به گزارش هنرآنلاین، در دومین روز از جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت فیلم مستند "اسرار دریاچه" به تهیه‌کنندگی و کارگردانی آرمین ایثاریان با استقبال بیش از ظرفیت سالن روبرو شد.

پیش از آغاز این فیلم دکتر قطب‌الدین صادقی نویسنده و کارگردان و پژوهشگر، دکتر سروش مدبری استاد زمین‌شناسی دانشگاه تهران، مهندس نیری دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آرمین ایثاریان روی صحنه حضور پیدا کردند.

دکتر قطب‌الدین صادقی که به‌عنوان میهمان حضور داشت و پیش از این در یک اکران خصوصی فیلم را دیده بود گفت: به نظر من با تلاش گسترده‌ای که این گروه منضبط و با تکنیک کرده‌اند و با تعریف درستی که از سینمای مستند داشتند و زمان طولانی بیش از سه سال که صرف کرده‌اند، توانستند از یکی از رازآلودترین مکان‌های تاریخی و اسرارآمیز ایران پرده بردارند و به اعماقی نفوذ کنند که کسی تا به حال این کار را انجام نداده بود.

اسرار دریاچه

وی ادامه داد: سخت است شما هم با یک خردورزی پژوهش‌گرانه از یک واقعیت جغرافیایی، تاریخی و اسطوره‌ای سخن در میان بیاورید و هم بتوانید به یاری تکنیک‌های سینمایی و زوایایی که می‌آفرینید در فیلمبرداری و شرحی که بر تصاویر می‌آوردید بتوانید یک شور شاعرانه هم بر بیننده ببخشید. ترکیبی که از این دو پدید آمده به نظر من بیننده را در چنبره خودش می‌گیرد. یک فیلم زیبا در عین حال علمی و نفس‌گیر که کمتر سابق داشته است این فیلم توانسته است با یک استعلا حسی و فرهنگی بر شما هم تأثیر حسی بگذارد و هم تأثیر فکری فیلم بسیار شرافتمند و درستی است. من به گروهی که این فیلم را کار کرده‌اند تبریک گفتم و باز هم می‌گویم و از آن‌ها خواستم که کارشان را ادامه دهند و برای اولین بار دیدم که یک نوع تکنولوژی مدرن را برای کشف اعماق دریاچه به کار گرفتند به یاری این دستگاه‌ها معرفت ما را از یک شناخت معمول فراتر برده‌اند این به نظر من اتفاق بسیار مهمی است. این فیلم کاری است که شما کردید و اجرتان هم یقین بدانید استقبال گرم تماشاگران است. خیلی تأثیرگذار است این مهم‌ترین چیزی است که به نظر من به‌عنوان محصول عمل شما شاهدش خواهید بود. تأثیر دگرگون‌کننده‌ای روی عواطف شما می‌گذارد علاوه بر ابعاد فکری و از این نظر به گمان بنده فیلم کاملی است.

اسرار دریاچه

مهندس نیری نیز اضافه کرد: یکی از علت‌های حضور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این عرصه رازآلود بودن تخت سلیمان به‌علاوه بسیاری از موضوعات علمی و فناوری است که در کنار این زیست‌بوم و اکوسیستم وجود دارد و اصولاً در کشور همواره ما با این سؤال روبرو بودیم که چرا ما نمی‌توانیم فیلمی در حد استانداردهای مستندسازی دنیا تولید کنیم که این کار توسط تیم آقای ایثاریان اتفاق افتاد.

نمایش دوم مستند "اسرار دریاچه" به کارگردانی آرمین ایثاریان در قالب جشنواره سینما حقیقت روز جمعه 23 ساعت 16 در سالن 4 خواهد بود.