به گزارش هنرآنلاین به نقل از دبیرخانه چهارمین دوره جایزه ویستا، پویا آریانپور، پریسا پهلوان، حمید سِورى، رزیتا شرف‌جهان، بهرنگ صمد‌زادگان و بهنام کامرانى داوران این دوره جایزه ویستا هستند.

جایزه‌ هنر معاصر ویستا به‌مانند دوره‌هاى پیشین مى‌کوشد با تأکید بر ارزیابى فکر و ایده‌هاى امروزی هنر، شرایطى را براى معرفی، اجراى فکر و اثر برتر فراهم نماید. ایده محور بودن و اهمیت به ساز و کارها و فرآیند خلق در هنر امروز هدفى است که این جایزه فارغ از رسانه یا جنبه‌هاى زیباشناختى دنبال کرده است.

بر اساس این فراخوان شرکت‌کنندگان پس از ارائه‌ طرح و پروپوزال کتبى خویش که معیارهایى مانند درک درست از شرایط هنر امروز، ارزش‌هاى تئوریک‌، اجرایى بودن و پتانسیل‌هاى فرهنگى را شامل می‌شود، در صورت پذیرفته شدن در لیست منتخب، باید بتوانند طرح‌های خویش را براى اجرا توجیه کنند. موضوع در این دوره آزاد است و طرح‌های کوریتوریال نیز امکان حضور دارند.

مانند دوره‌های پیشین، اهدای نشان و لوح تقدیر ویستا به همراه وجه نقد سیصد میلیون ریالی (جهت اجرای طرح)، جایزه چهارمین دوره است. اهداف این دوره اما: شناسایى و معرفى طرح‌های برتر و نوآورانه در هنر امروز ایران، اهمیت بخشیدن به نگارش طرح (پروپوزال، ایده‌ى هنرى، بیانیه هنرمند، فرآیند تولید اثر، برنامه‌ریزی اجرایى و برآورد بودجه)، تولید محتوا و انعکاس رسانه‌اى طرح‌هاى برتر به‌منظور غنى‌تر کردن محتواى اثر اعلام شده است.

مهلت دریافت پروپوزال‌ها و مدارک تا سی یکم اردیبهشت‌ماه ١٤٠٠ است، و مانند دوره‌های گذشته ابتدا ایده‌ها و مدارک تصویری، صوتی و مکتوب که در قالب پروپوزال ارائه‌شده توسط هیئت داوران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و از برگزیدگان این مرحله برای مصاحبه و ارائه حضوری دعوت خواهد شد. در مرحله دوم، طرح‌های منتخب در نمایشگاهی شامل مدارک، متن تصویری، مکتوبات، فایل صوتی، ماکت یا روش‌های دیگر، در گالری ویستا به نمایش در خواهند آمد و سرانجام هیئت داوران طرح برگزیده را در مراسم اختتامیه معرفی می‌کند.

شرکت برای تمام سنین آزاد است، هر هنرمند یا گروه مجاز به ارائه یک پروپوزال هستند و سوابق کاری و نمونه آثار پیشین هنرمندان در داوری تأثیرگذار است.

شرکت‌کنندگان می‌بایست پروپوزال‌های خود را در زمان تعیین‌شده به دبیرخانه به آدرس ایمیل prize99@vistaart.gallery ارسال کنند.

مرتضی عرب خزائیلی برنده نخستین جایزه ویستا در سال ۱۳۹۵، پیام مفیدی برنده دومین دوره و کلثوم صالحی و حمیدرضا آزاد برندگان مشترک دوره سوم بودند.