سرویس سینمایی هنرآنلاین: هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم ونیز روز دوشنبه با اولین نمایش جهانی دو رقیب دیگر جایزه شیر طلایی این دوره جشنواره ادامه پیدا کرد.

لاسلو نمش کارگردان مجارستانی برنده اسکار "غروب" (Sunset)، دومین فیلم بلند داستانی خود را به لیدو آورد. نمش در 2015 برای به تصویر کشیدن زندگی در اردوگاه کار اجباری نازی‌ها در فیلم "پسر شائول" جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را دریافت کرد.

به گزارش صدای آمریکا، کارگردان 41 ساله در فیلم جدیدش چند سال عقب‌تر رفته است تا نشان بدهد اروپا چگونه پیش از جنگ جهانی دوم، خود را گرفتار یک مهلکه دیگر کرد: جنگ جهانی اول.

"غروب" درباره یک زن جوان در بوداپست در سال 1913 است؛ پیش از آغاز جنگی که توهم پیشرفت بی‌پایان اروپایی را از بین برد.

نمش در نشست مطبوعاتی "غروب" که با استقبال گرم اهالی رسانه روبرو شد، گفت: وقتی "پسر شائول" را ساختم، واقعاً می‌خواستم در زمان سفر کنم و به گذشته بروم تا معمایی را درک کنم که تنها در چند سال، شاید آغاز قرن بیستم شکل گرفت: این که چگونه یک تمدن پیشرفته گرفتار خودویرانگری شد؛ چگونه از عصر پیشرفت و اعتماد نامحدود به تکنولوژی به جنایت صنعتی رسید.

Sunset

یولیا یاکوب در فیلم "غروب"

کارگردان مجارستانی در ادامه با اشاره به درام تاریخی "غروب" گفت: می‌خواستم تولد قرن بیستم را از منظر خودم تحقیق کنم.

"غروب" یکی از 21 فیلم بخش مسابقه بین‌الملل این دوره جشنواره ونیز است که شنبه آینده با معرفی برندگان به کار خود ادامه می‌دهد.

یولیا یاکوب بازیگر تازه‌کار و ولاد ایوانوف در این فیلم بازی می‌کنند که بعد از ونیز در جشنواره فیلم تورنتو روی پرده می‌رود. یاکوب از میان هزار بازیگر مجارستانی انتخاب شد. "غروب" تولید مشترک مجارستان و فرانسه است و صندوق ملی فیلم مجارستان برای تولید آن پنج میلیون یورو اختصاص داد.

روز گذشته همچنین "در دروازه ابدیت" (At Eternity’s Gate) تازه‌ترین ساخته جولین اشنیبل فیلمساز و نقاش آمریکایی در بخش مسابقه بین‌الملل نمایش داده شد. این فیلم زندگی‌نامه‌ای با بازی ویلم دافو درباره روزهای آخر عمر ونسان ون گوگ نقاش هلندی است.

فیلم با ون گوگ فقیر در پاریس دهه 1880 آغاز می‌شود، جایی که نقاشی‌های در بهترین حالت نادیده گرفته می‌شوند و در بدترین حالت به‌عنوان آثاری فاقد ارزش مورد تمسخر قرار می‌گیرند. "در دروازه ابدیت" ون گوگ را تا جنوب فرانسه، زمانی که در تیمارستان بستری شد و سرانجام مرگ او در چند سال بعد در 37 سالگی دنبال می‌کند؛ با یک گلوله در شکمش که در فیلم اشنیبل برخلاف آنچه مورخان می‌گویند یک خودکشی نیست.

اشنیبل که خود یک هنرمند است برای فیلم تعدادی از آثار ون گوگ را از نو خلق و به دافو کمک کرد کار کردن با قلم‌مو را یاد بگیرد.

دافو به رویترز گفت: کلی صحنه‌های نقاشی در فیلم هست و من باید این کار را یاد می‌گرفتم. جولین یک هنرمند بزرگ و یک معلم بزرگ است.

دافو که بیش از همه برای بازی در نقش عیسی مسیح در فیلم "آخرین وسوسه مسیح" شهرت دارد، نقاش هلندی را در قالب مردی بسیار تنها به تصویر می‌کشد که با پناه بردن به نقاشی و کارش آرامش پیدا می‌کند. او در لحظه‌ای از فیلم می‌گوید: "نقاشی می‌کشم که فکر نکنم." ون گوگ با بازی دافو یک مرد مجنون نیست، اما قطعاً فردی است که از عذاب ذهنی رنج می‌برد.

At Eternity’s Gate

ویلم دافو در نقش ونسان ون گوگ در فیلم "در دروازه ابدیت"

اسکار آیزاک، روپرت فرند و مس میگلسن دیگر بازیگران "در دروازه ابدیت" هستند که تولید مشترک آمریکا و فرانسه است. امانوئل سینیه بازیگر فرانسوی و همسر رومن پولانسکی نیز در "در دروازه ابدیت" بازی می‌کند. فیلمنامه را اشنیبل، لوییسه کوگلبرگ و ژان-کلود کریر نوشته‌اند.

اشنیبل 66 ساله کارگردان فیلم "پیش از آن که شب فرا برسد" است که خاویر باردم برای بازی در آن نامزد اسکار شد. "زنگ شیرجه و پروانه" دیگر ساخته او در 2007 در جشنواره کن جایزه بهترین کارگردان را گرفت و بعدها برنده یک جایزه گلدن گلوب و نامزد یک جایزه اسکار شد.

هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم ونیز 29 اوت تا هشت سپتامبر (7 تا 17 شهریور) برگزار می‌شود. گی‌یرمو دل تورو کارگردان مکزیکی برنده اسکار ("شکل آب) رئیس هیئت داوران بخش مسابقه بین‌الملل است.

علی افتخاری