به گزارش هنرآنلاین، سیدعباس میرهاشمی درباره انتخاب دبیر بخش مقالات گفت: همیشه در جشنواره هنر‌های تجسمی فجر بخشی به نام مقالات و پژوهش‌ها بوده است. در این دوره نیز این بخش را با قوت اجرا خواهیم کرد. مجموعه مقالاتی که استادان دانشگاه و پژوهشگران در حوزه هنر‌های تجسمی نگاشته‌اند و یا برای جشنواره می‌نویسند، نگاه آکادمیک و پژوهشی جامعه دانشگاهی به مقوله هنر‌های تجسمی است که در آینده می‌تواند راهگشای پژوهشگران باشد. از این رو دکتر پریسا شادقزوینی ـ نقاش و استاد دانشگاه ـ را که پیشینه خوبی در دانشگاه و پژوهش‌های هنر‌های تجسمی دارد برای این بخش انتخاب کردم. با دعوت از استادان و پژوهشگران و درخواست مقالات تخصصی از‌ ایشان، قطعاً پژوهش‌های مفیدی برای انتشار به دست ما خواهد رسید.

دبیرکل جشنواره هنر‌های تجسمی فجر همچنین درباره انتخاب دبیر بخش جنبی ایثار و فداکاری گفت: در جشنواره این دوره، بخش ایثار فداکاری به صورت رقابتی افزوده شده است. بنا به وضعیت جامعه به لحاظ شیوع ویروس کرونا و حوادث و بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله که ناگزیر رخ می‌دهد، همواره شاهد ایثار و فداکاری پزشکان و پرستاران و آتش نشانان و مددکاران و گروه‌های جهادی هستیم. هنرمندان همواره نسبت به این وقایع واکنش نشان می‌دهند و تصویرگر فداکاری‌های این اقشار جامعه بوده‌اند که نمونه‌هایی از آثار آن‌ها در جشنواره‌های گذشته به فراخور نمایش داده شده است. اما با توجه به اهمیت موضوع، در این دوره از جشنواره تصمیم گرفتیم تا بخش مجزایی را به مسأله ایثار و فداکاری اختصاص دهیم و بنا به آنچه در فراخوان آمده است همه هنرمندان می‌توانند دو اثر از مجموعه آثار خود را برای این بخش ارسال کنند که در نهایت هیأت داوری یک اثر را به عنوان برگزیده و دو اثر را به عنوان تقدیری انتخاب خواهند کرد. و به همین منظور محمد حبیبی هنرمند نقاش و مدیر عامل انجمن هنر‌های تجسمی انقلاب و دفاع مقدس را به عنوان دبیر این بخش انتخاب کردم.

چهاردهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر از پانزدهم بهمن ماه ۱۴۰۰ آغاز به کار می‌-کند و علاقه‌مندان می‌توانند در وب سایت جشنواره به نشانی: fajrtajasomi.ir و همچنین در فضای مجازی به نشانی @tajasomi اخبار و اطلاعات جشنواره را پیگیری کنند.