به گزارش هنرآنلاین، همگامی هنر معاصر با رشد روزافزون تکنولوژی و فناوری‌های دیجیتال در عرصه هنر‌های بصری، امکانات گسترده و جلوه‌های ویژه تصویری نامحدودی را برای خلق‌ایده و اجرا و تکثیر آن در اختیار هنرمندان قرار داده است. همچنین سرعت ارتباطات و تعاملات در عرصه فضای مجازی، هنرمندان تجسمی را واداشته تا از نرم‌افزار‌های گرافیکی، اپلیکیشن‌ها و... برای ایجاد افکت‌ها و فضاسازی آثار و خلاقیت‌های هنری استفاده مضاعفی نمایند. در این میان، عرصه برای هنرمندان کارتونیست و کاریکاتوریست، گسترده‌تر و از جذابیت‌های بیشتری برخوردار بوده است.

اما فارغ از تمام ویژگی‌ها و کاربرد‌های فناوری دیجیتال خلق آثار هنری، همچنان دیدن اصل آثار هنری و تک نسخه‌ای از نزدیک، لطف و جذابیت دیگری دارد و امکان رویارویی با جهان خاص، ذهنیانت و مراحل خلق‌ ایده تا اجرای هنرمند با استفاده از مواد و متریال مرسوم نقاشی و تصویرسازی را در مقابل چشم بیننده قرار می‌دهد.

از این رو خانه کاریکاتور ایران، در تقویم برنامه‌های سالانه خود، نمایشگاه‌هایی را تحت عنوان «اصل کار » با هدف بازخوانی ویژگی‌های فنی و تنوع تکنیکی آثار دستی که به عنوان اصول خلق‌ایده‌ها و چالش‌های هنرمندان کارتونیست و کاریکاتوریست مطرح بوده است، برنامه‌ریزی کرده است.

نخستین رویداد «اصل کار » اختصاص به نمایش آثار هنرمندان خارجی دارد که از آرشیو خانه کاریکاتور انتخاب شده است.

این نمایشگاه فرصت ویژه‌ای برای علاقه‌مندان به منظور تجزیه و تحلیل و بررسی تکنیک، فن‌شناسی و روش‌شناسی آثار هنرمندان ملیت‌های دیگر، حول موضوع‌ها و مفاهیم مختلف قرار می‌دهد.

نمایشگاه از ۲۴ مرداد تا ۱۴ مهر ۱۴۰۱ در خانه کاریکاتور ایران دایر خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید، روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹تا ۱۴ و پنجشنبه‌ها ساعت ۹ تا۱۲ به استثنای روز‌های تعطیل به خانه کاریکاتور ایران به نشانی تهران، خیابان دکتر شریعتی، تقاطع اتوبان شهید همت، خیابان شهید داود گل نبی غربی، بعد از میدان احمدی روشن(کتابی)، پلاک ۴۴ مراجعه کنند.