سرویس استان‌های هنرآنلاین، صابر سهرابی، در جمع فعالان فرهنگی و هنری عشایر استان فارس با بیان اینکه"به فرموده حضرت امام خمینی(ره) عشایر ذخایر این کشور و انقلاب هستند." به اهمیت و جایگاه این عزیزان در کشور اشاره کرد و در این راستا گفت: در طرحی ویژه که از سوی دولت تدبیر و امید صورت گرفت، در تاریخ ۷ دی ماه ۱۳۹۵ تصویب نامه‌ای هیئت وزیران درخصوص ارائه خدمات مذهبی و فرهنگی به جامعه عشایر مصوب ۷/۱۰/۹۵ وظیفه را به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بالطبع آن ادارات کل استان‌ها گذاشته است.

سهرابی افزود: از آنجا که استان فارس بیشترین درصد جمعیت سنی دامنه‌ فراگیر آموزشی ۴/۱۲ از عشایر را در خود جای داده است، لذا اهمیت آن را برای ما دوچندان کرده و در این طرح برنامه‌های ویژه و ضروری به نظر می‌رسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در ادامه به چند مورد از این طرح‌ها اشاره کرد و گفت: از جمله برگزاری جشنواره‌ها و همایش‌های محلی، ملی و بین‌المللی به منظور معرفی و شناساندن ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، پتانسیل‌ها و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی عشایر، مطالعه و حمایت از راه‌اندازی مؤسسات قرآنی در نقاط پرتراکم عشایر و شناسایی استعدادهای برتر قرآن و حمایت از پژوهش‌های فرهنگی و هنری(بنیادی و کاربردی) مرتبط با جامعه عشایری است.

سهرابی افزود: تمام این دغدغه‌هایی که فعالان حوزه فرهنگ و هنر ایل قشقایی و عشایر دارند در این ۲۰ وظیفه می‌گنجد، بنابر این من هم از روز نخست فعالیت در جایگاه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس یکی از برنامه‌هایم این بود که در حوزه اقوام هم بتوانیم فعالیت‌هایی داشته باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه عشایر استان فارس این امید را داشته باشند که هرسال دست کم یک جشنواره  به نام این ایل با حضور عشایر اجرا کنند.

این مقام فرهنگی استان در عین حال با تأکید بر حوزه‌های متفاوت قول همکاری در اجرای جشنواره‌ای به نام عشایر و اقوام را داد و به نام بردن از ۲۰ وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت و از اختصاص اعتباراتی به این وظایف برشمرد.

وی تعامل و همکاری با اداره کل امور عشایری را بخشی از این وظایف عنوان کرد و افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد برای ادارات کل وظایفی تعریف کرده که راهگشای انتظارات عشایر است.

سهرابی حمایت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد انجمنی فرهنگی و هنری در زمینه اقوام به ویژه عشایر استان فارس اعلام کرد و پیشنهاد کرد که با توجه به اینکه در تمامی حوزه‌های فرهنگی و هنری دارای انجمن هستیم، اما در زمینه اقوام هنوز اقدامی نشده که انتظار می‌رود با همکاری ایل قشقایی این روند تسهیل شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس  از آمادگی نگارخانه وصال برای برپایی نمایشگاه‌های هنری عشایر خبر داد و گفت: این روند با همکاری معاونت هنری تسریع می‌شود تا فضا در اختیار هنرمندان ایل قرار گیرد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس هم  در ادامه از اجابت مطالبه‌های فرهنگی عشایر و ایل قشقایی خبر داد و گفت: در موضوع اعزام گروه‌هایی که از استان فارس به کشورهای مختلف انجام پذیرفته خوشبختانه بحث اعزام گروه‌های موسیقی ایلات عشایر به طور جدی دنبال شده است.

مهدی امیدبخش با تجلیل از منوچهر کیانی از چهره‌های فرهنگی عشایر اعلام کرد: تقریباً دو هفته پیش نامه‌ای از سوی وزارت آمد که از ما خواسته شده بزرگان حوزه‌های مختلف فرهنگی را معرفی کنیم که ایشان به عنوان یکی از بزرگان فرهنگی استان به مرکز معرفی شد.

وی با بیان اینکه منوچهر کیانی علیرغم دینی که به گردن فرهنگ و هنر استان دارد، مورد تجلیل قرار نگرفته است، بنابر این امیدواریم این جلسه حسن مطلعی باشد که بتوانیم از مقام ایشان هم تجلیل به عمل آید.

معاون فرهنگی از آمادگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برای تشکیل انجمن فرهنگی عشایر هم خبر داد و افزود: علیرغم محدودیت‌های قانونی صدور مجوز خانه‌های فرهنگ، اما هر بار مراجعه شده سعی کردیم با آغوش باز از برنامه‌های مرتبط با عشایر حمایت کنیم.

الهه بهرامی