سرویس سینمایی هنرآنلاین: سریال "سرزمین مادری" با عنوان قبلی"سرزمین کهن" قصه عجیبی دارد. این سریال 4 سال پیش در حالی به روی آنتن رفت که پس از پخش سه قسمت از آن به دلیل اعتراض اقوام بختیاری پخش آن منتفی شد و پخش مجدد آن منوط به اصلاحاتی شد که باید انجام می‌شد.

از آن زمان تاکنون این سریال فرصت اکران نیافت تا   کمال تبریزی کارگردان کار از پخش این سریال تحت عنوان "سرزمین مادری"  از 14 مهرماه خبر داد. در حالی که همه منتظر پخش این سریال در زمان اعلام شده بودند اما باز هم این سریال پخش نشد و هفته بعد از آن نیز به روی آنتن نرفت و همین عامل نیز موجب شد تا این شائبه ایجاد شود که عدم پخش سریال به ممیزی‌هایی که سازمان به این سریال وارد کرده است بر می‌گردد.

حالا کمال تبریزی  درباره عدم پخش سریال در زمان مشخص می‌گوید: مشکلات فنی و آماده نشدن تیتراژ عامل اصلی پخش نشدن سریال بوده و تلاش می‌کنند تا ظرف چند روز آینده این مشکلات را برطرف کنند.

سریال "سرزمین مادری " عنوان جدید سریال "سرزمین کهن " است که پیش‌ از این در سال 92 به روی آنتن رفت اما پس از پخش چهار قسمت از این سریال به دلیل اعتراض اقوام بختیاری نشین، در استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و لرستان و همچنین شخصیت‌های تأثیرگذار این قوم مواجه شد و پخش این سریال به دلیل سو تفاهم‌هایی که پیش آمد متوقف شد تا اصلاحات لازم صورت گیرد و حالا پس از گذشت چهار سال قرار است به زودی به روی آنتن شبکه سه سیما برود.

"سرزمین مادری " به بررسی تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران در بستر زندگی یک پسربچه می‌پردازد که در قالب سه فصل برای پخش آماده‌شده است. در فصل اول سریال، کودکی رهی که شخصیت اصلی سرزمین کهن است به تصویر کشیده می‌شود که نقش او را علی شادمان بازی می‌کند. رهی بعد از بمباران دهکده محل سکونتشان توسط نیروهای متفقین، از زیر آوار بیرون کشیده می‌شود و پس از چند روز مراقبت توسط مادرش راهی تهران می‌شود. سال‌ها بعد او در یک خانواده توده‌ای بزرگ می‌شود، اما براثر به وقوع پیوستن ماجراهایی او به یک خانواده درباری سپرده می‌شود. در این خانواده است که او رفته‌رفته به هویت خود پی می‌برد. همین امر نیز باعث می‌شود به یک خانواده دیگر که مذهبی هستند، سپرده شود، اما این پایان ماجراهای او و اطرافیانش نیست.

نویسندگی این مجموعه را علیرضا طالب‌زاده بر عهده دارد و ازجمله بازیگران این مجموعه پر شخصیت می‌توان به شهاب حسینی، نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، حسن پورشیرازی، فرشته صدر عرفایی، جعفر دهقان، امیر آقایی، شبنم قلی خانی، الهام حمیدی، ثریا قاسمی، علی شادمان، پژمان بازغی، هنگامه قاضیانی، میترا حجار، پرویز پورحسینی، حسین محجوب، بیتا فرهی، مهرداد ضیایی، لیلا زارع، آشا محرابی، محسن تنابنده، جواد عزتی، رسول نقوی، شیوا بلوچی، متین حیدرنیا، آرش مجیدی، پریوش نظریه، سعید راد، امین رحیمی، درشن سینک، بهرام کمیجانی، فریبرز گرم رودی و... اشاره کرد.