به گزارش هنرآنلاین، از آغاز پاندمی، کرونا بی‌وقفه جهان را در نوردیده و علیرغم تلاش‌های جهانی تاکنون قربانیان زیادی گرفته و جهان را در غم و اندوهی عمیق فرو برده است. در بحبوحه این فاجعه، از دست دادن سرمایه‌های فکری و فرهنگی جامعه، غم و اندوه انسان را بیشتر می‌نماید. کم نبودند اهالی هنر و ادب که عمر گرانمایه خود را در راه خلاقیت و آموختن طی نموده و تجربیات زیسته‌ خود را با دیگران به اشتراک گذاردند و قربانی کرونا شدند و علاقه‌مندان و نسل‌های دیگر، از ثمرۀ تلاش‌هایشان محروم شدند.

بدون شک؛ کامبیزدرم بخش یکی از هنرمندان پرتلاش و منحصر به فردی بود که تأثیرات بسیاری در عرصه کارتون و هنر معاصرایران از خود به جای گذاشت. او عاشق صلح بود و صلح و نوع دوستی، همواره در فرم‌ها و خطوط آثارش جاری بود. خط؛ ساده‌ترین عنصری بود که در هزارتوی ذهن او همچون کلمات در ذهن شاعر، پیچ و تاب می‌خورد و‌اندیشه‌هایش را از مسیر دستانش، بر سفیدی صفحات، می‌غلتانید و جهان تازه او را می‌ساخت.

او می‌گفت: « من به دنبال یک زبان تصویری جهانی هستم. دلم می‌خواهد همه دنیا با یک زبان صحبت کنند. از مرز‌ها متنفرم، عاشق صلح هستم، از جنگ، تبعیض نژادی، بی‌عدالتی و آلودگی محیط‌زیست بیزارم. من تصویر‌ی فکر می‌کنم و تصویری کار می‌کنم، خیلی‌ها در جهان زبان مرا می‌فهمند و این موفقیت بزرگی است، اما کامل نیست. تلاش می‌کنم؛ شب و روز»

از این رو خانه کاریکاتور ایران در چهلمین روز فقدانش، برنامه «هـزار و یک خـط» را به یاد او و با همراهی جمعی از هنرمندان و دوست‌دارانش برنامه‌ریزی و ساماندهی نموده است. این برنامه شامل یک نمایشگاه، حاوی چهل اثر پرتره از زنده یاد کامبیز درم بخش است که توسط ۳۰ هنرمند کارتونیست و کاریکاتوریست ایرانی و خارجی شکل گرفته است. همچنین تعدادی از آثار منتخب کامبیز درم بخش که توسط خود ایشان انتخاب و در نمایشگاهی از هنرمندان پیشکسوت کارتونیست که در تابستان سال جاری در خانه کاریکاتور ایران ارائه شد، بخش دیگری از این نمایشگاه را تشکیل می‌دهد.

در همین راستا، گفتار‌هایی ویدیویی از خاطرات و نظرات هنرمندان ایرانی و دو هنرمند خارجی در مورد زندگی و آثار این هنرمند در برنامه «هزار و یک خط» ارائه خواهد شد.

بهرام ارجمندنیا، علیرضا ابوسعیدی، هانی انصاری، علی آهنگر، آنجل بولیگان، بهرام بابایی، علیرضا باقری، علیرضا پاکدل، شانکار پامارسی، اکبرترابپور، شهاب جعفرنژاد، وحید جعفری، هادی حیدری، محمدرضا دوست محمدی، علیرضا ذاکری، علی رادمند، علی رونقیان، شهرام شیرزادی، سعید شمس، سلمان طاهری، ابوالقاسم طحانیان، مرتضی طلائیان، احمد عربانی، بهمن عبدی، جواد علیزاده، بهرام عظیمی، آرش فروغی، ‌امین‌فامیل باغستانی، یاشار قهرمانی، فرامرز کشتکار، ‌امین منتظری، سیلوانا ملو، ناصر مقدم، فاطمه نظردخت، پیام وفاتبار هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه هستند.

این برنامه روز دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰، ساعت ۱۵در خانه کاریکاتور ایران گشایش می‌یابد و تا ۲۹ دی ادامه خواهد داشت. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید، از طریق صفحه اینستاگرام خانه کاریکاتور ایران به نشانی @iranian_cartoon_house و همچنین به صورت حضوری، روز‌های شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۵ و پنجشنبه ساعت ۹ تا۱۳ از این نمایشگاه به نشانی خیابان دکتر شریعتی، تقاطع اتوبان شهید همت، خیابان شهید داود گل نبی غربی، بعد از میدان احمدی روشن(کتابی)، پلاک ۴۴ خانه کاریکاتور ایران بازدید نمایند.