به گزارش هنرآنلاین، مدیر پروژه کلکین با اعلام اینکه از زمان انتشار فراخوان عمومی ثبت‌نام در ۱۷ اسفند سال گذشته، ۵۳۶ نفر در پروژه نام‌نویسی کرده‌اند، از برگزاری نشست افتتاحیه این پروژه در روز ۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: «پس از آنالیز و بررسی‌های اولیه و ارزیابی متقاضیان در جلسه آنلاین افتتاحیه، نخستین ترم پروژه کلکین از پنجشنبه هفته جاری آغاز خواهد شد. »

تورج صابری‌وند با بیان اینکه همکار اصلی پروژه کلکین در برگزاری کلاس‌های آموزشی، مدرسه هنر و دیزاین «اینورس» خواهد بود گفت: «براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، پروژه کلکین در قالب دو ترم آموزشیِ کلاس‌محور برگزار می‌شود و پس از آن نیز دانش‌آموختگان در پنل‌های تخصصی انتقال تجربه و شبکه‌سازی با حضور اساتید و صاحب‌نظران حوزه دیزاین و همچنین پنل مهارت‌های نرم شرکت می‌کنند تا با نیاز‌ها و واقعیت‌های بازار کار آشنا شوند و مهارت‌های لازم را برای ورود جدی به بازار کار فراگیرند.»

به گفته مدیر شرکت بین‌المللی وند، متقاضیان پروژه کلکین در ترم اول ابتدا سرفصل‌های مربوط به سواد دیزاین را فرا می‌گیرند و هم‌زمان نیز در مدرسه هنر و دیزاین «اینورس» دوره‌ی آنلاین آموزشی نرم‌افزار‌های ایلاستریتور و فوتوشاپ (مقدماتی و پیشرفته) را دریافت می‌کنند. صابری‌وند درباره مواد آموزشی و جزئیات کلاس سواد دیزاین هم توضیح داد: «دوره سواد دیزاین به مدت تقریبی دو ماه و در قالب هشت جلسه دو ساعته برگزار می‌شود که در آن علاوه بر آموزش «تفکر دیزاین» (Design Thinking)، دانشجویان این دوره با مفاهیمی نظیر Fluency وSaliency، شخصیت دیزاین‌، رنگ و نشانه‌شناسی، پروتوتایپینگ و شیوه ارائه و بهبود دیزاین‌ها آشنا می‌شوند.»

وی همچنین افزود: «در ترم دوم این دوره دانشحویان در کارگاه‌های تخصصی وب‌دیزاین و گرافیک‌دیزاین شرکت خواهند کرد. » بنا به گفته صابری‌وند از آنجایی که ترم دوم کلکین کاملاً پروژه‌محور خواهد بود، درآن هیچ‌گونه محتوای تئوریکی تدریس نمی‌شود و شرکت‌کنندگان از ابتدای این دوره دیزاین را به شکل عملی و حرفه‌ای زیر نظر اساتید دوره شروع خواهند کرد.

کلکین، یک دوره آموزشی و مهارت‌آموزی رایگان و داوطلبانه در حوزه دیزاین است که شرکت بین‌المللی «وند» بانی برگزاری آن است. این دوره آموزشی که ویژه زنان و دختران افغانستانی در حوزه آموزش دیزاین و توانمندسازی آن‌ها برای حضور در بازار کار است، هم‌زمان با روز جهانی زن (هشتم مارس ۲۰۲۲) آغاز شده است. در این پروژه علاوه بر مدرسه هنر و دیزاین «اینورس» که همکار اصلی برگزاری دوره‌های آموزشی است و آموزش دوره‌های تخصصی نرم‌افزار‌های دیزاین کلکین را برعهده دارد، ۳۲ شرکت و استارتاپ ایرانی نیز با کلکین اعلام همراهی و اعلام کرده‌اند در راستای مسئولیت اجتماعی خود، فرصت‌های شغلی مرتبط را در اختیار دانش‌آموختگان این دوره قرار می‌دهند و مسیر ورود به بازار کار را برای آن‌ها تسهیل می‌کنند.

برای اطلاع از جزییات برنامه‌های کلکین می‌توانید به وب‌سایت www.vandint.co. uk یا صفحه اینستاگرام @vand. international مراجعه کنید.