به گزارش هنرآنلاین، نقاشی انتزاعی؛ هنری در ظاهر ساده است، اما پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و به قول «آیدین آغداشلو» در نقاشی آبستره با حذف تدریجی «فیگور» روبرو هستیم.  انتظار می‌رفت هنر انتزاعی عرصه بسیار گسترده و آزادی را برای خلق هنر خالص و ناب برای هنرمند فراهم کند، اما با گذشت چند دهه ، محدوده‌های تکراری هنر آبستره هم آرام آ رام مشخص‌تر شد و به دنبال آن ، ایجاد افق‌های تازه در آن دشوار ترشد، از این رو فعالیت کردن در این عرصه به ظاهر ساده بسیار دشوار است. در ایران نیز در هفتاد سال اخیر؛ هنر انتزاعی با اقبال بسیار خوبی از سوی هنرمندان مدرنیست روبرو شد و اتفاقا نمونه‌های بسیار خوبی از این آثار به موزه‌ها و نمایشگاه‌های معتبر جهان راه یافته است.

در نمایشگاه«تلپورت» که دومین نمایشگاه زهره صمدبین به شمار می‌رود؛ صمدبین پنجاه نقاشی آبستره را که در دو سال اخیر خلق کرده است به نمایش گذاشته است.نقاشی‌های صمدبین در نگاه نخست بسیار چشم‌نواز هستند و مخاطب را با همان نگاه نخست به سفری اعجاب‌انگیز فرامی‌خوانند، سفری که در آن همه چیز روبه پویایی و حرکت به سوی زیبایی است.

صمدبین گویی در مکانی با فاصله از زمین و رو به کرات و سیاره‌ها ایستاده و آن چه را که در این سفر بی‌نظیر از آن فاصله می‌بیند با مخاطب به اشتراک می‌گذارد. ضرب و آهنگ سریع قلم او و رنگ‌های شفاف و چشم‌نواز او موجب می‌شود تا مخاطب در طول حس خوشایندی را تجربه کند و با گذشت زمان تصاویر در ذهنش ته‌نشین شود.

زهره صمدبین

زهره صمدبین درباره وجه تسمیه عنوان نمایشگاهش«تلپورت» گفت:تلپورت به معنای انتقال از یک نقطه به نقطه دیگر بدون طی مسافت فیزیکی است و دانشمندان امیدوارند که در آینده نزدیک بشر به چنین تکنولوژی دست یابد.

او افزود:زمانی که نقاشی می‌کنم گویی بدون طی مسافت در جهان دیگری به سر می‌برم و در این طی ارضی که در طول خلق یک اثر انجام می‌دهم جز زیبایی نمی ببینم و با آثارم قصد دارم چیزی به زیبایی جهان اضافه کنم.

این هنرمند نقاش که سال‌هاست سابقه تدریس در مدارس آموزش‌وپرورش و دانشگاه را در کارنامه کاری خود دارد؛ معتقد است، هنرمندان بسیاری هستند که با آثارشان سویه‌ای دیگر از جهان را با مخاطبانشان در میان می‌گذارند، اما به قول محمدابراهیم جعفری وظیفه هنرمند است که پله دیگری برای به اوج رسیدن به پله‌های جهان اضافه کند و برای من نقاشی انتزاعی چنین کارکرد و کاربردی دارد.

صمدبین افزود:من از کودکی دل‌بسته نقاشی بودم اما به خواست خانواده‌ام در رشته تجربی تحصیل کردم و در دانشگاه در رشته تکنیسین اتاق عمل تحصیل کردم.اما پس از پایان دوره طرحم دوباره کنکور دادم و در رشته نقاشی و سپس تصویرسازی تحصیل کردم. زمانی که به عنوان تکنسین اتاق عمل مشغول بودم در زمان فراغتم در اتاق عمل هم مشغول نقاشی بودم.

او درباره گرایشش به نقاشی انتزاعی گفت: من به جز استادانم در دانشگاه، هیچ‌وقت در کلاس استادی شرکت نکردم و تا سال دوم دانشگاه رئال کار می‌کردم. تابلویی از یک مبل کشیده بودم که آن‌قدر دقیق بود که استادم به من گفت این نقاشی به درد این می‌خورد که در یک مبل‌فروشی نصب شود، حرف او مرا درگیر خود کرد و ازآن‌پس تصمیم گرفتم که از نقاشی رئال فاصله بگیرم و انتزاعی نقاشی کنم.

او در ادامه سخنانش گفت؛ قریب به 25 سال است که نقاشی انتزاعی می‌کنم و فکر می‌کنم و معتقدم نقاشی انتزاعی بهترین شیوه برای بیان هنری جهان و پیرامونم است و تاکنون آثارم به نمایشگاه گروهی متعددی راه پیدا کرده‌اند.

زهره صمدبین

آیدین آغداشلو درباره نقاشی‌های زهره گفت:نقاشی‌هایی  زهره صمد بین، در حوزه هنر گسترده وجهانی آبستره ، به بیان شخصی و خاصی دست پیدا کرده که با در نظر گرفتن دشواری‌های یافتن لحنی متفاوت در مجموعه‌ای چنین انباشته در این هنر، جایگاه ویژه‌ای را می‌یابد.

 او افزود:نیرومندی شکل مکرر و رایج این آثار که در آن‌ها گوی‌ها و دوایری قدرتمند مخاطب را هدف می‌گیرند از مشخصه‌های خاص این مجموعه  و دستاورد تجربه‌ای خلاقه و خالص‌اند که جای امید عمده‌ای را در امکان گسترش هر چه بیشتر بعدی این مجموعه به  وجود می‌آورند.

عنایت‌الله نظری نوری نیز درباره نقاشی‌های صمدبین گفت:نگاه زهره صمدبین نگاهی زیبا و پر مفهوم به دنیای خیال‌انگیز درونِ خود ، نگاهی شاعرانه و چشم‌نواز به جهانِ هستی است که از درون پر رمز و رازش ، جهانِ ژرف را می‌نگرد .

 او افزود:نگاه عارفانه و پر مهر به هستی در نقاشیِ محکم و پر شور حال این هنرمند، انسان را با دیدگاه‌هایی آشنا می‌کند که اغلب در خیال پر خاطره انسان عبور می‌کند مانند خاطرات خوش و رنگین . نقاشی‌های او حرکت و امید به زندگی را تداعی می‌کند.

به گفته نظری؛ نگاه او به هستی و افق روشن زندگی و المان‌های سبز و آبی و نارنجی ، این رنگ‌های زندگی ، رنگ‌هایی که با ما زندگی می‌کنند آثار این هنرمند را بدیع و ماندنی می‌کند. در یکی از آثار هنرمند، کره‌ خاکی مهربان را به تصویر کشیده؛ این سرزمین فصل‌ها و یادها و با رد هاله‌ای از رنگ سبز، بیننده را با آثار خود به دنیای امید و نشاط رهنمون می‌کند.

به گفته نظری؛ آثار شعرگونه‌ این هنرمند از جهان‌بینی خاصی برخوردار است و بیننده را با خود به دنیای مثبت و باشکوهی فرامی‌خواند.در حقیقت آثار غزل گونه و چشم‌نواز او، تأثیر عمیقی بر بیننده می‌گذارد او با لطافت طبع و استادی خاص، نقاشی را سروده و شعر را نقاشی کرده است.بی‌شک آینده‌ای بسی چشم‌گیر و درخشان در انتظار این هنرمند توانا خواهد بود  او می‌رود تا آینده را از آن خود کند .

نمایشگاه آثار زهره صمدبین با عنوان «تلپورت» تا ۲۰ مرداد در گالری سرزمین هنر به نشانی اوین، ابتدای سربالایی کچویی، کوچه صفا، پلاک ۴ برپاست.