به گزارش هنرآنلاین، ۲۰ تیرماه در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران نمایشگاه عکس «سنگ‌های سفید و قلب‌های ناآرام» به مناسبت بزرگداشت بیست و هفتمین سالگرد فاجعه نسل‌کشی سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین به نمایش درخواهد آمد. 

مهدی صالحی متولد ۱۳۵۷ تهران است، وی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت بوده و به عنوان عکاس، گرافیست و کارشناس سینما دارای فعالیت فرهنگی- هنری است. صالحی بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به عنوان کارشناس رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در کشور بوسنی و هرزگوین حضور داشته و در این مدت توانسته مجموعه عکس‌هایی از طبیعت و آداب و رسوم مردم بوسنی و هرزگوین تهیه نماید. 

یکی از مجموعه عکس‌های تهیه شده در موضوع حادثه قتل عام مردم مسلمان سربرنیتسا و برنامه تشییع اجساد تازه یافت شده و حضور در راهپیمایی مارش میرا در کشور بوسنی می باشد و شامل تصاویری از جلوه های مختلف این مراسم و شکل و شمایل ظاهری و روند برنامه‌ها و جزئیات آن و نیز واکنش‌‌ها و احساسات هزاران انسان مصیبت زده و داغدار می‌‌باشد که هنوز پس از گذشت سال ها از این جنایت، نتوانستند آن را فراموش کنند. 

در این نمایشگاه، ۵۰ تصویر منتخب از مراسم برگزار شده در بزرگداشت شهدای سربرنیتسا و نمادها و مکان‌های مرتبط با آن که در خلال سال‌های حضور در بوسنی و هرزگوین عکاسی شده به معرض نمایش گذاشته می شود و همچنین به صورت همزمان در کشور بوسنی و هرزگوین نیز با نمایش ۲۵ عکس برگزار خواهد شد.

آنچه الهام بخش انتخاب نام این نمایشگاه شده، غم و اندوه حاصل از دیدن این نسل کشی و مظلومیتی است که بر این ملت مسلمان رفته و نیز تداوم این مظلومیت و اینکه آنچه در این شهر به وفور قابل مشاهده است، فقط و فقط گورستان و قبرهای پوشیده از سنگ‌های سفیدی است که نشان دهنده مسلمان بودن صاحبان این قبور است.

این نمایشگاه روایتی عاشقانه از مادران، همسران و فرزندان درگذشتگانی است که خانواده آنان هنوز نتوانسته‌اند یاد عزیزان خود را فراموش کنند و هر سال با وجود سختی‌های طاقتفرسای مسیر صلح، برای حضور در این مراسم، گرمای سوزان و ناهمواری راه را به جان می‌خرند.

مراسم گشایش این رویداد ۲۰ تیرماه ساعت ۱۰ صبح با حضور رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سایر مسئولین برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۰ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند. نمایشگاه تا ۲۱ تیرماه ادامه خواهد داشت.