سرویس سینمایی هنرآنلاین: با به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی و همچنین اعلام برخی از فیلم‌ها برای اکران دوم نوروز 97، نگاهی به میزان فروش فیلم‌ها در طی این مدت و مقایسه آن با فیلم‌های اکران نوروزی سال گذشته خواهیم داشت.

در اکران نوروزی هفت فیلم روی پرده سینماها رفتند و تا پایان آخرین روز تعطیلات نوروزی فیلم سینمایی "مصادره" به کارگردانی مهران احمدی با در اختیار داشتن 178 سالن سینمایی با فروش معادل ۶ میلیارد و ۷۴۷ میلیون تومان در صدر جدول اکران نوروزی قرارگرفت.

فیلم‌های "به وقت شام" به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و "لاتاری" به کارگردانی محمدحسین مهدویان نیز با رقابت تنگاتنگ هردو فروش چهار میلیاردی را پشت سر گذاشتند و با اختلاف بسیار کم از هم در رتبه دوم و سوم فروش قرار گرفتند.

فیلم سینمایی "لونه‌زنبور" به کارگردانی برزو نیک‌نژاد نیز در گیشه موفق ظاهر شد و با فروشی ۳ میلیارد و ۵۲۶ میلیون تومانی چهارمین فیلم پرفروش اکران نوروزی شد.

انیمیشن سینمایی "فیلشاه" به کارگردانی هادی محمدیان با استقبال کودکان و خانواده‌ها میلیاردی شد و کمدی "خرگیوش" تازه‌ترین اثر مانی باغبانی نیز با وجود آنکه تبلیغاتش از تلویزیون پخش نشد و ممنوع اعلام شد، با فروش ۹۰۰ میلیون تومانی در تلاش است تا خود را به باشگاه میلیاردی‌ها نزدیک کند.

در این میان فیلم "فراری" به کارگردانی علیرضا داوودنژاد نتوانست فروش مناسبی داشته باشد. این فیلم که البته تنها در ۵۰ سالن درحال نمایش است با فروش ۱۸۶ میلیونی کمترین فروش نوروزی را به خود اختصاص داد، فیلمی که در جشنواره فیلم فجر سی و پنجم موفق ظاهر شد و توانست چهار سیمرغ از جمله جوایز مهمی همچون بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص دهد.

این میزان فروش در حالی حاصل شد که امسال و در همان ابتدای تعطیلات نوروزی، اکران فیلم‌ها در سالن‌های سینمایی با افزایش قیمت بلیت همراه بود.

در یک مقایسه از بازه زمانی ۲۵ اسفند تا ۱۳ فروردین برای فیلم‌های اکران نوروز ۹۶ و ۹۷، افت محسوس مخاطبان در یک سال به چشم می‌خورد. نوروز ۹۶ شش فیلم "خوب بد جلف" "سه بیگانه""ماجرای نیمروز"، "گشت ۲" "آباجان" و "یک روز بخصوص" در مجموع 16 میلیارد و 500 میلیون تومان فروش داشتند.

در حالی که در نوروز ۹۷ یک فیلم به تعداد فیلم‌های اکران نوروز اضافه شد و با افزایش سالن‌های سینمایی، باید برتعداد مخاطبان نیز افزوده می‌شد، اما از بازه زمانی ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۳ فروردین ۹۷ هفت فیلم "مصادره"، "لاتاری"، "به وقت شام"، "فراری"، "لونه زنبور"، "فیلشاه" و "خرگیوش" مجموعا 21 میلیارد و 230 میلیون و 288 هزار تومان فروش داشته‌اند.

"گشت ارشاد 2" به عنوان پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروزی سال گذشته از 26 اسفندماه سال 95 تا روز 12 فروردین سال 96 به فروش 6 میلیارد و 470 میلیون و 520 هزار تومان رسید. این در حالی است که "مصادره" ساخته مهران احمدی که در رده اول جدول فروش فیلم‌های نوروزی امسال قرار گرفته است تا پایان روز 13 فروردین ماه به فروش 6 میلیارد و 747 میلیون تومان رسید.

هرچند ارقام نشان از فروش بهتر فیلم‌ها در سال 97 دارند، اما نباید این نکته را فراموش کرد که افزایش قیمت بلیت سینماها در بالا رفتن ارقام نسبت به سال گذشته بی‌تاثیر نبوده است. در واقع باید گفت فیلم‌های نوروز 97 نتوانستند به لحاظ تعداد تماشاگر به سال گذشته برسند.