به گزارش هنرآنلاین، ندا درزی بنیانگذار سالانه هنر معاصر پرسبوک گفت: پیش از شیوع بیماری کرونا بر اساس زمان‌بندی پرسبوک نهم، قرار بود که در اردیبهشت‌ماه بخش نمایشگاهی این دوره که درباره جنگل‌های هیرکانی بود در ساری برگزار شود اما ویروس کوید ۱۹ تمام برنامه‌های پرسبوک را تغییر داد و فرصت برپایی بخش مستند نگاری نمایشگاهی را از ما گرفت.

او افزود: اما بر اساس برنامه‌ریزی پرسبوک، سال آینده در نمایشگاهی در تهران برگزار خواهیم کرد و مروری خواهیم داشت به تمام فعالیت‌های پرسبوک در 10 سال گذشته و در کنار آن بی‌شک بخش ویژه‌ای را به جنگل‌های هیرکانی اختصاص خواهیم داد و بخش‌های ناتمام دوره نهم را در این نمایشگاه اجرا خواهیم کرد.

درزی با اشاره به ایام قرنطینه گفت: با توجه به اهداف محیط زیستی پرسبوک در ایام قرنطینه تصمیم گرفتیم که با برپایی کارگاه‌های آنلاین روح طبیعت را به خانه‌ها بازگردانیم و به‌گونه‌ای هنر دلیل آرامش و درمان جان فسرده‌ آپارتمان‌نشین‌ها و محدودیتشان به ویژه در فصل بهار باشد و فضایی ایجاد کنیم که حتی بانوان خانه‌دار نیز بتوانند چنین برنامه‌هایی را تجربه کنند. در این دوران تمرکزمان را بر آموزش دروس تئوری و عملی گذاشتیم که امکان برگزاری آنلاین آن وجود دارد و حتی می‌تواند ازاین‌پس برنامه‌ دائمی پرسبوک به‌صورت غیرحضوری باشد.

او افزود: از چند دوره کارگاه آنلاین پرسبوک استقبال بسیار خوبی شد و برخی که در ایام برگزاری این کارگاه‌ها در جریان برگزاری آن قرار گرفتند، درخواست برگزاری مجدد این کارگاه‌ها را داشتند که امیدواریم در آینده نزدیک میسر شود. باید بگویم که برگزاری آنلاین کارگاه‌ها موجب شد که حتی میزبان علاقه‌مندان از خارج از مرزهای ایران نیز باشیم. در اردیبهشت ما تجربه برگزاری کارگاه تاپستری که مدرس آن هدی اخلاقی بود و کارگاه اکو پرینت به عنوان یک روش چاپ نانتوسیک (غیر سمی) و دوستدار طبیعت را داشتیم که الهه مقدمی مسئولیت برگزاری این کارگاه را بر عهده داشت و کارهای ارزشمندی در این کارگاه خلق شد.

درزی ادامه داد: پرسبوک در ادامه کارگاه‌های آنلاین خود در دوران قرنطینه، قصد دارد دو دوره "درس گفتارهای هنر محیطی" را برگزار کند و محمود مکتبی به عنوان مدرس، درس گفتارهای خود را در قالب دو دوره مقدماتی ارائه خواهد کرد دوره اول بیشتر پیرامون فلسفه و چگونگی پیدایش لندآرت‌ها و هنرمندان مختلف آن در حدود دهه‌های ۶۰ تا ۸۰ میلادی خواهد بود و در بخش‌های پایانی دوره به گرایش‌های جدید در هنر محیطی و نیز در ایران هم پرداخته می‌شود.

او افزود: در دوره دوم، محمود مکتبی در ادامه درس گفتارهای پیشین به بحث طبیعت و انسان امروز، هنر محیط‌ زیستی، بسترهای خلق و رشد گرایش‌های جدید در هنر محیطی و بررسی نمونه آثار هنرمندان جریان‌های مختلف می‌پردازد. همچنین در هر دو دوره زمینه‌های تاریخی و فلسفی شکل‌گیری هنر محیطی بررسی می‌شود. هنرمندان حاضر در این دوره‌ها می‌توانند علاوه بر بحث‌های تئوری ایده‌های اجرایی خود را نیز مطرح کرده و در صورت مهیا بودن بستر کار، به اجرا بپردازند، بااین‌وجود به واسطه شرایط حال و حاضر کشور تمرکز اصلی این کارگاه‌ها بر مباحث تئوری خواهد بود.

پرسبوک سالانه‌ای هنری برای نمایش آثار هنرمندان ایرانی و مقیم خارج در ایران است که در سال ۱۳۸۸ توسط هنرمند-کیوریتور ندا درزی پایه‌گذاری شد.