به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی دفتر برنامه‌ریزی و آموزش‌های هنری، مراسم اختتامیه و اهدای جوایز دومین جشنواره یاریگران زندگی بخش فرهنگ و هنر با رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد و مواد مخدر دوشنبه سوم مرداد با حضور محمود سالاری معاون امور هنری، عاطفه خادمی مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ، علیرضا کاظمی قائم‌مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، محمد جمالو معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر، محمدحسین اسماعیلی مدیر کل دفتر آموزش و جمعی از مدیران در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

در این مراسم محمدحسین اسماعیلی ضمن خیر مقدم به میهمانان و تشکر از تلاش همه دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره با تاکید بر اهمیت توجه به مقوله پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: آسیب های اجتماعی در جوامع کنونی به اصلی ترین چالش در مسیر توسعه و پیشرفت تبدیل شده است و متولیان و برنامه ریزان برای مقابله با آن راهکارهای متعددی را برنامه ریزی کرده اند واین جشنواره  سعی دارد تا با زبان هنر به معرفی معضل آسیب های اجتماعی ،  اعتیاد و مواد مخدر بپردازد و امسال در دومین دوره این جشنواره شاهد ارسال آثار ارزشمندی در رشته های مختلف فرهنگی ، هنری هستیم .

اسماعیلی در ادامه گفت: در مجموع حدود 400 اثر  در رشته های  نقاشی، عکس،  پوستر،  شعر،  نمایشنامه نویسی  از 28 استان به دبیرخانه رسید و 107 اثر به بخش اصلی و نمایشگاهی جشنواره راه یافتند.

وی با ابراز امیدواری از برگزاری رویدادهایی  به منظور پیشگیری از معضلات اجتماعی با زبان هنر گفت : امیدوارم برگزاری رویداد هایی اینچنین با زبان  هنر  و نگاه هنرمندان خوب کشورمان،  بتواند گام های موثری در جهت آگاهی بخشی به جامعه در راستای ریشه کنی آسیب های اجتماعی باشد .  

عاطفه خادمی، مشاور وزیر در امور احتماعی و دبیر ستاد جمعیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اهمیت توجه ویژه و جدی به مقوله معضلات و آسیب‌های اجتماعی گفت: پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی رسالتی است بر عهده ما که در همه حوزه‌ها به فراخور تغییر و تحولات اجتماعی به ویژه زبان و ابزار هنری باید به آن پرداخت.

وی افزود: اعتیاد تهدیدی برای قشر جوان ماست و زبان هنر و ظرفیت‌های آن با نماد و نشانه‌های هنری می‌تواند پیام خود را به مخاطب منتقل کند و هنر بهترین ظرفیت و ابزار رسیدن به رویکردهای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است و امیدوارم بتوانیم در مسیر درست گام برداریم.

کاظمی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با تشکر از برگزاری دومین جشنواره  یاریگران  زندگی گفت : نگاه این جشنواره و هنرمندانی که توجه و دغدغه  آنها اعتیاد و آسیب های اجتماعی است بسیار ارزشمند و ستودنی است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تاکید کرد: خداوند هنرمندی است که پیامش توسط معجزه  قرآن به بهترین بنده اش محمد (ص) با قالب صنایع ادبی و هنری آوایی  جاودان شده است.

وی خاطرنشان کرد: هنرمند و معجزه هنر ظرفیت های فراوانی  برای شناساندن این معضلات در جامعه دارد و امیدوارم با درک مشترک و هم افزایی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تولید آثار هنری و انتشار آن در جامعه و تهیه نقشه راه بتوانیم به نتایج مثبت برسیم.

Salari1

سپس حسین ابطحی مدیر تولید و نشر موسسه فهم با بیان اقدام‌ها و راه‌اندازی سامانه فهم گفت: با کمک ستاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و همه دست‌اندرکاران در وزارت ارشاد و معاونت هنری، سامانه فهم به نشانی fahmstudio.ir راه‌اندازی شده که شامل بخش‌های گفتگومحور در زمینه آموزش مهارت های زندگی و فرزند پروری و مدیریت رابطه والدین و فرزندان و آسیب‌های اجتماعی و... در قالب طنز، انیمیشن، موشن‌گرافیک، پادکست و ویدئوهای آموزشی با کمک اساتید فن و نخبگان راه اندازی شده است.

محمود سالاری معاون امور هنری در ادامه با تقدیر از  برگزاری این جشنواره گفت: این رویداد بسیار مهم و حایز اهمیت است و شایستگی نگاه ویژه برای برگزاری به صورت سالانه و مداوم در همه نقاط کشورمان را دارد.

معاون هنری درادامه داد: ما با کمک و همراهی اساتید و هنرمندان در اقصی نقاط کشورمان آمادگی لازم در آموزش رایگان  هنر و  برنامه های هنری ویژه را در این راستا داریم تا در پیشگیری و  مبارزه با اعتیاد گام های موثری برداریم. امیدوارم در سال های آتی این جشنواره به صورت مستمر با حضور گسترده همه هنرمندان  و  در همه عرصه های بخش فرهنگ وهنر  برگزارشود.

سالاری تاکید کرد: هنرباید در عرصه های کاربردی و اجتماعی ورود جدی تری داشته باشد و حوزه آسیب های اجتماعی عرصه ای است که همه انسان ها به ویژه هنرمندان تمایل دارند در آن اثر گذار باشند و بی شک با برنامه ریزی و سازماندهی دقیق می توان زمینه حضور  بیش از پیش هنرمندان را دراین عرصه فراهم کرد و مجموعه وزارت ارشاد و معاونت هنری آمادگی کامل خودرا در این زمینه اعلام کرده و دست همکاری و همیاری خود را به سوی سایر نهادها از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر می گشاید.

در پایان مراسم از هنرمندان برگزیده تجلیل و به نفرات برگزیده جوایزی اهدا شد و سپس مدعوین از نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره در نگارخانه فرهنگسرای نیاوران بازدید کردند.