سرویس سینمایی هنرآنلاین: انجمن کارگردانان فرانسه با اعطای جایزه کالسکه طلایی از مارتین اسکورسیزی کارگردان آمریکایی تقدیر می‌کند.

این جایزه 9 مه در مراسم افتتاحیه این دوره بخش جنبی دو هفته کارگردانان فیلم کن به اسکورسیزی اعطاء می‌شود. انجمن کارگردانان فرانسه بانی جایزه کالسکه طلایی اعلام کرد: در پنجاهمین سالگرد خود مفتخر است از یک فیلمساز برجسته و الهام‌بخش تقدیر می‌کند.

جایزه یک عمر دستاورد بخش دو هفته کارگردانان اولین بار سال 2002 اعطاء شد. کلینت ایستوود، نانی مورتی، جیم جارموش، دیوید کراننبرگ، جین کمپیون، آلن رنه، آنیس واردا و سال گذشته ورنر هرتسوگ از فیلمسازانی هستند که پیش از این جایزه کالسکه طلایی را دریافت کرده‌اند.

هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن 8 تا 19 مه برگزار می‌شود.

اسکورسیزی این روزها روی فیلم گانگستری "ایرلندی" با بازی رابرت دنیرو، آل پاچینو، جو پشی، هاروی کایتل و آنا پاکویین کار می‌کند. او در 1976 با "راننده تاکسی" جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرد و در 1985 با فیلم "دیروقت" در این جشنواره برنده جایزه بهترین کارگردان شد. او در 2007 برای فیلم "مردگان" جایزه اسکار بهترین کارگردانی را از آن خود کرد.

"خیابان‌های پایین شهر"، "نیویورک، نیویورک"، "گاو خشمگین"، "سلطان کمدی"، "رنگ پول"، "آخرین وسوسه مسیح"، "رفقای خوب"، "تنگه وحشت"، "کازینو"، "عصر معصومیت"، "دارودسته‌های نیویورکی"، "هوانورد"، "شاتر آیلند"، "گرگ وال استریت" و "سکوت" از دیگر ساخته‌های اوست. اسکورسیزی سال 1990 "بنیاد فیلم" را تاسیس کرد که یک سازمان غیرانتفاعی است و به ترمیم فیلم اختصاص دارد.