سرویس سینمایی هنرآنلاین: "۱۳ شمالی" عنوان یک مجموعه رئالیتی شو به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه‌کنندگی رضا جاپلقی است. مسابقه بین دو گروه از بازیگران چهره مرد و زن است که در گروه آقایان کامبیز دیرباز، محمدرضا هدایتی، امیرحسین آرمان، هادی کاظمی و در گروه خانم‌ها، سحر قریشی، لیلا اوتادی، سمانه پاکدل و بهاره افشاری حضور دارند. این دو گروه با داوری حمید گودرزی در جنگل‌های بهشهر و نوشهر به رقابت می‌پردازند. این دو تیم در طی ۱۰ روز با یکدیگر رقابت خواهند داشت و در هر روز یک دور از مسابقات برگزار می‌شود. تیم بازنده باید برای دور بعد، یک نفر را از بین خودشان حذف کند تا با این روند تیم‌ها به مرحله نهایی برسند.

صدری مهر

محمدجواد صدری مهر

محمد جواد صدری مهر مشاور طرح این مجموعه در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره این مجموعه و تفاوت آن با سایر مجموعه‌های رئالیتی شویی که تاکنون در شبکه نمایش خانگی توزیع شده‌اند، گفت: خوشبختانه تاکنون بازخوردها از آنچه فکر می‌کردیم خیلی بهتر و بیشتر بوده است. چرا که کار نو و جدیدی است و گروه مخاطب خودش را هم دارد. مخاطب ما جوانان و نوجوانان هستند و پایگاه فکری خود را دارد که از این اتفاق بسیار خوشحالیم.

وی ادامه داد: ما از ابتدای کار یک پیوست فرهنگی داشتیم و کل کار براساس این شکل گرفته که در دنیای مدرن همه به دنبال فردگرایی هستند و در جمع همه سرشان به گوشی خودشان گرم است بنابراین ما کاری که کردیم این بود که سعی کردیم یادآوری کنیم که در کنار هم و با هم بودن است که باعث شادی می‌شود. در ادامه تلاش کردیم قسمت به قسمت پیوست‌های فرهنگی دیگری به کار اضافه کنیم به طور مثال قالب کار براساس داستان‌های شاهنامه شکل گرفته است و المان‌ها و داستان‌ها همه برگرفته از شاهنامه هستند، پرچم گروه آقایان درفش کاویانی است و کسی که با شاهنامه آشنایی داشته باشد به راحتی آن را می‌شناسد. همچنین المان‌های بومی منطقه مازندران و استان گلستان را در کار طراحی کریم که در تمام کار سایه انداخته است. بحث دیگر در کنار فرهنگ دور هم بودن، تلاش کردیم از تقریحات لوکس استفاده نکنیم. اتفاقی که در برنامه‌های اینچنینی پیش از این رخ داده بود، استفاده از انواع تفریحات لوکس بود. ولی ما با توجه به شرایط اقتصادی جامعه از تفریحات سالم و بدون هزینه استفاده کردیم و لوکس بودن را حذف کردیم. نکته دیگر بازی‌ را وارد زندگی روستایی کردیم و در قسمت پنج کل زندگی روستایی را شبیه به بازی کردیم و آدم‌های شهری را وارد این زندگی روستایی کردیم تا طعم دلنشین زندگی روستایی را نیز حس کنند. بازی بعدی ما چیدمان است و کلبه‌ای را در اختیار بازیگران گذاشتیم تا به شکلی که می‌خواهند بسیار ساده و ارزان طراحی و چیدمان کنند. در واقع هدف ما این بود که به مخاطب القا کنیم برای زندگی بهتر الزامی نیست که هزینه آنچنانی شود، با اندکی سلیقه و ذوق و هزینه‌ای بسیار اندک می‌توان اتفاقات خوبی را در این زمینه رقم زد.

صدری مهر در ادامه درباره تولید فصل‌های بعدی این مسابقه نیز اظهار کرد: پیش تولید فصل دوم را شروع کردیم. نکته مهم ژانر رئالیتی شو این است که دیالوگ ندارد و مردم همواره یک قدم عقب می‌آیند تا با واقعیت زندگی سوپراستارها در این برنامه‌ها آشنا شوند، ولی آنچه تاکنون به نمایش درآمده است بیشتر فانتزی شو بوده است. بازیگران در مقابل دوربین باز هم اقدام به بازی می‌کنند و همه چیز از پیش طراحی شده است. در حالی که به جرات می‌توانم بگویم ما اولین رئالیتی شو واقعی هستیم که نه تنها بازیگران نمی‌دانستند که قرار است چه اتفاقی رخ دهد، بلکه حتی گروه تولید هم نمی‌دانست. همه چیز در لحظه اتفاق می‌افتاد و حتی گاهی ما به عنوان گروه تولید نیز غافلگیر شدیم. ما فیلمنامه نداشتیم و تنها یک بازی را طراحی کردیم که این بازی می‌توانست تغییر هم بکند. به طور مثال برخی از بازیگران ما در بازی قهر کردند و به تهران برگشتند و ما جلوی آنها را نگرفتیم و فکر می‌کنم این واقعی بودن نقطه موفقیت ما بوده است.

وی درباره انتخاب بازیگران نیز بیان کرد: بازیگران را براساس یک سری مشخصه انتخاب کردیم. به طور مثال جوان بودن و پرانرژی بودن و اینکه اهل مسابقه و ماجراجویی باشند برایمان مهم بود. البته ما خیلی بازیگرانی در این رنج سنی نداریم و به همین دلیل در فصل‌های بعدی کم کم حجم سلبریتی‌ها کم و مردم به آن اضافه می‌شوند. در فصل دوم دو تیم بازیگران و یک تیم از باشگاه هواداران خواهیم داشت که در ابتدا 20 نفر خواهند بود و پس از طی مراحلی تنها چهار نفر باقی خواهند ماند و در ادامه به همراه بازیگران به این مجموعه اضافه خواهند شد. فصل‌های بعدی نیز این روند ادامه خواهد داشت. استراتژی ما این است که از حضور مخاطبان بیشتر بهره بگیریم.

13 شمالی

صدری مهر همچنین درباره چرایی انتخاب لوکیشن مازندران نیز توضیح داد: برنامه ریزی ما در ابتدا منطقه دیگری بود، اما به خاطر لوکیشن بهشهر که به جنگل و تالاب میانکاله و کوتاه بودن فواصل و رسیدن به لوکیشن‌های مختلف و جذاب این منطقه کمک می‌کرد، تصمیم به انتخاب این لوکیشن گرفته شد، اما فصل دوم در جنوب و سواحل جنوبی خواهد بود.

او در پاسخ به این سوال که قرار است این مجموعه در چند قسمت و فصل تولید شود گفت: در حال حاضر برنامه ریزی که انجام دادیم 10 قسمت در هر فصل است. محدودیتی برای تولید فصل‌ها نداریم تا جایی که مخاطب دوست داشته باشد و کار را دنبال کند ما هم به روند تولید ادامه خواهیم داد.

صدری مهر در خاتمه درباره وضعیت فروش این مجموعه و دانلودهای غیرقانونی اظهار کرد: متاسفانه ما هم درگیر معضل دانلودهای غیرقانونی هستیم و به محض توزیع هر قسمت، دو شبکه ماهواره‌ای اقدام به پخش این مجموعه می‌کنند. تقریبا برابر آماری که بدست آوردیم در هر قسمت چیزی حدود 160 تا 170 هزار دانلود تنها در سایت یوتیوب اتفاق می‌افتد که این به شدت به ما ضربه می‌زند ولی کاری هم از دستمان بر نمی‌آید.