سرویس تجسمی هنر آنلاین : نگارگری ایرانی ویژگی خود را در ابعاد کوچک، ریزه‌کاری‌ها و تکنیک قلم‌گیری مستتر کرده و برای هر بیننده‌ای جدا از ابعاد زیبایی‌شناسانه‌اش، توجه به تکنیک را به رخ می‌کشد. اما کافی است در این روزها سری به گالری والی بزنید تا بر دیوارهای آن نوعی نگارگری معاصر را جدا از ویژگی‌های نگارگری ببینید.

آثاری که از لحاظ بصری وام گرفته شده از محتوای نگارگری ایرانی هستند اما از لحاظ تکنیک و توجه به ارائه اثر هنری جلوه‌ای متفاوت دارند.

بهزاد بزرگی که از 9 سالگی نگارگری کرده و از شاگردان استاد محمد تجویدی است، این روزها پس از 36 سال فعالیت در عرصه نقاشی ایرانی آثاری را در شکل و محتوایی معاصر در گالری والی ارائه داده است.

 او درباره آثار نمایشگاه «دختران سرزمین فیروزه» گفت: "در  سال‌های اخیر نگارگری یا به قولی مینیاتور ایرانی برای من دیگر مثل گذشته لذت‌بخش نبود و تصمیم گرفتم که بر این اساس مسیر آثار خود را تغییر دهم."

بوم های بزرگ، فیگورهایی در زمینه های انتزاعی، تجلی نقاشانه از خطوط و رنگ های برانگیزاننده شاخصه های آثار این هنرمند است؛ او آگاهانه از فرم های شناخته نگارگری فاصله گرفته و به جای شاعرانگی، آرامشی معناگرایانه را در محتوای درونی آثارش تسری داده است. 

بزرگی گفت: "من بعد از این که خواستم قالب مینیاتورها را تغییر دهم به فضای آبستره‌ای‌اندیشیدم که در آن بافت ملموس باشد."

او افزود :" استفاده از تضاد رنگی و بهره گیری از رنگ‌های خام و مکمل‌های رنگی در این نقاشی‌ها وجوهی را ایجاد کرده که مخاطب در ابتدا رنگ را می بیند و بعد پرسوناژها خود را بروز می دهند که این اتفاق بر وجوه معاصر این نقاشی‌ها افزوده است."

نمایشگاه نقاشی‌های  بهزاد بزرگی با عنوان "دختران سرزمین فیروزه"  تا 26 اردیبهشت در گالری والی به نشانی میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک 72 میزبان علاقمندان به هنر است.