سرویس تجسمی هنرآنلاین: عباس معیری از مطرح‌ترین نگارگران ایرانی متولد 1318 در شهر رشت بود. او دیپلم خود را در سال 1960 در مدرسه هنرهای زیبای تهران گرفت و از سال 1970 برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و سه سال بعد از دریافت جایزه معتبر نیس، در میان فرانسویان شناخته شد و نامش در دانشنامه هنرهای زیبا این کشور به ثبت رسید. او را جدا از ایرانی بودن به عنوان هنرمند فرانسوی هم می‌شناسند. همچنین تابلوهایی از او توسط موزه لوور خریداری شده است.

وی نقاش، مینیاتوریست ‌مجسمه‌ساز مطرحی است که نمایشگاه گروهی آثار او در ایران، فرانسه و دیگر کشورها برپا شده است. از این هنرمند تنها در سال 1356 نمایشگاه انفرادی در ایران برپا شد و پس از آن در سال 1397 پس از 41 سال نمایشگاه مرور آثار او شامل مجسمه، طراحی، نقاشی، نگارگری و اسناد و تصاویری از فعالیت‌های ایشان در سینما و تئاتر در سال‌های 40 و 50 شمسی به نمایش درآمد.

Screenshot001

وی بین سال‌های 1973 تا 2009 جوایز بسیاری برای آثارش دریافت کرد که بسیار از آن را در فرانسه بدست آورد. آثار عباس معیری گویای ایرانی بودن اوست. وی برای بیان این وجود ایرانی، ابزارهای متفاوتی را در اختیار گرفته است. با نگاهی به بیوگرافی هنرمند درمی‌یابیم نقاشی رسانه‌ اصلی اوست، ولی او به نقاشی بسنده نمی‌کند. گاهی اوقات شعر و سازش را به مدد می‌گیرد و گاهی بازی در یک اثر نمایشی یا سینمایی برای بیان هنری خود به کار گرفته است.

 

نمایشگاه مروری بر آثار عباس معیری که در گالری شیرین در سال 97 برگزار شد