به گزارش هنرآنلاین، با توجه به این که در ماه‌های اخیر، به دلیل نصب نشدن سنگ مزار ناهید سالیانی (از مجسمه‌سازان طراز اول ایران که شهریور سال قبل درگذشت) اخبار ضد و نقیضی در رسانه‌ها مبنی بر بی‌توجهی به این بانوی هنرمند منتشر شد، جهانبخش نورایی وکیل خانواده سالیانی با انتشار اطلاعیه‌ای به حواشی اخیر پایان داد.

در اطلاعیه‌ای که از سوی وکیل خانواده ناهید سالیانی برای انتشار در اختیار انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران گذاشته شده آمده است:

خاطره ناهید سالیانی، مجسمه‌ساز بزرگ، در یادها جاودانه است. ناهید سالیانی، هنرمند و مجسمه ساز و پیکر تراش نواندیش، در۳۰ شهریور ۱۳۹۹ در بیمارستان آراد تهران در ۸۴ سالگی بر اثر بیماری درگذشت و در اجرای وصیتی که کرده بود پیکر او به زادگاهش، انزلی، توسط فرزند بزرگش (ماندانا مزینی) انتقال یافت و بر مزار پدرش، شادروان نجفقلی سالیانی، به خاک سپرده شد و آرام گرفت. 

فرزند دیگر زنده یاد سالیانی سال‌های طولانی ست که در خارج از کشور به سر می‌برد و به علت محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس  کرونا متأسفانه نتوانست با مادر دلبند خویش وداع کند. شادروان سالیانی سنگ قبر خود و پدر مرحومش شامل دو قطعه عمودی و افقی را پیش از مرگ طراحی کرده بود. قطعه عمودی را که حاوی نام هر دو آن‌هاست فرزند ارشد او به یکی از سنگتراشان ورزیده و صاحبنام سفارش داد که در زمانی کوتاه آماده شد.

اما طرح قطعۀ افقی به شکل دلخواه از کار درنیامد و تمامی این روند، موجب تأخیر در تهیه و نصب سنگ مزار شد. توصیه برخی بزرگان نیز که نصب سنگ قبر در اقلیم‌های بارانی (مانند شهر انزلی) به منظور نشست کافی خاک پس از زمان مناسب باید انجام پذیرد، مزید بر علت شد.

اکنون با همکاری و همراهی انجمن مجسمه‌سازان ایران، طراحی قطعۀ افقی سنگ نیز برای بار دوم در دست انجام است و امیدواریم تا پیش از پایان فروردین هر دو قطعه سنگ بر مزار آن هنرمند شایسته نصب شود و نگرانی دوستداران وی که در مواردی بر اثر بی‌خبری از حقیقت امر به سوء تفاهم انجامیده و تصور کم‌توجهی بازماندگان روانشاد سالیانی را پدید آورده، پایان پذیرد و یاد این مجسمه‌ساز نوآور بزرگ جاودانه گردد.