به گزارش هنرآنلاین، جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، براساس اهداف و سیاست‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران به منظور جذب و شناسایی استعدادهای هنری جامعه هدف و همچنین برنامه ریزی فرهنگی، در جهت ارتقای سطح تخصصی آنها به منظور حضور موثر در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی در چهار زمینه تجسمی، ادبی، تئاتر و سرود در گرایش های مختلف برگزار می‌شود.

سیدمرتضی حسینی دبیر جشنواره در رابطه با ایده شکل گیری این رویداد گفت: جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر ارتقای دانش جامعه هدف به خصوص افراد جوان را در اولویت قرار داده است. ما فکر می‌کنیم نوعی هم افزایی و تعامل فرهنگی هم در این راستا قطعا رخ می‌دهد.

حسینی در ادامه در مورد وجه تمایز این جشنواره با سایر جشنواره‌هایی که دارای مضامین مذهبی و دفاع مقدس هستند، توضیح داد: در سایر جشنواره‌های هنری همه اقشار اجتماع   می‌توانند شرکت کنند، اما در جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر جامعه هدف یعنی خانواده این قشر ایثارگر که در بسترهنری فعالیت دارند، مد نظر هستند. نام جشنواره هم کاملا بیانگرهمین نکته است. ما سعی کردیم بخش‌های هنری کاملی در جشنواره  داشته باشیم تا استعدادها در زمینه‌های مختلف فرصت شکوفایی داشته باشند.

حسینی در ادامه در مورد زمان برگزاری جشنواره گفت: جشنواره در آذر و دی ماه سال جاری، در دو استان مازندران و خراسان رضوی برگزار می‌شود. ما برای برگزیدگان این جشنواره جوایز بسیار نفیسی در نظر گرفته‌ایم که نسبت به جشنواره‌های مشابه، جوایزی نفیسی برای این عزیزان درنظر گرفته شده و در اختتامیه به برگزیدگان اهدا خواهد شد. برای مثال در بخش نقاشی به نفر اول دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ هفت میلیون تومان جایزه داده می‌شود.

دبیر جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر در ادامه در مورد تاثیر چنین جشنواره‌هایی درآشنایی جامعه با مفاهیم ایثار وشهادت گفت: در این جشنواره موضوع آزاد است اما به هر حال مفاهیم مربوط به ایثار و شهادت برای ما اولویت دارند. آثاری در راستای این فرهنگ  تولید می‌شوند، می‌توانند به آشنایی هر چه بیشتر مخاطب با این موضوعات کمک کنند. یکی از نکات مهم دیگر این جشنواره اینکه، آثاری با مفهوم سبک زندگی ایثار گران یا ایثار اجتماعی که موضوع بسیار مهمی است، در جشنواره مدنظر است. شاید همین نکته هم کار ما را از سایر جشنواره‌ها متمایز کند.

او گفت: اگر آثاری از شهید یا جانباز وجود دارد که قابلیت استناد هم داشته باشد، حتی می‌توانیم آن را در موزه اسناد نگهداری کنیم چرا که قطعا قابلیت بهره‌وری دارد. برای مثال فیلم یا عکس یا حتی دست نوشته‌ای از شهید حتی در حال گفت و گو با پدر و مادرش یا بیان خاطراتش و... این ها همه اسناد ارزشمندی هستند.

سید مرتضی حسینی در مورد بازخوردهای احتمالی گروه هدف نسبت به این جشنواره توضیح داد: اطلاع رسانی در باره این جشنواره تازه شروع شده و با توجه به تنوع بخش‌ها و جوایز تا امروز استقبال خوب بوده است. با توجه به اینکه مدت زیادی از آغاز تبلیغات جشنواره هم نمی‌گذرد، حتی برخی از مراکز استان‌ها هم درخواست مشارکت برای برگزاری جشنواره داشتند که این امر بسیار خوشحال کننده است.

او افزود: از ویژگی‌های این جشنواره ثبت نام الکترونیکی است. از نظر ما تماشاگران و مخاطبان تولیدات هنری، به عنوان داوران هستند و می‌توان برای انتخاب آثار از نظرات مخاطبان برای داوری آثار بهره گرفت. در واقع داوران اصلی، مخاطبان آثار هنری راه یافته به جشنواره هستند بر همین اساس به دنبال برنامه ریزی لازم برای تحقق این هدف هستیم.