به گزارش هنرآنلاین، در  نمایشگاه «معماری حرف‌ها و کلمه‌ها» گزیده‌ای از آثار استاد محمد احصایی، هنرمند شهیر ایرانی از ۵ تا ۱۷ دی‌ماه در نگارخانه ویژه به نمایش درمی‌آید. این نمایشگاه در واقع مجموعه‌ای منتخب از آثار درخشان استاد محمد احصایی هنرمند پرآوازه ایران در جهان است که توسط امراله فرهادی آردکپان، علیرضا مصطفی‌زاده ابراهیمی و مجید عباسی گردآوری و به صورت انحصاری بازنشر و در نگارخانه ویژه به نمایش گذاشته شده است.

علیرضا مصطفی‌زاده ابراهیمی درباره نمایش آثار منتخب استاد احصایی در نگارخانه ویژه توضیح داد: مجموعه آثار  این نمایشگاه را به اتفاق آقای امرالله فرهادی و آقای مجید  عباسی انتخاب و باز تولید کردیم؛ در نمایشگاه استاد محمد احصایی ۲۱ اثر  برای نمایش انتخاب شده که به تعداد محدود سی نسخه از هر کدام روی کاغذ ایتالیایی کتان فابریانو به روش چاپ دستی با ماشین پرس مشکی کوب شده و تمامی آثار با شماره‌گذاری به امضای هنرمند رسیده است. همچنین علاوه بر این ۲۱ اثر یک اثر دیگر هم از مجموعه آثار «الفبای ازلی» استاد احصایی به عنوان تک اثر به نمایش گذاشته شده که در تعداد ۹۹ نسخه روی کاغذ ایتالیایی پس از چاپ دستی مشکی کوب با رنگ اکرلیک توسط هنرمند رنگ‌گذاری‌های متفاوت شده و به امضا رسیده است و هر کدام حکم یک اثر اصل و بدیع را دارد.      

وی افزود: کاتالوگ نفیس آثار  این مجموعه در ۸۰ صفحه به تعداد ۲۰۰ نسخه با صحافی ویژه و با امضای استاد محمد احصایی در این نمایشگاه عرضه شده است.

امرالله فرهادی نیز درباره هدف برپایی نمایشگاه آثار منتخب استاد محمد احصایی به شکل خاص برای نخستین بار در نگارخانه ویژه توضیح داد:   این پروژه را ما سه نفر به عنوان شاگردان استاد با همدیگر انجام دادیم. عشق به استاد احصایی از یک طرف و از همه مهمتر نگاه استاد احصایی  به این مهم که آثارشان به خانه‌ها و دفاتر مردم برود باعث شد که این اتفاق رقم بخورد؛ همانطور که می‌دانید کار‌های دیگر استاد احصایی خیلی گران هستند و خیلی‌ها نمی‌توانند این آثار را داشته باشند، بنابراین ما برخی کار‌ها را بازتولید کردیم. یک اثر  هم به صورت ویژه بازتولید شده و استاد با یک شور و شوقی  بر روی آن کار کرده و رنگ گذاشته است گویی که دارند یک اثر جدید خلق می‌کنند.

به گفته امرالله فرهادی برای اولین بار است که آثار استاد احصایی به صورت کاملاً اختصاصی باز تولید شده و تاکنون کسی به این شکل این آثار  را بازتولید نکرده است.

استاد محمد احصایی از هنرمندان معاصر ایران در زمینه خوشنویسی، گرافیک و نقاشی است که آوازه جهانی دارد، او بیش از ۵۰ سال است که در حوزهٔ خوشنویسی، نقاشی و گرافیک فعالیت می‌کند و یکی از پایه‌گذاران نقاشیخط در دورهٔ معاصر ایران است و با مجموعهٔ نقاشی‌خط‌های خود اعتباری جهانی یافته‌است. تعدادی از آثار وی در موزه‌های متروپولیتن و بریتانیا نگهداری می‌شود.

نمایشگاه آثار منتخب استاد محمد احصایی از روز یکشنبه ۵ دیماه در  نگارخانه ویژه برپا می‌شود و تا ۱۷ دیماه در این مکان دایر است، علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ به خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، خیابان سوم، ضلع جنوب غربی میدان سوم، پلاک  ۵ نگارخانه ویژه مراجعه کنند.