مشخص است و در فضای مجازی به انتشار درخواهند آمد، اما درباره ایده‌ها در قالب یک شتاب دهنده برنامه‌هایی داریم و تلاش می‌کنیم تا قبل از عید مرحله پایلوت به پایان برسد و تا 20 اسفند نیز آثار تحویل دبیرخانه داده شود تا اردیبهشت آثار نهایی مشخص و معرفی شوند.

هادیان در ادامه به بحث چرایی برگزاری این جشنواره اشاره کرد و افزود: ایده این جشنواره از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد و شکل گرفت اما سیستم اجرایی و مدیران و منابع مالی آن هیچ یک از وزارتخانه نیستند و ما از منابع مالی دولتی در این جشنواره بهره نگرفتیم. همراه اول و بنیاد سینمایی فارابی مهمترین حامی ما در این امر هستند و بسیاری از موسسات، ناشران و تولیدکنندگان نیز در حال مذاکره هستند تا وارد چرخه حمایتی شوند و برای تولید اقدامات لازم را انجام دهند. ما تنها برگزار کننده هستیم و پس از برگزاری نیز جشنواره ظاهرا به پایان می‌رسد اما وارد مرحله آموزش و تجاری سازی می‌شود. پیوندی که بین سرمایه گذاران، ایده پردازان و هنرمندان است مهمترین دستاور جشنواره است. چرا که در کشور ما سرمایه و امکانات و نیروی انسانی هست اما ایده وجود ندارد.

وی در خاتمه گفت: وزیر ارتباطات از VOD ها خواستند تا یک بخش ویژه یا یک APP مخصوص کودکان داشته باشند همچنین برای رندر انیمیشن‌ها نیز یکی از بزرگترین ابر کامپیوتر‌های کشور در اختیار تولید کنندگان انیمیشن قرار خواهد گرفت.