به گزارش هنرآنلاین، جواد بختیاری در آیین جشن آغاز به کار بنیان مهستان هنر که با حضور شماری از مسئولان فرهنگی و هنری و جمعی از هنرمندان و فعالان عرصه‌های مختلف هنری در تالار وحدت تهران برگزار شد با اشاره به جزئیات آغاز این بنیان، شعار آن را «هنر ایرانی، شهروند جهانی»، عنوان و معرفی فاخر هنر‌های تجسمی در داخل و خارج از کشور، کوشش برای ارتقای سطح آموزش هنر‌های مختلف و مرجع شدن نظری در جامعه هنری با مشارکت همه اصحاب فرهنگ و هنر به ویژه نخبگان این عرصه را از دیگر اهداف بنیان مهستان هنر برشمرد.

این استاد پیشکسوت خط و نقاشی در ادامه، اصحاب فرهنگ و هنر را حافظان فرهنگ و هنر ایرانی در جامعه توصیف کرد و گفت:‌ایمان دارم فرهنگ کار ساز و روح جامعه است از این رو باید حق فرهنگ و هنر این مرزو بوم را ادا کرده و با به کار‌گیری همه ظرفیت‌ها و ابزار به جهانیان معرفی و تبیین کنیم.

در ادامه مدیرعامل بنیان مهستان هنر نیز با خیرمقدم به تمامی اهالی فرهنگ و هنرحاضر در این مراسم فهرست برنامه‌های بنیان مهستان هنر را برشمرد.

بنفشه مصری پور، «اصالت سنجی و کیفیت آثار هنری، بزرگداشت مفاخر عرصه هنر، پژوهش هنر، طراحی برنامه‌های مناسب اکسپو‌ها و جشنواره‌های هنری، برپایی نمایشگاه‌های فردی و گروهی، آموزش در قالب نشست‌های تخصصی و ورکشاپ‌های آموزشی » را از برنامه‌های آتی این بنیان اعلام کرد.

این هنرمند عرصه خط در ادامه سخنان خود، با بیان اینکه نمایشگاه‌های برگزار شده توسط مهستان هنر، تکنیک محور نخواهد بود بلکه محتوا گراست و تغیر ذائقه و الگوسازی را پیگیری خواهیم کرد، اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه‌های آثار هنرمندان داخلی در خارج از کشور و برعکس، موجب تقویت روح صلح دوستی میان ملت‌ها خواهد شد.

مصری‌پور با اشاره به تقویم اجرایی بنیان مهستان هنر تصریح کرد: همایش مروری بر هفتاد سال هنر مدرن ایران یادواره جلیل ضیاپور پایه‌گذار هنر مدرن در ایران همراه با برپایی نمایشگاه آثار هنرمندان هفتاد سال اخیر ایران در فرهنگسرای نیاوران از ۱۰ تا ۱۷ تیرماه امسال برگزار خواهد شد.

مدیرعامل بنیان مهستان هنر با بیان اینکه برپایی ۳۰ ورکشاپ آموزشی با همکاری دانشگاه فرشچیان و فرهنگستان هنر در دستور کار امسال ما است، افزود: بزرگداشت استاد چکناواریان در مهرماه امسال و بزرگداشت سلطان محمد نقاش هنرمند بزرگ ایران را در آذرماه در مجموعه فرهنگستان هنر در دستور کار بنیان داریم.

وی تأکید کرد: جایزه ملی مهستان در هنر نقاشی و خوش‌نویسی نیز در دی‌ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد، همچنین پانزده نشست هنری با حضور اساتید هنر ایران در محل فرهنگستان هنر و سه مرکز معتبر فرهنگی تهران جزء برنامه‌های ماه‌های آتی است.

مدیرعامل بنیان مهستان هنر بیان کرد: نمایشگاه‌های خارج از کشور هنر مدرن ایران را هم در اسفند ۱۴۰۱ خواهیم داشت.

همچنین مصری‌پور از برگزاری جایزه بین‌المللی بختیاری و برپایی اولین اکسپو بنیان مهستان هنر در بهار ۱۴۰۲ خبر داد.

محمدعلی سبزه کار هنرمند خوشنویس و ادیب، بنفشه مصری پور مدیرعامل، علی سلیمانی خوشنویس، محمد‌امین عبدالمطلبی خوشنویس و عکاس، احمد کاظمی فرد خوشنویس و عضو هیأت علمی دانشگاه جندی شاپور، علی رضایی و فردوس مجیبی، ایرج میرزا علیخانی اعضای هیأت مؤسس مهستان هنر را تشکیل می‌دهند.

در این مراسم طا‌ها بهبانی مجسمه‌ساز و نقاش، محمد بهرامی پدر هنر تصویرسازی ایران، کماسی شاعر و تنی چند از شخصیت‌های فرهنگی و هنری حضور داشتند.

اجرای موسیقی گروه‌های ارکستر پارسوا و گروه موسیقی فاخته همراه با نمایش تئاتر صحنه‌ای از جمله برنامه‌های جانبی این مراسم بود.