سرویس استان‌های هنرآنلاین: صابر سهرابی گفت:معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح "انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران" را با هدف توسعه فرهنگی و ترویج کتاب‌خوانی از طریق حمایت از برنامه‌ها و پیشنهادهای نو و ابتکاری، اثربخش و پایدار برگزار می‌کند.

وی افزود: "پایتخت کتاب ایران" عنوانی است که هر سال به یک شهر شرکت کننده اعطا می‌شود که بر اساس نظر هیئت داوران، بهترین برنامه را برای ترویج کتاب‌خوانی ارائه کرده باشند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس ادامه داد: بر همین اساس دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شهرداری شیراز، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس و موسسه آفتاب مهرصبا فارس، اقدام به برگزاری فستیوال ایده‌های ترویج کتابخوانی با عنوان "شیرازۀ کتاب" کرده است.

سهرابی در توضیح این فراخوان گفت: کتابداران، کتابفروشان، مؤسسات فرهنگی و هنری، مؤسسات مردم نهاد، نخبگان، دانشجویان، دانش آموزان، آموزگاران، دبیران، اساتید دانشگاه، مروجان کتابخوانی و عموم مردم تا ۳۰ مهرماه ۱۳۹۷ فرصت دارند ایده‌های بکر خود برای ترویج کتابخوانی را به دبیرخانه این ستاد ارسال کنند. از طرح‌های برگزیده فستیوال "شیرازه کتاب" با جوایز نقدی طی مراسمی باشکوه تقدیر به عمل آمده و در صورت انتخاب شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران، از اجرای طرح‌ها توسط ارائه دهندۀ طرح حمایت مادی و معنوی به عمل خواهد آمد.

وی ادامه داد: ایده‌ها با این مشخصات در اولویت خواهند بود؛ برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدام‌ها به طور ویژه برای پایتخت کتاب طراحی شده باشد. متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد. تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد. از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری برخوردار باشد. قابلیت الگوبرداری داشته باشد. در محتوا و شیوه اجرا نوآورانه و کیفی باشد. برنامه‌های هر شهر می‌تواند شامل تمام شهرستان‌ها و روستاهای آن باشد. گستره اجرای برنامه می‌تواند در سطح شهر، یا در سطوح محلی، ملی و حتی منطقه‌ای و بین‌المللی باشد.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس علاقه‌مندان باید ایده‌های خود را در قالب فرم فراخوان که در سایت www.mehresabafars.ir در دسترس است به آدرس چهارراه حافظیه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس و یا پست الکترونیکی farsbookpromotion@gmail.com  ارسال کنند.

سهرابی همچنین از شناسایی بیش از ٣٠ شهر استان فارس برای نامزدی و تکمیل پرونده پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران خبر داد و گفت: امسال برنامه‌های جدی با راه‌اندازی دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس در شیراز برای ترویج کتابخوانی مدون شده است که به زودی همایش شهرداران شهرهای هدف فارس در حوزه ترویج کتابخوانی به میزبانی شیراز برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: پرداخت به موقع در سهم کتابخانه‌های عمومی توسط شهرداری‌ها، پیشینه فرهنگی و تاریخی، فعالیت‌های ترویج کتابخوانی و حمایت شهرداران و شوراهای اسلامی شهرها از فعالیت‌های فرهنگی از ملاک‌های انتخاب این شهرها بوده است با این وجود دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب فارس از همه شهردارانی که علاقه‌مند به حضور در این رویداد مهم ملی و فرهنگی باشند استقبال می‌کند.

سهرابی در پایان گفت: شهر شیراز، اوز و صدرا در سال‌های گذشته گام‌های بلندی برای کسب عنوان پایتخت کتاب ایران برداشته‌اند که امیدواریم با حمایت و هماهنگی همه دستگاه‌ها به ویژه شهرداری این شهرها و سایر شهرهای استان بتوان اتفاقات خوبی را در حوزه ترویج کتابخوانی که یکی از شاخص‌های مهم توسعه فرهنگی هر جامعه است، رقم زد.

الهه بهرامی