به گزارش هنرآنلاین، امکانی گفت: مجموعه «چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» دربرگیرنده ۱۲ نقاشی با تکنیک اکرولیک، رنگ روغن و مداد است و عنوان نمایشگاه از سطری از شعری شمس لنگرودی وام گرفته شده است.

این مجموعه را درفاصله سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ متأثر از وقایع اجتماعی و آثار ادبی خلق کرده‌ام و این برای نخستین بار است که آثار این مجموعه به نمایش در می‌آیند.

او افزود: درتمام این سال‌ها مشغول نقاشی بوده‌ام و‌ایده‌های متعددی را اجرا کرده‌ام، اگرهرکسی نقاشی‌هایم را ببیند متوجه می‌شود که هر یک از مجموعه‌های من حال و هوای خاص خودشان را دارند. مثلاً برخی از آثارم انتزاعی هستند و برخی واقع‌گرایانه. از این رو کسانی که مثلاً من را با مجموعه سران می‌شناسند در این نمایشگاه با مجموعه بسیار متفاوتی روبرو خواهند شد.

امکانی در بخشی از استیمنت این نمایشگاه نوشته است: «دیگران چیزی را می‌بینند که از کنار رفتن پوشش پنهان‌کننده میسر می‌شود. آنی که نور خورده و اندک التهابی را که باید، می‌بینند. تلاش نمی‌کنم برای آشکاری آنچه در من است و در خود می‌مانم. این همان اشتیاق پنهان کردن و هم آغوشی با خویش است.

ادراک نقاشانه و آنچه می‌پوشانم چیزی است که دیگران ولع دیدنش را دارند. نقاشی برای من گاهی فاش کردن و هویدا ساختن است و گاه پوشاندن آنچه که نباید.

مرهم و نامحرم دو عنصری است که خود آنرا می‌یابم و کادر‌هایم بستری است برای نمایش هر دو. پوشاندن الزاماً عملی زنانه نیست. پوشیدن و پوشاندن عملی غیر جنسیتی است؛ که گاه خود برهنگی است. و پوشیدگی گاهی برهنه ساختن وجود خود درد است. »

همچنین در این نمایشگاه یک ویدئو آرت به کارگردانی وحید امکانی و آهنگ‌سازی علی انیسی و آواز ژیوار شیخ الاسلامی به نمایش در می‌آید.

سعید امکانی متولد ۱۳۵۵ تهران و دانش‌آموخته رشته نقاشی است. او تاکنون در بیش از ۵۰ نمایشگاه گروهی نقاشی‌هایش را به نمایش گذاشته است و پیش‌تر یک مجموعه شعر و کتاب کاریکاتور‌هایش را با عنوان باشلار (سرها) منتشر کرده است. برخی از طراحی‌ها و کاریکاتور‌های او در مطبوعات منتشر شده‌اند. نخستین نمایشگاه طراحی انفرادی او با عنوان سران در گالری گلستان برگزارشد و با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

سعید امکانی جزء ۲۵ هنرمند انتخاب شده برای نمایش گروهی یک ماهه در موزه هنر چیانچیانو ایتالیا است. آثار او در گالری هنری توسکانی، ترمه ایتالیا و چین به نمایشگاه درآمده است.

«چکمه‌های زمستان در حوالی فروردین» از ۳۰ اردیبهشت تا ۱۰ خردادماه در گالری ثالث میزبان علاقه‌مندان است. این نمایشگاه در ایام برگزاری همه روزه از ۱۰ تا ۲۱ برپا خواهد بود.

گالری ثالث در خیابان کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره١۴٨ واقع شده است.