به گزارش هنرآنلاین، حجت‌الاسلام میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت برگزاری آخرین دوره نمایشگاه "کرنش به حافظ" که با آثار پرفسور گونتر اوکر در ایران برگزار می‌شود قدردانی کرد.

این تقدیرنامه توسط حسین عالم‌بخش نماینده رئیس سازمان فرهنگی هنری در جزیره کیش به این هنرمند شهیر جهانی اهدا شد. در متن تقدیرنامه آمده است :

"خیز تا بر کلک آن نقاش جان افشان کنیم

کاین همه نقش عجب در گردش پرگار داشت"

(حافظ شیرازی)

 

طراح و هنرمند گرامی

پروفسور گونتر اوکر

هنرهای تجسمی، مرزها را طی می‌کند تا با زبان جهانی تصویر، با ملت‌ها گفتگو کند و پیام‌آور صلح، امنیت، آرامش و مهربانی باشد. حضورتان را در کشورمان ارج می‌نهیم و هنرتان را قدردانیم.

سلامتی و شادکامی را از درگاه خداوند متعال خواستارم."

پرفسور گونتر اوکر از سال ١٣٩٥ تا به امروز در ایران، اقدام به برگزاری نمایشگاه آثار خود از غزلیات حافظ کرده است. این هنرمند برجسته آلمانی احساس و برداشت خود را از غزلیات حافظ بر روی بوم به عرصه ظهور درآورده است. گونتر اوکر پس از گوته یکی از هنرمندان غیر ایرانی است که حافظ را از دریچه هنر خود به جهانیان مـعرفی کـــرده است.

یکی از ویژگی‌های این هنرمند، گرایش او به گرفتن مفاهیم از حوزه‌های گوناگون فرهنگی به‌ویژه فرهنگ‌های آسیایی و وارد کردن آن‌ها به جهانِ آثار خود است.

لازم به ذکر است در میان این سری از آثار؛ تابلویی هم با نام خلیج‌فارس خلق کرده تا همچون دیگر مستندات در جای جای این کره خاکى برگه تائید دیگرى باشد بر اصالت نام زیباى خلیج همیشه فارس که براى آیندگان به عنوان مستند غیر فابل انکار تاریخى در ایران و آرشیو اتحادیه اروپا به‌ویژه دولت آلمان به یادگار ثبت و ضبط شده است.

 این هنرمند برجسته سرى شماره یک از ادیشن فارسی از این آثار را به موزه هنرهاى معاصر ایران اهدا کرده که ارزش آن بالغ بر ١٥٠هزار یورو برآورد شده است.

نمایشگاه کرنش به حافظ در جزیره زیبای کیش از تاریخ ١٤ تا ٣٠ بهمن‌ماه امسال در موزه خلیج‌فارس میزبان علاقه‌مندان است.