سرویس سینمایی هنرآنلاین: فیلم مستند "اسرار دریاچه" به کارگردانی آرمین ایثاریان امروز دوشنبه 19 آذرماه ساعت 18 در سالن یک پردیس سینمایی چارسو در غالب جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت رونمایی می‌شود.

ایثاریان درباره این فیلم گفت: مستند "اسرار دریاچه" حاصل تلاش شبانه‌روزی و فداکارانه یک گروه هفتاد نفره حرفه‌ای است که به مدت سه سال ‌و نیم با همه چیز جنگید تا امروز بتواند تجربه رفتن به اعماق تاریک دریاچه را با دیگران به اشتراک بگذارد. پیش از ما نیز فیلم‌های درخشانی توسط منوچهر عسگری نسب و پیروز کلانتری و ولد بیگی درباره تخت سلیمان ساخته شده بود، اما به دلایل گوناگون هیچ‌کس نتوانست به اعماق و کف دریاچه دست پیدا کند. حتی نقشه‌ای از اینکه دریاچه به چه شکلی است وجود نداشت.

مستند اسرار دریاچه

وی در ادامه درباره عوامل مؤثر در انتخاب این سوژه و ویژگی بارز آن بیان کرد: همین برای ما انگیزه قوی شد که با یک تیم از متخصصان ایرانی دست به اکتشاف بزنیم. همان‌طور که می‌دانید طبق اسناد تاریخی محوطه تخت سلیمان بیش از سه هزار سال قدمت دارد و بنا به دلایل گوناگون تاکنون عمق اسرارآمیز این دریاچه کشف نشده بود. هرچند در سال‌های دور توسط باستان شناسان آلمانی و در سال‌های نزدیک توسط میراث فرهنگی تلاش‌هایی صورت گرفت اما هیچ‌کدام به عمق بیشتر از بیست متر نرسیدند. تا اینکه ما تصمیم گرفتیم این کار را توسط یک تیم از متخصصان ایرانی به انجام برسانیم. از ویژگی‌های این فیلم و افتخار ما آن است که تمام مراحل فنی و پژوهشی و اکتشاف و غواصی توسط متخصصین ایرانی انجام شد و به لطف خدا ما موفق شدیم به همراه تولید فیلم در این پروژه مستند تولید علم نیز داشته باشیم و نقشه سه‌بعدی دریاچه را که تاکنون وجود نداشت استخراج کنیم. به گواه استادان دانشگاه نظیر دکتر سروش مدبری، دکتر منصور قربانی، دکتر علیرضا شاه محمدپور، دکتر صدری نسب، دکتر حیدری و ... در عرصه دریاچه و مختصات آن موفق به تولید علم شده‌ایم، ارائه اطلاعاتی که پیش از این وجود نداشت.

ایثاریان همچنین در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه در مسیر تولید این فیلم حمایت شدند، اظهار کرد: واقعیت این است که این پروژه عظیم بدون حمایت‌های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به انجام نمی‌رسید هرچند ما در این راه با مشکلات فراوانی نیز روبرو بودیم و هستیم اما در لحظات حساس حمایت‌های جناب آقای دکتر ستاری و جناب آقای مهندس پرویز کرمی و مهندس نیری راهگشا بود. این فیلم پس از آنکه پروپوزال آن به معاونت علمی و فناوری ارائه شد با موافقت دوستان معاونت به شکل وام به مرحله تولید رسید. هرچند این وام به دلیل طولانی شدن زمان کار کفایت نکرد و من و همه اعضاء مجبور شدیم هرچه داشتیم بگذاریم تا کار باکیفیتی که مد نظرمان و در شان این دریاچه اسرارآمیز و تاریخ چند هزار ساله آن باشد انجام شود. یکی از دلایلی که پروسه تولید را طولانی می‌کرد دقت و وسواسی بود که اساتید علمی دانشگاه‌ها و گروه اجرایی در تولید این اثر داشتند.

وی افزود: به‌طور مثال ما تلاش کردیم تا یک تایم لپس یک ساله داشته باشیم که با توجه به شرایط سخت و دشوار آب‌وهوای منطقه ما بارها به کام مرگ کشیده شدیم در طول این پروژه بارها همکاران و خودم دچار حادثه شدیم.

مستند اسرار دریاچه

این مستندساز همچنین درباره تکنیک‌های به کار برده شده در تولید "اسرار دریاچه" توضیح داد: ما در این اثر از تکنیک‌های متفاوت فیلمبرداری هوایی و روی خشکی و زیر آب استفاده کردیم. در بخش زیر آب چون فیلمبردار سینمایی که حاضر بشود تا اعماق وارد آب مسموم با آرسنیک بشود پیدا نکردم، مجبور شدم دوره‌های غواصی عمیق را در جزیره قشم و کیش بگذرانم و به همراه دو تن از بهترین غواصان ایران، آقایان نیکنام دهمیانی و اردلان میرزانصیر که حاضر شدند دست به خطر کردن بزنند راهی اعماق اسرارآمیز دریاچه شویم که در این راستا غواصی در عمق چهل و دو متر را ثبت کردیم. همین غواصی‌ها نیز چون به‌صورت مکرر اتفاق افتاد و در عمق زیاد و در ارتفاع بالا و در آب حاوی آرسنیک انجام شد باعث شد من و دوستانم بارها دچار سانحه و مسمومیت شویم. حتی یک‌بار در عمق یکی از غارهای زیر آبی دریاچه در تاریکی مطلق طناب شات را از روی سهل‌انگاری رها کردم و گم شدم و در مدت ۹ دقیقه جستجو و پیدا شدن آن تمام تصاویر زندگی‌ام از جلوی چشمانم گذشت.

ایثاریان گفت: یکی دیگر از بخش‌های مهمی که باید به آن اشاره کنم موسیقی فیلم است که توسط دوست قدیمی و عزیزم صدرالدین طاهری ساخته شده است. او با دقت نظر و وسواس بارها و بارها برای بخش‌های مختلف فیلم و فرازوفرودهای آن اتوود زد و با صبر و حوصله بخش‌هایی را بارها و بارها تغییر داد تا به نتیجه دلخواه و متقاعدکننده‌ای برسیم. به هر حال هر چه بود تلخ و شیرین تجربه گران‌بهایی بود که حاصل آن یک فیلم مستند است با استانداردهای بین‌المللی که امیدوارم پس از اکران سرتاسری آن، بتواند گامی در عرصه هم‌افزایی علمی بردارد و تأثیری بر سرنوشت معیشتی روستاهای اطراف بگذارد زیرا این منطقه پتانسیل بسیار بالایی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد.