به گزارش هنرآنلاین، در راستای رشد و بالندگی اقتصاد فرهنگی میهن عزیزمان، آیین پایانی نخستین دوره جایزه ملی طراحی صنایع فرهنگی روز شنبه ۲۶ بهمن، با حضور دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در سالن همایش‌های دانشگاه علم و فرهنگ برگزار می‌شود.

دکتر محمد حسین ایمانی خوشخو، عضو شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره این رویداد گفت: جایزه ملی طراحی به عنوان یک روش برگزیده و تجربه شده در تمام دنیا شناخته شده و به عنوان بهترین راه برای رسیدن و شناسایی ایده‌های نوآورانه و راه‌حل‌های نو و نیز قدردانی از تلاش‌های طراحان خبره و دارای فکر نو مورد استقبال طراحان و صنعتگران قرار می‌گیرد. یکی از مولفه‌های مهم در پیشرفت کشورهای توسعه‌یافته، صنعت بسته‌بندی است. بسته‌بندی زیبا، اغواکننده و جذاب، کیفیت را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد بگونه‌ای که بسته‌بندی را "فروشنده خاموش" می‌نامند. عدم آشنایی و گاه بی‌رغبتی صنعت‌گران و تولیدکنندگان صنایع دستی و محصولات فرهنگی نسبت به اهمیت، ضرورت و ارزش‌آفرینی بسته‌بندی، کمبود دستگاه‌های صنعتی پیشرفته و ضعف تکنولوژی به روز، عدم رعایت استانداردهای لازم در طراحی و تولید بسته‌بندی محصولات فرهنگی و... از جمله ضعف‌های کشور ما در این حوزه است.

عضو هیئت علمی و رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزاری این رویدادها و ارزیابی بسته‌بندی صنایع فرهنگی را  قدم سازنده‌ای در جهت نیل به اهداف برشمرد و تاکید کرد: با این اقدام می‌توان رقابتی سالم و حقیقی را برای محصولات از جهت اکرام مشتری و احقاق حقوق آنها رقم زد. بسیار پیش آمده که محصولی با وجود کیفیت پایین‌تر به دلایل متعدد همچون تبلیغات از توجه بیشتری در بازار برخوردار می‌شود و محصولی با کیفیت بالا تنها به دلیل عدم برنامه‌ریزی و ضعف در معرفی در دست مصرف‌کنندگان قرار نمی‌گیرد و در نهایت این ظلم به مشتری و در دید کلی به ضرر تولید ملی خواهد بود. لذا با برگزاری سالیانه این جایزه ملی، ارزیابی درستی از بسته‌بندی محصولات فرهنگی به عمل خواهد آمد و باعث رونق تولید در حوزه بسته‌بندی و نیز رقابت سالم و عملی بین محصولات خواهد شد که این امر می‌تواند در آینده‌ای نزدیک باعث اعتماد مصرف‌کنندگان داخلی به محصولات تولیدی توسط تولیدکنندگان ایرانی شود و رونق و بالندگی را برای تولید ملی به ارمغان آورد.در این راستا، از تیرماه امسال آثار هنرمندان به دبیرخانه ارسال شده و هیئت داوران پس از بررسی، آثار برگزیده در دو بخش ایده‌های نو در بسته‌بندی و محصولات بسته‌بندی را معرفی خواهند کرد که به صاحبان آثار منتخب جوایزی اهدا خواهد شد.

ایمانی خوشخو درباره نحوه برگزاری و میزان استقبال از این رویداد یادآور شد: از ۱۵ تیرماه امسال دریافت آثار از  ۱۱ استان کشور، در دو بخش ایده‌های نو و محصول و چهار محور بسته‌بندی سوغات خوراکی، بسته‌بندی صنایع‌دستی، بسته‌بندی اسباب‌بازی و کتاب و بسته‌بندی محصولات هنری و دیجیتال آغاز شد و  تا ۳۰ مهر ادامه داشت.در بخش ایده‌های نو بیشترین تعداد اثر متعلق به حوزه بسته‌بندی سوغات خوراکی با 58 اثر و بعد از آن به حوزه صنایع دستی با ۳۸ اثر و در نهایت حوزه اسباب بازی و کتاب و محصولات هنری و دیجیتال هر کدام با ۶ اثر اختصاص داشت. سه استان تهران با ۵۰ اثر اصفهان و خراسان رضوی با ۱۷ اثر بیشترین میزان مشارکت در ارسال آثار را داشته‌اند. همچنین در بخش محصول نیز بالغ بر 250 اثر به دبیرخانه ارسال شد که در روز پایانی از برگزیدگان در بخش ایده و محصول تجلیل به عمل خواهد آمد.