به گزارش هنرآنلاین، یورن دانر منتقد، تهیه کننده، کارگردان و بازیگری که اصالت فنلاندی دارد امسال در جشنواره جهانی فیلم فجر کارگاه تخصصی سینما برگزار می‌کند.

یورن یوهان دانر متولد پنجم فوریه 1933 در هِلسینکی فنلاند، نویسنده، کارگردان، بازیگر، تهیه‌کننده، سیاستمدار و مؤسس آرشیو فیلم فنلاند است. او که پدرش زبان‌شناسی با نام کای دانر بود، برای مدت زمان‌های طولانی در سوئد زندگی و کار کرده و در بین تمام فعالیت‌هایش مثلاً رییس انستیتو فیلم سوئد بوده است. وی در 1979 نیز عضوی از هیات داوران بیست‌ونهمین جشنواره فیلم برلین بود. 

یورن دانر در سطح جهانی با تهیه‌کنندگی فیلم درخشان اینگمار برگمان یعنی "فانی و الکساندر" (1982) شناخته می‌شود؛ شاهکاری که در سال 1984 در مجموع چهار تندیس طلایی از جمله اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به دست آورد و دانر را به تنها فنلاندی تا امروز بدل کرده که برنده جایزه آکادمی شده است. جالب این‌که رمان او با نام "پدر و پسر" یک سال بعد از آن موفق شد جایزه فنلاندیا را برنده شود تا او در زمینه ادبیات هم خودی نشان داده باشد. 

دانر در طول سال‌هایی که پشت سر گذاشته است با احزاب سیاسی مختلفی همکاری داشته و به عنوان مثال در دوره‌های متفاوتی عضو پارلمان فنلاند و پارلمان اروپا بوده است. در باب روحیه جنگجوی او باید گفت که تا امروز با دو نوع سرطان هم مبارزه کرده و دوباره سلامتی خودش را بازیافته است. 

یورن دانر در مقام نویسنده و کارگردان هم افتخارهای متعددی دارد و به عنوان نمونه در سال 1963 با فیلم "یکشنبه‌ای در ماه سپتامبر" به جشنواره فیلم ونیز راه پیدا کرد و جایزه بهترین اثر اول را برنده شد و سال بعد هم با "عشق ورزیدن" برای کسب شیر طلایی رقابت کرد.

موفقیت‌های او در مقام کارگردان صرفاً به اولین سال‌های فعالیتش محدود نمی‌شود و مثلاً در سال 2015 با درام زندگینامه‌ای Armi Alive! به بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو راه پیدا کرد.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.

سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.