سرویس سینمایی هنرآنلاین: مراسم بدرقه مرحوم ناصر ملک مطیعی با حضور انبوهی از هنرمندان و دوستداران این بازیگر برگزار شد.

در ابتدای مراسم کامران ملکی عضو هیئت مدیره خانه سینما گفت: مراسم واقعی در دل مردم برگزار می‌شود. اجازه دهید تشریفات لازم انجام شود.

در ادامه علی دهکردی رئیس انجمن بازیگران خانه سینما در حالی که شعارهای مردم امان صحبت نمی‌داد، گفت: امروز ما همه برای بدرقه جسم خاکی یک بازیگر اینجا نیستیم. ما برای یکی از درخشان‌ترین بازیگران و اولین بازیگر سینما اینجا جمع شده‌ایم. امروز همه در کنار هم جمع شدیم تا با احترام مردی را که احترام را به ما یاد داد، بدرقه کنیم. امروز به بدرقه کسی آمده‌ایم که به ما یاد داد سکوت برنده‌ترین عامل است. همه در برابر کسی قرار گرفتیم که مفهوم مردانگی را به ما یاد داد. حضور شما پاسخی است به چهل سال سکوت این بازیگر.

در ادامه پوری بنایی بازیگر گفت: ما هر چه داریم از شما مردم است که حامی هنرمندان هستید. از همه خواهش می‌کنم اجازه دهید هنرمندان صحبت کنند.

سپس محمد متوسلانی بازیگر و کارگردان گفت: به همکاران، خانواده ملک مطیعی و مردم تسلیت می‌گویم و از منوچهر شاهسواری تشکر می‌کنم که همراه این عزیز بود. صحبت کردن درباره ناصر زمان بسیار طولانی می‌خواهد. تکرار مکررات نمی‌کنم. متأسفم از اینکه دوست و هنرمند عزیزی را از دست دادیم. باعث تأسف است مردی سال‌های سال از وجودش استفاده نشد و کنار گذاشته شد. آیندگان و تاریخ در مورد اعمال افراد و این که چطور زندگی کردند و چطور ظلم کردند، قضاوت می‌کنند. فقدان ناصر ملک مطیعی برای ما دردآور و برای آن‌ها که مانع فعالیت او شدند، شرم‌آور است.

در ادامه پژمان بازغی بازیگر بیان کرد: به‌عنوان یکی از بازیگران سینمای بعد از انقلاب از محمدعلی فردین، ناصر ملک مطیعی و بهروز وثوقی و از همه بزرگان سینما ممنونم. من آخرین نفری بودم که او را دیدم. چهره‌اش ماه گون بود.

در ادامه فریدون جیرانی کارگردان از محسن امیریوسفی کارگردان خواست روی صحنه بیاید.

امیریوسفی گفت: من حامی یک پیام هستم. بر سر جنازه فرمان سینمای ایران باید از قیصر سینمای ایران یاد کنیم. چند ساعت پیش با بهروز خان صحبت کردم. او یک پیام داشت. صدای بهروز وثوقی را ضبط کردم که برای شما پخش می‌کنم: "‌40 سال است دور از وطن و مردم هستم و بعد از این مدت صدایم در بین مردم پخش می‌شود، اما با غم و اندوه یک برادر بزرگ که او هم مثل من 40 سال منتظر ماند. داغدار برادری هستم که به آرامش رسید. ناصر عزیز  در این مسیر با تو دلخوش بودم اما اینک ای استاد هنر در غم از دست دادن تو در این غربت مرثیه‌گوی تو شدم. ناصر 30 سال روی پرده و 40 سال دور از پرده محبوب مردم بود و حالا پیش بزرگانی چون فردین و علی حاتمی رفته که سینمای ایران را ساختند و تحویل جوانان دادند. ناصر و فردین ستون‌های سینمای ایران خواهند ماند. روحشان شاد"

در ادامه مراسم پرویز پرستویی بازیگر روی صحنه آمد و گفت: بهروز وثوقی حجت را تمام کرد. امروز در همه جای دنیا ما را می‌بینند و خوب است که نشان دهیم چطور تجلیل می‌کنیم. در مراسم تقدیر از عوامل سریال"شهرزاد" صحبت می‌کردم. اشتباهی کردم و متوجه ناصر خان نشدم و او شانه من را بوسید. من در حضور شما پای او را می‌بوسم. تسلیت می‌گویم به پوری بنایی، نصرت کریمی، نصرت الله وحدت، همایون تبریزی، انوشیروان روحانی، سعید راد و هم‌نسلان او، بعد به شما مردم. ناصر پیکرش روی دوش مردم راهی می‌شود و بدرقه می‌شود. ما اینجا هستیم چون میهنمان اینجاست و مهر وطن سایه‌اش گسترده است و گسترده‌تر می‌شود و وای به حال آنان که این سایه را نمی‌خواهند.

پرستویی ادامه داد: ناصر خان یادگار و نماد این دوستی‌هاست و هر زخمی با مهر مردم آرام می‌گیرد. ما خوب می‌دانیم مهر مردم چه می‌کند. در این ساعات صداوسیما یاد آورد از ناصر خان بگوید، در حالی که او دنیا را ترک کرد، اما یادتان می‌آید با این بزرگ‌مرد چه کردید؟ تاریخ را نمی‌توان پاک کرد. این‌ها یادگاران سینما هستند. همه ما به عشق این آدم‌ها به سمت بازیگری کشیده شدیم. صداوسیما مال شما نیست، متعلق به همه است و از بودجه بیت‌المال است. چرا ناصر خان را به تلویزیون کشیدید؟ مگر التماس شما را کرده بود؟ او چهل سال مناعت طبع داشت.

او افزود: مهران مدیری عزیز، شما هنرمند شایسته‌ای هستید و یک سؤال همیشگی از مهمانانتان پرسیدید، این که "عاشق شدید؟" ناصر خان با عشق مردم زندگی کرد. چرا اجازه ندادید تصویر ناصر خان پخش شود؟ 40 سال وحشت داشتید نام او را ببرید. این‌ هنرمندان وحشت ندارند. این‌ها اختلاس و دزدی نکردند. ناصر خان رفت، اما به وجدانتان قسم بیاییم اهالی سینما به فکر خود نباشیم. مگر جماعت سینما چند نفر هستند؟ هر روز از این تعداد کم می‌شود. حسین شهاب، ناصر چشم آذر و... رفتند کمی هوای هم را داشته باشیم. ما نمی‌خواهیم انقلاب راه بیندازیم. ما هنرمند هستیم. اجازه بدهید نسل جوان قدرشناس باشند. بیاییم با دلمان با آن‌ها رفتار کنیم، نه برای نمایش.

پرستویی در پایان گفت: صدا‌و‌سیما دیشب چشم به روی 30 سال فعالیت او بست و تنها از فیلم "نقش نگار" یاد کرد. ناصر خان "امیرکبیر" را بازی نکرد؟ در چند ماه گذشته برنامه‌های مختلف از او دعوت کردند، اما پخش نشد و گفتند از بالا اجازه نمی‌دهند. این بالا کجاست؟ چطور دیشب دیگر بالایی نبود. پس می‌شد او به تلویزیون بیاید. او تنها می‌خواست با مردم حرف بزند او هیچ چیز دیگری نمی‌خواست. هنرمند به عشق و مرام زنده است و نمایش او لطف نیست بلکه او عزت گذاشته و آمده است تا عشقش را به مردم نشان دهد. مطمئن هستم ناصر خان امروز با آرامش به دیار باقی می‌رود.

مسعود کیمیایی کارگردان در ادامه مراسم روی صحنه آمد و گفت: باید می‌آمدم تا وداع آخرم را با جسم ناصر داشته باشم. روح او در قلب همه ما هست. ما از اینکه هنرمند خوبمان رفت ناراحتیم، اما اینجا ماندن درد است و فیلمسازی سخت است. دلتنگ بهروز وثوقی هستم، چرا که با او زندگی کردم. از نوجوانی با هم کار کردیم و هشت فیلم با او ساختم و حتی فیلم کوتاه اولم با او بود. درود بر شما که بلندپروازانه هنرمندتان را تشویق می‌کنید. سر تعظیم بر ناصر فرود می‌آورم که "قیصر" را با او کار کردم و بعد دیگر بخت با من یار نبود که همراهش باشم. با پرویز پرستویی هم کار کردم. او بسیار بی‌پروا حرف می‌زند. درود بر آدمی که نمی‌ترسد. بدانید ترس دشمن شجاعت و جسارت است. از آدم‌های ترسو بترسید. آن‌ها دروغ می‌گویند. درود بر همه شما.

امیرعلی فرزند ناصر ملک مطیعی در ادامه بیان کرد: کاش پدرم این جمعیت را می‌دید. من آرزویم بود که پدرم را روی پرده ببینم آقای عطشانی بازی در فیلم "نقش نگار" را پیشنهاد داد و من می‌خواستم به آرزویم برسم، چرا که او دوست داشت روی پرده باشد و یادگاری برای مردم بگذارد. در دورانی که فیلم توقیف شد پرویز پرستویی بسیار کمک کرد و مردانه پشت پدرم ایستاد.

وی افزود: حجت‌الله ایوبی رئیس سابق سازمان سینمایی هم بسیار به ما کمک کرد و من به آرزویم رسیدم. یک بار پدرم را بردم و عکس او را در سر در سینما نشان دادم و او از شادی بغض کرد و به آرزویش رسید.

فرزند ناصر ملک مطیعی در پایان عنوان کرد: صداوسیما نگذاشت تصویر پدر من هنگام حیاتش پخش شود، حال سؤال من این است که چرا تصویر پدر من همراه با خبر مرگ او در شبکه‌های تلویزیون پخش می‌شود؟ چگونه است که یک هنرمند پس از مرگش می‌تواند تصویرش پخش شود ولی پیش از فوتش و در حالی که دوست داشت تصویرش پخش شود این اتفاق نمی‌افتد.

پس از صحبت‌های وی نماز میت توسط حجت‌الاسلام آهنگران برای این هنرمند خوانده و اعلام شد مراسم ختم وی سه‌شنبه در باشگاه پیام برگزار می‌شود.

مرحوم ملک مطیعی بازیگر فیلم‌های "قیصر"، "بابا شمل"، "طوقی" و سریال "سلطان صاحبقران" بود. او که به علت نارسایی کلیه و تنگی نفس در بیمارستان آتیه تهران بستری بود، بامداد شنبه در 88 سالگی از دنیا رفت.