به گزارش هنرآنلاین، مرضیه محبوب عضو هیئت انتخاب سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان درباره علت فعالیتش در حوزه کودک و نوجوان گفت: زمانی که کوچک بودم، از طرف مدرسه ما را برای دیدن فیلم‌های جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان می‌بردند و خیلی به من خوش می‌گذشت. بسیاری از فیلم‌هایی که در آن زمان دیدم، باعث شد که در ادامه این راه را دنبال کنم و علاقه کنونی‌ام به این حوزه به آن خاطرات بر می‌گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که چطور می‌توانیم بین افسانه‌های ایرانی و سینما پیوند برقرار کنیم، عنوان کرد: برای اینکه بتوانیم قصه‌های قدیمی خود را دستمایه کارهای سینمایی قرار دهیم، باید با فناوری روز کار کنیم. باید بدانیم می‌خواهیم با تصویر چه چیزی را نمایش دهیم و ممکن است خیلی قصه‌ها را به روز کنیم که برای بچه‌های امروز جذاب نباشد.

عروسک گردان "پسرخاله" همچنین خاطرنشان کرد: فیلمساز باید نیاز بچه‌ها را بشناسد تا بتواند فیلم خوبی بسازد؛ یعنی پاسخ خواسته‌ها، سلیقه‌ها و آرزوهای کودک باید در فیلم مستتر باشد. اگر قصه‌ها به شکل کلاسیک، قدیمی یا مدرن به خوبی اجرا شود، می‌تواند برای بچه‌ها جذاب باشد. مهم این است که نیاز و خواسته بچه‌ها تأمین شود.

سازنده عروسک‌های مجموعه "کلاه قرمزی" در پاسخ به اینکه بین دو رویکرد "درباره کودک" و "برای کودک" باید بر کدامیک تمرکز کرد، گفت: اگر جشنواره برای کودکان است، نباید فیلم‌هایش "درباره کودک" باشد.

وی با بیان این که ساخت فیلم‌هایی "درباره کودکان" نیز در سینمای ایران نیز ضرورت دارد، بیان کرد: فیلم‌های "درباره کودک" نیز برای آموزش بزرگسالان و مربیان می‌تواند مفید باشند و تولید آن‌ها بسیار اهمیت دارد. اگر قواعد فیلم‌های "درباره کودک" رعایت شود، این آثار نقش کلیدی در تربیت کودکان دارند، زیرا شش سال اول زندگی در شکل گیری شخصیت یک کودک اهمیت زیادی دارد و باید برای تغذیه نیازهای تصویری او برنامه ریزی داشته باشیم.

سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد 8 الی 14 شهریور 97 در شهر اصفهان برگزار می‌شود.