سرویس سینمایی هنرآنلاین: کمدی سیاه "کوچک کردن" به کارگردانی الکساندر پین کارگردان آمریکایی روز گذشته به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره ونیز روی پرده رفت و با استقبال گرم منتقدان و تماشاگران روبرو شد.

این فیلم درباره مردی با بازی مت دیمن در آینده نه چندان دور است که به این فکر می‌کند اگر اندازه بدن خودش را کوچک کند، زندگی‌اش چگونه خواهد شد. لورا درن، کرستن ویگ، کریستوف والتس و جیسن سودکیس دیگر بازیگران این فیلم هستند.

دیمن در نشست مطبوعاتی "کوچک کردن" این فیلم را "خوش‌بینانه" نامید و گفت جنبه‌ای "آخرالزمانی" دارد.

امسال در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز 21 فیلم برای دریافت جایزه شیر طلای جشنواره ونیز رقابت می‌کنند که "کوچک کردن" یکی از آن‌هاست.  "Suburbicon" به کارگردانی جرج کلونی، "مادر!" تازه‌ترین ساخته دارن آرونوفسکی و "شکل آب" ساخته گی‌یرمو دل تورو، از دیگر رقبای آمریکایی جایزه شیر طلای در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز هستند.

آنت بنینگ بازیگر آمریکایی رئیس هیئت داوران بخش مسابقه بین‌الملل این دوره جشنواره ونیز است. او اولین زنی است که از سال 2006 تاکنون ریاست داوران بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز را بر عهده می‌گیرد.

بنینگ روز گذشته در پاسخ به این پرسش که در بین 21 فیلم بخش مسابقه بین‌الملل تنها یک فیلم را یک فیلمساز زن ساخته است، گفت: خیلی هیجان‌زده شدم که از من خواستند اینجا باشم، برای همین تعداد فیلم‌هایی را که زنان ساخته‌اند و در جشنواره حضور دارند، نشمردم. به عنوان زن در کاری که انجام می‌دهیم باید تیز، زیرک و خلاق باشیم. نگاه جنسیتی وجود دارد و تردیدی درباره آن نیست، اما اوضاع عوض می‌شود.

لدیکو انیادی کارگردان و فیلمنامه‌نویس مجارستانی، میشل فرانکو کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس مکزیکی، ربکا هال بازیگر بریتانیایی، آنا موگلالیس بازیگر فرانسوی، دیوید استراتن منتقد فیلم آمریکایی، شازمین ترینکا بازیگر ایتالیایی، ادگار رایت کارگردان و فیلمنامه‌نویس انگلیسی و یونفان کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس چینی، دیگر داوران بخش مسابقه بین‌الملل هستند. بنینگ و همکارانش برنده جایزه شیر طلایی و هفت جایزه دیگر این بخش را انتخاب می‌کنند.

هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز 30 اوت تا 9 سپتامبر (8 تا 18 شهریور) برگزار می‌شود.